Česká správa sociálního zabezpečení vyplácí výrazně více vdovských důchodů než vdoveckých důchodů, neboť ženy se v průměru dožívají vyššího věku než muži a většinou jsou z manželského páru mladší. V článku budeme tedy hovořit o vdovských důchodech, přičemž stejná pravidla platí i pro vdovecké důchody. Co je dobré vědět o výpočtu vdovského důchodu?
- Příjmy vdovy nehrají žádnou roli
- Výchovné k vdovskému důchodu nenáleží
- Základní výměra je vždy stejně vysoká
- Vyšší věk zemřelého nezaručuje vyšší vdovský důchod
- Vdovský důchod po zemřelém podnikateli bývá nízký
- Valorizační vzorec je u všech vdovských důchodů stejně vysoký
- Přiznání sirotčího důchodu dětem nemá vliv na výši vdovského důchodu
- Výdělečnou činností nelze vdovský důchod zvýšit
- Pravidla pro souběh dvou důchodů
Příjmy vdovy nehrají žádnou roli
Na samotný výpočet vdovského důchodu nemá žádný vliv, jak vysoké vlastní příjmy vdova má nebo jaká je její majetková situace. Měsíční částku vdovského důchodu ovlivňuje výlučně průběh pojištění zemřelého manžela. Vdova, která byla dlouhodobě na Úřadu práce, může mít vyšší vdovský důchod než vdova, která platí ze svého příjmu vysoké sociální pojištění.
Výchovné k vdovskému důchodu nenáleží
Měsíční částku vdovského důchodu nezvyšuje výchovné na děti, které náleží pouze k řádnému starobnímu důchodu nebo k předčasnému důchodu. Bezdětná vdova tedy může mít výrazně vyšší vdovský důchod než vdova, která vychovala např. tři děti.
Čtěte také: V roce 2024 se výchovné nevalorizovalo. Co v roce 2025?
Základní výměra je vždy stejně vysoká
Každý státní důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry, vdovské důchody nejsou výjimkou. Základní výměra je přitom vždy stejně vysoká. V roce 2024 činí základní výměra 4400 Kč, v roce 2025 již 4660 Kč.
Vyšší věk zemřelého nezaručuje vyšší vdovský důchod
Výše vdovského důchodu závisí na částce starobního nebo invalidního důchodu, který zemřelý manžel pobíral nebo na který by měl nárok. Procentní výměra vdovského důchodu totiž činí 50 % procentní výměry zemřelého manžela. V praxi tak může být vdovský důchod po zemřelém čtyřicátníkovi vyšší než vdovský důchod po zemřelém šedesátníkovi.
Vdovský důchod po zemřelém podnikateli bývá nízký
Vzhledem k tomu, že osoby samostatně výdělečně činné ve většině případů odvádí na sociálním pojištění méně než zaměstnanci (se zohledněním i pojistného placeného zaměstnavatelem za zaměstnance), mají OSVČ značně nižší nejenom starobní důchody a případně i invalidní důchody, ale nižší bývají i pozůstalostní důchody.
Čtěte také: Záleží na příjmu pozůstalé a další mýty o vdovském důchodu
Valorizační vzorec je u všech vdovských důchodů stejně vysoký
Předčasní důchodci, kteří odešli do předčasného důchodu od října 2023, nemají až do dosažení řádného důchodového věku nárok na valorizaci procentní výměry důchodu, zvyšuje se jim pouze základní výměra důchodu. Všechny vdovské důchody se z důvodu valorizace zvyšují v plném rozsahu. Např. od ledna se zvyšuje u všech vdovských důchodů základní výměra o 260 Kč a procentní výměra o 0,6 %, tedy stejně jako příjemcům řádného starobního důchodu.
Spočítejte si, jak se zvýší váš důchod v roce 2025
Přiznání sirotčího důchodu dětem nemá vliv na výši vdovského důchodu
Nezaopatřené děti mají po zemřelém otci nárok na sirotčí důchod. Přiznání sirotčího důchodu přitom neovlivňuje výpočet vdovského důchodu. Výpočet vdovského důchodu i sirotčích důchodů se provádí samostatně.
Čtěte také: Co bude s vaším sirotčím důchodem, když jste ukončili studium?
Výdělečnou činností nelze vdovský důchod zvýšit
Měsíční částku vdovského důchodu nelze již po jeho přiznání zvýšit jiným způsobem než pravidelnou valorizací. Vlastní výdělek vdovy a případně i vysoké platby na sociálním pojištění nejsou důvodem pro zvýšení vdovského důchodu. Vyšší příjmy v produktivním životě budou mít samozřejmě pozitivní vliv na výpočet vlastního starobního důchodu.
Tip: Jak se liší důchod přiznaný v roce 2022, 2023, 2024 a 2025? Rozdíly mohou být v tisících
Pravidla pro souběh dvou důchodů
V případě, že náleží nárok na dva státní důchody současně, např. vlastní starobní důchod a vdovský důchod, se při výpočtu souhrnné částky důchodu uplatňují zákonná pravidla ohledně „krácení“. V plném rozsahu v takovém případě náleží pouze vyšší z těchto dvou důchodů a z druhého důchodu náleží pouze polovina procentní výměry, přičemž základní výměra důchodu náleží pouze jednou.