Státní podpora u stavebního spoření už je jen tisícovka, můžete ale získat dvojnásobek

02.12.2024 | , Finance.cz
ÚČTY A SPOŘENÍ


perex-img Zdroj: Pixabay

Do konce posledního měsíce v roce musí být na účet stavebního spoření připsána zákonem stanovená částka, aby klient mohl získat nejvyšší státní podporu. Ta je ale od letošního roku poloviční, maximálně tisíc korun. Stavební spořitelny však nabízejí nejrůznější akce, aby udržely staré a přilákaly nové klienty. Co by vám nemělo uniknout?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

I když už není tak atraktivní, jako bývalo kdysi, a podle průzkumů o něj zájem postupně klesá, stále má stavební spoření v České republice uzavřeno mnoho osob. S blížícím se koncem roku navíc vyvstává otázka, do kdy na účet zaslat peníze, aby vznikl nárok na maximální státní podporu. Čas máte už jen několik týdnů.

Dozvíte se:

Státní podpora na stavebním spoření se snížila o 50 %

Státní podporu ve výši 2000 Kč bylo možné získat při splnění podmínek naposledy za rok 2023. Za rok 2024 klienti mohou získat maximální státní podporu už pouze ve výši 1000 Kč. Na tu mají stejně jako v předchozím v roce nárok pouze tehdy, pokud bude na účtu stavebního spoření vklad alespoň v součtu 20 000 Kč + poplatek za vedení účtu.

Zákonná změna platí pro nově uzavřené smlouvy o stavebním spoření, ale i pro ty, které byly uzavřeny před 1. lednem 2024.

Čtěte také: Spořicí účty v říjnu 2024: kdo nabízí nejvyšší úrokovou sazbu?

Vklad je nejlepší provést co nejdříve

Raiffeisen stavební spořitelna svým klientům doporučuje, aby si pohlídali, jak rychle jejich banka posílá peníze. Její mluvčí Tereza Kaiseršotová navíc upozorňuje: „Bohužel jako stavební spořitelny nemáme k dispozici okamžité platby, tak doporučujeme dát si raději rezervu několik pracovních dní na převod.“

K tomu ještě doplňuje, že peníze musejí být na účet připsány nejpozději 31. prosince. Logicky pak tedy nestačí, aby byly tento den odeslány z účtu klienta v jeho domovské bance právě kvůli nemožnosti využít okamžitou platbu.

Stejný termín pak udává Monika Hořínková z ČSOB Stavební spořitelny. „Aby klient získal maximální podporu, je potřeba za rok naspořit alespoň 20 400 Kč. Pokud naspoří více, zbylé peníze se převedou do dalšího roku jako základ pro další státní podporu,“ vysvětluje.

Monika Kopřivová ze Stavební spořitelny České pojišťovny sdělila, že ještě nebyly nastaveny bilanční pokyny pro přelom roku 2024/2025. Nicméně pokud by měla vycházet z nastavení předchozích let, nejzazším termínem by byl opět 31. prosinec.

Svou úvahu ještě rozvedla: „Při elektronické platbě by měl být poslední možný čas předání platebního příkazu úterý 31. prosince 2024 do 23:00 hodin. Stejný termín platí i pro vkladové bankomaty. Hotovostní vklad na pokladně pobočky České spořitelny lze vložit ještě v pondělí 30. prosince 2024 v rámci otevíracích hodin dané pobočky.“

Trošku jiná situace podle ní navíc nastává, pokud by chtěl klient ještě před koncem roku založit úplně novou smlouvu o stavebním spoření. Musel by počítat s větší časovou rezervou s tím, že do konce roku by kromě vkladu na stavebním spoření musela být uzavřena i smlouva včetně splnění příslušných podmínek. „Uzavření smlouvy v roce 2024 garantujeme, pokud budou všechny podmínky splněny do 31. prosince 2024 do 12:00 hodin,“ dodává.

Komerční banka a Moneta Money Bank se zatím na dotaz Finance.cz ke svým postupům ohledně stavebního spoření nevyjádřily.

 

Stavební spořitelny se snaží klientům kompenzovat nižší státní podporu prémiemi

Vzhledem ke klesajícímu zájmu o stavební spoření, na čemž má lví podíl právě snížení státní podpory, začaly stavební spořitelny nabízet štědřejší podmínky u nově uzavřených smluv.

Např. Raiffeisen stavební spořitelna láká nové klienty na finanční prémii ve výši 2000 Kč za vklad 20 000 Kč, 4000 Kč za vklad 40 000 Kč a 6000 Kč za vklad 60 000 Kč, a to nejpozději do konce měsíce následujícího po uzavření smlouvy. Zajímavé také může být, že ona prémie nemusí zůstat uzamčená na účtu stavebního spoření. Lze ji zaslat na běžný účet vedený u Raiffeisenbank, a to i pokud byl založen společně se zakládáním stavebního spoření. Teprve pokud klient nebude mít běžný účet, prémie se připíše na stavebko.

Až 6000 Kč, resp. zdvojnásobení státní podpory za roky 2024 až 2029, ohlašuje i Stavební spořitelna České spořitelny. Kromě toho může ještě klient získat i dalších 2500 Kč za vklad 75 000 Kč. Ten musí být proveden do 5 měsíců od sjednání nové smlouvy.

Monika Kopřivová ještě doplňuje: „Zajímavou nabídku máme i pro stávající klienty Buřinky, kteří by chtěli využít novou smlouvu se zdvojnásobením státní podpory, ale už mají dříve uzavřenou smlouvu. Pokud si založí novou smlouvu a vloží na ni 2500 Kč do 5 měsíců od jejího sjednání, promineme jim poplatek za vedení účtu na původní smlouvě až do dovršení vázací doby.“

Zdvojnásobení státní podpory na stavebním spoření umožňuje i ČSOB stavební spořitelna. Mimo jiné je možné získat ještě prémii ve výši 2000 Kč, jestliže naspoříte do 4 měsíců od založení alespoň 50 000 Kč a zároveň nevyužijete po dobu 6 let úvěr ze stavebního spoření. Dále je ještě možné dostat 2500 Kč od ČSOB za aktivitu na běžném účtu.

Čtěte také: Jak se liší důchod přiznaný v roce 2022, 2023, 2024 a 2025? Rozdíly mohou být v tisících

V některých případech se bude platit i daň z příjmů

Kromě snížení státní podpory na polovinu dosavadní částky od roku 2024 také platí, že může podléhat dani z příjmů fyzických osob. Pokud by klient stavební spoření využíval opravdu hodně dlouho a státní podpora se mu nasčítala, bude podléhat zdanění, jestliže vyplacená podpora přesáhla částku 50 000 Kč.

Důležité je navíc vědět, že v tomto případě se do limitu 50 000 Kč budou ještě navíc započítávat i ostatní příjmy podle § 10 odst. 1 písm. q) v zákoně č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.

Čtěte také: Důchod nejpozději v 67 a v zaručené minimální výši. Co prošlo v důchodové reformě?

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2.5
Hlasováno: 9 krát

Články ze sekce: ÚČTY A SPOŘENÍ