Lidé by měli pojištění řešit alespoň jednou za tři roky

03.12.2024 | , Kooperativa
Komerční sdělení


perex-img Zdroj: shutterstock

Letos je nárůst živelních škod skutečně enormní a ukazuje se, že velké procento majetkových pojištění nemá dostatečné pojistné částky. „Zejména starší smlouvy je třeba revidovat a soustředit se hlavně na kvalitní pokrytí zásadních rizik. A cestou k zajímavým slevám může být třeba vyšší spoluúčast,“ vysvětluje ředitel Úseku neživotního pojištění Kooperativy Luboš Hudec.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Jak se letos vyvíjejí škody způsobené přírodními živly?

Rok 2024 přinesl v České republice nebývalý růst živelních škod, když meziroční nárůst dosáhl 63 procent. A to je číslo „jen“ za 1. pololetí, situace se zářiovými povodněmi samozřejmě dále zkomplikovala. Jen Kooperativa jich po této kalamitě registruje dalších více než 17 tisíc.

Jak je na tento nárůst škod připravena veřejnost, respektive jak jsou lidé pojištěni?

Bohužel dost často nedodatečně, respektive na nedostatečnou pojistnou částku. Ani povodně v minulosti, ani jiné kalamity jako tornádo a vichřice, zatím veřejnost příliš nepřiměly se ke svému majetku chovat skutečně zodpovědně. Čísla České asociace pojišťoven ukazují, že v ČR stále máme 70 % nemovitostí pojištěných nedostatečně. A existuje až 30 % nemovitostí, které nejsou pojištěny vůbec.

Rodinné rozpočty jsou napjaté kvůli energiím a inflaci. Ale chápu, že kvalitní pojištění je nezbytné…

Jsem přesvědčen, že když má klient vůli to řešit, společně určitě najdeme cestu. Jako příklad bych dal třeba využití vyšší spoluúčasti. Nízká spoluúčast je fajn, když se rozbije okno nebo indukční deska, ale na druhou stranu takové škody klient ve většině případů zvládne uhradit bez větších problémů sám. Když ale přijde živelní pohroma a zničí dům, je to škoda úplně jiného, a pro rodinný rozpočet leckdy devastujícího, rozsahu. Při takové škodě už nevadí, že máte spoluúčast 10 či 20 tisíc, za kterou mimochodem získáte velice zajímavou slevu na pojistném, ale hlavně stále můžete mít smlouvu s dostatečnou pojistnou částkou. Osobně doporučuji se pojištěním majetku alespoň jednou za tři roky skutečně zabývat a spojit se se svým pojišťovacím poradcem nebo nám napsat či zavolat.

Je tedy problém i v tom, že některé smlouvy jsou prostě staré, třeba i 10 – 15 let?

Určitě. Z naších údajů jasně vidíme, že toto tzv. podpojištění (tedy majetek pojištěný na výrazně nižší částku, než je jeho hodnota) se týká především starších smluv. Podíváme-li se třeba na smlouvy sjednané 2014, tedy 10 let staré, míru podpojištění 30 a více procent najdeme skoro u poloviny. Tento problém samozřejmě dále zhoršila inflace v posledních třech letech a prudký růst zejména cen stavebních materiálů a prací.

A když si smlouvu dám do pořádku, musím na tyto věci myslet skutečně každý rok? Viděli jsme, jak může inflace nečekaně „vystřelit“.

To už můžete nechat na pojišťovně, která aktualizaci pojištění pohlídá. Tento automatický mechanismus nazýváme indexace. Pojišťovna inflaci a související faktory neustále vyhodnocuje a nabízí klientům aktualizace pojistných částek, limitů plnění a pojistného v závislosti na inflačním vývoji. Stačí, když klient s indexací vyjádří souhlas a jeho pojištění se pak již může aktualizovat automaticky. Aktualizovat smlouvu či přejít na nový produkt se vyplatí i z důvodu neustále se vyvíjejících a modernějších pojištění, které mají řadu výhod. V našem inovovaném pojištění majetku dostanete o mnoho kvalitnější rozsah pojistné ochrany a vylepšené služby domácí asistence či cykloasistenci zdarma.

Autor článku

Komerční sdělení  

Články ze sekce: Komerční sdělení