Jeden koeficient skončí, druhý už nepůjde snížit. Daň z nemovitostí se opět mění

29.11.2024 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Depositphotos

U daně z nemovitostí se v roce 2025 přestane používat koeficient, kterým města a obce mohla výměr zvyšovat. Základní koeficient navíc už nepůjde snížit. Co se ještě změní u daně z nemovitostí?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Daň z nemovitostí prošla kvůli konsolidačnímu balíčku, jehož účelem bylo ozdravit veřejné finance, výraznými změnami. Tou hlavní bylo, že si v roce 2024 mnozí připlatili. Daň z nemovitých věcí se totiž zvýšila v průměru na 1,8násobek, což rozhodně není zanedbatelná částka. Aby toho nebylo málo, další změny mají přijít i v příštím roce. Jaké to budou?

Dozvíte se:

Koeficient, který mohl daň z nemovitostí zvýšit, skončí

Koeficient 1,5 byl určen na stavby nebo jednotky, které sloužily k podnikání a pro rodinnou rekreaci. Dále se mohl aplikovat na další stavby a jednotky garáží. Tento koeficient má však od 1. ledna 2025 skončit. Obce a města mají možnost nahradit jej svým vlastním místním koeficientem. Ten lze stanovit obecnou vyhláškou nebo opatřením obecné povahy.

Obecnou vyhlášku pak lze využít pro celé území obce, popř. jednotlivé katastrální území, městskou část, jednotlivý městský obvod apod. Podle § 16a zákona o dani z nemovitých věcí je však nutné, aby byla vyhláška pro následující zdaňovací období platná nejpozději do 1. října přecházejícího zdaňovacího období, čili předchozí kalendářní rok. Pro rok 2025 tedy již termín uplynul. Platnosti přitom vyhláška může nabýt jedině vyhlášením ve Sbírce právních předpisů územních samosprávných celků a některých správních úřadů.

Pokud by obec nebo město chtěly namísto toho vydat opatření obecné povahy, místní koeficient bude stanoven pouze pro jednotlivou nemovitou věc, kterou budou muset obec nebo město označit zákonným způsobem. Při nedodržení tohoto požadavku nepůjde na vybrané nemovitosti zvláštní místní koeficient aplikovat.

Ing. Klára Křehlová z Generálního finančního ředitelství ještě dodává: „V případě, že poplatníci chtějí zjistit, zda jejich obec vydala na zdaňovací období roku 2025 obecně závaznou vyhlášku, kterou navýšila koeficient podle počtu obyvatel nebo zavedla místní koeficient, můžou se podívat do Sbírky právních předpisů územních samosprávných celků a některých správních úřadů (dále jen „Sbírka“) na adrese https://sbirkapp.gov.cz/vyhledavani. Ve Sbírce si mohou podle názvu obce a oblasti právní úpravy vyhledat, zda nedošlo k vydání obecně závazné vyhlášky, která zavádí či mění příslušný koeficient.“

Čtěte také: Uspěchaný prodej nemovitosti vás může přijít draho kvůli dani z příjmu

 

Snižovat nepůjde už ani základní koeficient

Ještě letos bylo možné u daně z nemovitostí snížit základní koeficient o jednu až tři kategorie. To však bylo možné naposledy. Jestliže snížení město nebo obec využívaly, nebudou muset daň znovu vyměřovat. Finanční úřad, v jehož územním obvodu se město nebo obec nachází, ji opraví za ně.

Možnost zvýšit koeficient o jednu kategorii ale zůstane zachována i nadále. Využít však půjde pouze pro celou obec, příp. jednotlivé katastrální území, městskou část nebo jednotlivý městský obvod. Tato sousloví navíc od roku 2025 nahrazují pojem „jednotlivá část obce“, který podle odborníků nabízel až příliš mnoho vymezení. Díky tomu šla navýšení zařídit např. pouze pro určité parcely, nově to pro výčet parcel už nepůjde.

Obecně závaznou vyhláškou lze koeficient zvýšit o jednu kategorii pouze podle členění koeficientu, který platí pro všechny stavby, na které se vztahuje daň z nemovitostí, a zároveň jsou také zařazeny ve skupině obytných budov. Patří sem pak ještě i všechny zdanitelné jednotky ve skupině ostatních zdanitelných jednotek na území jednotlivého katastrálního území, jednotlivého městského obvodu nebo jednotlivé městské části.

Čtěte také: Úroky u hypoték klesají, ale pomalu. Banky nic nenutí vzdát se marže

Nejste si jisti, jak se vám zvýšila daň z nemovitostí? Vypočítejte si to na naší kalkulačce

 

Inflační koeficient zůstane stejný

Od roku 2024 začal fungovat tzv. inflační koeficient, který se vždy pro následující rok bude zjišťovat k měsíci květnu roku předcházejícího. V letošním roce byl ustanoven na hodnotu 1, což se díky poklesu inflace nezmění ani v příštím roce.

Na naši otázku, proč nedošlo ke snížení inflačního koeficientu na hodnotu 0, popř. na 0,5, když inflace v květnu 2023 činila průměrně 15,8 % a květnu roku 2024 byla už jen 5,6 %, odpověděla Klára Křehlová takto: „Výpočtový mechanismus na určení výše inflačního koeficientu je odvozen od bazického úhrnného indexu spotřebitelských cen za domácnosti celkem tak, jak je sbírá Český statistický úřad. Inflační koeficient se vypočte jako podíl bazického úhrnného indexu k měsíci květnu roku předcházejícímu zdaňovacímu období a základu 100, přičemž se tento výsledek zaokrouhlí na jedno desetinné číslo směrem dolů. Referenčním měsícem pro určení inflačního koeficientu pro následující zdaňovací období bude tedy vždy měsíc květen s tím, že data k tomuto měsíci jsou zveřejňována 10. června (s odchylkou v řádu maximálně dvou dnů).

Pro posouzení inflačního koeficientu na rok 2025 je rozhodný měsíc květen roku 2024. Zároveň právní úprava zamezuje meziročnímu snížení inflačního koeficientu. Aby se zabránilo tomu, že by inflační koeficient rostl příliš rychle, máme v zákonech pro případ pádivé inflace tzv. ‚inflační brzdu‘. Pokud by ceny v meziročním srovnání stouply o více než 20 %, inflační koeficient se zvýší pouze o 20 %. Přebytečná inflace se ale neztrácí a zohlední se s odkladem v dalších letech. Vzhledem k těmto skutečnostem nemůže dojít ke snížení inflačního koeficientu,“ uzavírá.

Mimo téma: Od ledna vzroste plat některým státním zaměstnancům o 1400 Kč

Kromě koeficientů se změní i podklady pro počet obyvatel

Výše základních koeficientů je závislá na počtu obyvatel v obci a vypadá takto:

1,0

1000 obyvatel

1,4

Nad 1000 do 6000 obyvatel

1,6

Nad 6000 do 10 000 obyvatel

2,0

Nad 10 000 do 25 000 obyvatel

2,5

Nad 25 000 do 50 000 obyvatel

3,5

Nad 50 000 obyvatel, statutární město, Františkovy Lázně, Luhačovice, Mariánské Lázně a Poděbrady

4,5

Praha

To se však od roku 2025 změní a počet obyvatel měst a obcí se bude určovat podle vyhlášky č. 250/2024 Sb., o procentním podílu jednotlivých obcí na částech celostátního hrubého výnosu daně z přidané hodnoty a daně z příjmů.

Daňové přiznání k dani z nemovitostí jednoduše podáte přes portál Moje daně

Zdroj: YouTube / Ministerstvo financí ČR

Zdroj: SMO ČR, zákon č. 338/1992 Sb, vyhláška č. 250/2024 Sb.

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0.5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: DANĚ