Povinností zaměstnavatele je určit čerpání dovolené zaměstnanců tak, aby ji mohli vyčerpat v daném kalendářním roce, za který dovolená náleží. Tuto povinnost má právo nesplnit pouze v případě, že mu v tom bránily vážné provozní důvody a zaměstnance v práci potřeboval. Stejně tak lze dovolenou v daném kalendářním roce nevyčerpat, pokud vznikly překážky na straně zaměstnance.
Tip: Vypočítejte si, na kolik hodin dovolené máte ještě do konce roku nárok v naší kalkulačce
V takovém případě musí zaměstnavatel určit dovolenou tak, aby ji mohl zaměstnanec vyčerpat nejpozději do konce následujícího kalendářního roku. O převedení nevyčerpané dovolené v takové situaci nemusejí zaměstnanci zaměstnavatele žádat. Zaměstnavatel by jim tuto dovolenou měl převést automaticky.
- Žádost o převedení nevyčerpané dovolené, která přesahuje 4 týdny
- Zaměstnavatel musí vždy dovolenou převést, i pokud bylo její nečerpání mimo zákonné výjimky
Žádost o převedení nevyčerpané dovolené, která přesahuje 4 týdny
Písemně o převod části dovolené mohou zažádat pouze ti zaměstnanci, kteří mají v daném roce nevyčerpanou dovolenou v délce, která přesahuje 4 týdny, nebo 6 týdnů, pokud jde o pedagogické nebo akademické pracovníky.
Vyčerpání dovolené do konce následujícího kalendářního roku
Povinnost vyčerpat nevyčerpanou dovolenou do konce následujícího kalendářního roku se splnit nemusí jen v případě, že ji zaměstnanec nemůže vyčerpat z důvodu nemocenské, mateřské či rodičovské dovolené. Dovolená v těchto případech nezaniká, zaměstnavatel její čerpání určí až po skončení těchto překážek na straně zaměstnance.
Nevyčerpanou dovolenou nelze proplatit, jestliže pracovní poměr pokračuje. Proplatit ji lze pouze při skončení pracovního poměru.
Pokud je nevyčerpaná dovolená ze zákonných důvodů určená k vyčerpání do dalšího kalendářního roku a zaměstnavatel její čerpání neurčí do 30. června následujícího kalendářního roku, může si zaměstnanec určit čerpání dovolené podle sebe. Má však povinnost oznámit čerpání této dovolené alespoň 14 dní před jejím začátkem zaměstnavateli. Datum 30. června neznamená, že do této doby musí být dovolená vyčerpaná, jde pouze o datum, od kterého si může zaměstnanec sám určit čerpání dovolené, jestliže ji do této doby neurčil zaměstnavatel.
Tip: Zaměstnanci končí pracovní poměr, ale zbývá mu dovolená. Jaké jsou možnosti?
Zaměstnavatel musí vždy dovolenou převést, i pokud bylo její nečerpání mimo zákonné výjimky
Výše jsme uvedli zákonné důvody, kdy se dovolená nemusí vyčerpat v roce, za který náleží. V případě, že zaměstnanci zůstane nevyčerpaná dovolená, aniž by vznikly vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele nebo překážky na straně zaměstnance, nárok na dovolenou nezaniká. Jelikož je povinností zaměstnavatele, aby kontroloval čerpání dovolené, není možné, aby byl za jeho pochybení trestán zaměstnanec tím, že mu dovolená propadne.
„K přechodu dovolené do dalšího kalendářního roku nicméně dojde, i když čerpání dovolené nic nebránilo, a zaměstnavatel tak porušil svou zákonnou povinnost. Právo na dovolenou nikdy na konci kalendářního roku nepropadá a vždy automaticky přechází do následujícího roku bez ohledu na jednání zaměstnavatele a zaměstnance,“ uvedl pro Finance.cz Jakub Augusta, vedoucí oddělení mediální komunikace MPSV. Zaměstnanci tak nemusejí o převod žádat písemně (krom výše uvedené výjimky), protože na dovolenou nárok neztrácí.
Zaměstnavatel však v takové situaci riskuje, že zaplatí tučnou pokutu. Pokud se dovolená v kalendářním roce, za který náleží, nevyčerpá, aniž by nastaly zákonem stanovené výjimky uvedené výše, může zaměstnavateli inspektorát práce udělit pokutu až do výše 200 000 tisíc korun. Jde totiž o spáchání přestupku na úseku dovolené podle § 16 zákona o inspekci práce, který uvádí, že fyzická osoba se dopustí přestupku na úseku dovolené tím, že poruší stanovené povinnosti vztahující se k délce dovolené za kalendářní rok nebo její poměrné části, k dodatkové dovolené, čerpání dovolené nebo určení jejího nástupu.
Stejně tak může zaměstnavatel dostat pokutu v případě, že neurčí čerpání nevyčerpané dovolené do konce následujícího kalendářního roku (ledaže by tomu bránily překážky na straně zaměstnance).
Čtěte také: