Co může zaměstnanec koncem roku dělat s nevyčerpanou letošní i starší dovolenou

28.11.2024 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Depositphotos

Nevyčerpaná dovolená z aktuálního roku už mnoho let zaměstnancům nepropadá a neztrácí na ni nárok, jako tomu bylo dříve v určitých případech. Zaměstnanci vždy zůstává nárok na placené volno v práci nebo aspoň na peníze při takzvaném proplacení dovolené. Není ani třeba bát se o dovolenou z let minulých, třeba z předloňska či ještě starší. Jaká jsou pravidla pro převedení letošní nevyčerpané dovolené do příštího roku? A co s ještě starší zbývající dovolenou?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Nejčastější situace asi bude, že zaměstnanec vůbec nečerpal dovolenou za letošní rok 2024, nebo ji vyčerpal jen částečně. Pokud si ji stihne vyčerpat na základě své žádosti o ni nebo na základě určení zaměstnavatelem do konce letošního roku, není co řešit. Ovšem když ji vyčerpat nestihne? 

V případě, že existují naléhavé provozní důvody na straně zaměstnavatele, které brání čerpání dovolené, nebo překážky v práci na straně zaměstnance (např. delší pracovní neschopnost, mateřská nebo rodičovská dovolená nebo jiná dlouhodobější překážka v práci), pak dojde k čerpání dovolené později. Dovolená z letošního roku 2024 se převádí automaticky k čerpání v roce 2025. 

Kdy se dovolená převádí do ještě vzdálenější budoucnosti než jen příštího roku

Jestliže nemůže být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že

  • zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným, nebo

  • z důvodu čerpání mateřské nebo rodičovské dovolené,

pak je podle zákoníku práce zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci. (Např. dovolená z roku 2022 byla takto převedena k čerpání do roku 2023, a pokud ji nebylo možno čerpat, tak do let dalších, třeba do letošního roku 2024. A pokud stále nemohla být vyčerpána, převádí se do roku 2025. Letošní dovolenou za roku 2024 pak lze takto převést do roku 2025, 2026 atp.).

Tip: Zaručený už bude jen plat, mzda pouze minimální. S jakými čísly se pro rok 2025 počítá?

O starší než letošní dovolené už může zaměstnanec rozhodovat sám

Pokud někomu zbývá něco z loňské dovolené za rok 2023, nebo dokonce ještě starší dovolená a v jejím čerpání mu nebrání překážka v práci (např. péče o děti během rodičovské dovolené, trvající nemoc nebo léčení úrazu), a ani zaměstnavatel dosud neurčil její čerpání, může si termín, kdy na ni nastoupí, určit zaměstnanec sám.

Klidně to může být v období kolem letošních Vánoc a Silvestra, zaměstnanec si opravdu termín čerpání loňské či starší dovolené už může určit sám. Jen musí zaměstnavatele písemně informovat o době čerpání v předstihu aspoň 14 dnů. Přitom se dovolená ani nemusí nutně stihnout celá vybrat v roce letošním. To není nutné.

Příklad:

Zaměstnanci zbývá ještě 10 dnů dovolené z roku 2023, a tak oznámí zaměstnavateli, že ji bude čerpat po Vánocích od 27. prosince 2024. Takto vyčerpá letos 3 dny: 27. 12. a 30. a 31. 12. Zbylých 7 dnů si vyčerpá až v novém roce 2025. 

 

Kdy nejpozději oznámit dovolenou

Ovšem znovu upozorňujeme, že takovéto čerpání dovolené je třeba oznámit zaměstnavateli v předstihu 14 dnů čili nejpozději do 13. 12. 2024.

A radši zdůrazníme i to, že tato pravidla se týkají čerpání loňské a starší dovolené. V žádném případě si (zatím) nemůže zaměstnanec rozhodovat o nástupu letošní dovolené. Termín čerpání této dovolené určuje (stále) výhradně zaměstnavatel, i když se s ním může zaměstnanec dohodnout. Základním pravidlem totiž je, že dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Určování dovolené zaměstnancem je výjimkou.

Zaměstnavatel je povinen určit zaměstnanci (pokud tomu nebrání vážné provozní důvody na jeho straně nebo překážky v práci straně zaměstnance) čerpání dovolené v tom roce, za který náleží. 

Čtěte také: Zaměstnanci končí pracovní poměr, ale zbývá mu dovolená. Jaké jsou možnosti?

Možnost dohody o odloženém čerpání dovolené v rozsahu nad 4 týdny a její převod do budoucna

S přihlédnutím k oprávněným zájmům zaměstnance lze na základě jeho písemné žádosti část dovolené za kalendářní rok, na kterou vzniklo právo v příslušném kalendářním roce a která přesahuje 4 týdny, a u pedagogických pracovníků a akademických pracovníků vysokých škol 6 týdnů, převést do následujícího kalendářního roku.

To je pravidlo pro převedení dovolené, kterou je možné čerpat, protože tomu žádné překážky nebrání (ani na straně zaměstnavatele, ani na straně zaměstnance), ale zaměstnanec si ji chce převést do budoucna, aby mohl jet třeba na déle trvající zájezd do zahraničí. Zaměstnanec o to musí požádat písemně, ale dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem písemná být nemusí, byť je určitě vhodné ji písemně uzavřít. 

Tip: Může vám zaměstnavatel snížit mzdu během pracovního poměru?

I čerpání převedené dovolené se může oddálit

Pokud bude dovolená, resp. její část převedena na žádost zaměstnance dohodou se zaměstnavatelem do roku následujícího, zůstává zaměstnavateli povinnost určit ji zaměstnanci tak, aby byla vyčerpána nejpozději právě do konce následujícího kalendářního roku. Takže dovolená převedená z roku 2024 do roku 2025 musí být vyčerpána do konce roku 2025. Ovšem kdyby nastaly překážky v práci bránící čerpání dovolené jako pracovní neschopnost, a dovolená tak čerpána nebude, stejně nepropadne. Nárok na ni zaměstnanci zůstane. 

Dovolenou však nelze tzv. proplácet bez čerpání volna. Tzv. proplacení dovolené je možné jen v souvislosti se skončením pracovního poměru zaměstnance


Čtěte také: 

Minimální mzda vzroste na 20 800 Kč od 1. ledna 2025. Jaká bude v sousedních zemích?

V roce 2025 vzrostou limity u dohod o provedení práce i u zaměstnaneckých benefitů

Autor článku

Terezie Nývltová Vojáčková  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 21 krát

Články ze sekce: DANĚ