V roce 2024 se z dohody o provedení práce neplatí sociální a zdravotní pojištění, když je hrubá měsíční odměna 10 000 Kč a méně. Při práci pro více zaměstnavatelů současně se limit pro neplacení sociálního a zdravotního pojištění sleduje u každého zaměstnavatele zvlášť.
A tak když například paní Marcela pracovala po celý rok 2024 pro tři zaměstnavatele současně na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10 000 Kč, měla celkový hrubý měsíční příjem 30 000 Kč a ani z jedné dohody o provedení práce neplatila sociální a zdravotní pojištění.
Z dohody o pracovní činnosti se neplatí sociální a zdravotní pojištění, když je hrubá měsíční odměna nižší než 4000 Kč. Pro rok 2025 dochází ke změnám. Podívejme se na ně.
- Dohoda o provedení práce a účast na pojištění
- Dohoda o pracovní činnosti a účast na pojištění
- Dohoda o provedení práce a důchod
Dohoda o provedení práce a účast na pojištění
Podle § 7a zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, platí, že zaměstnanec činný na základě práce na dohodu o provedení práce je účasten pojištění, když hrubá odměna dosáhne rozhodné výše, která činí 25 % průměrné mzdy stanovené vyhláškou o pojistném na sociálním zabezpečení, a to po zaokrouhlení na celé pětisetkoruny směrem dolů.
- Rozhodná průměrná mzda podle Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) činí 46 557 Kč, takže sociální a zdravotní pojištění z dohody o provedení práce se v roce 2025 nebude platit, když bude hrubá odměna nižší než 11 500 Kč (46 557 Kč × 25 %, zaokrouhleno na pětisetkoruny dolů).
Praktický příklad
Zaměstnanec Martin si bude v roce 2025 ke svému hlavnímu zaměstnání přivydělávat na dohodu o provedení práce pro jiného zaměstnavatele s hrubou měsíční odměnou 11 450 Kč. Sociální a zdravotní pojištění z této dohody o provedení práce nebude platit pan Martin ani jeho zaměstnavatel.
Čtěte také: U dohod o provedení práce se už podruhé ruší změny ještě předtím, než začaly platit
Dohoda o pracovní činnosti a účast na pojištění
Podle § 6 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, činí rozhodný příjem pro účast na pojištění při práci na dohodu o pracovní činnosti jednu desetinu průměrné mzdy zaokrouhlené na celou pětisetkorunu směrem dolů.
- Z rozhodné průměrné mzdy podle MPSV ve výši 46 557 Kč je limit pro neplacení dohody o pracovní činnosti méně než 4500 Kč (46 557 Kč × 10 %, zaokrouhleno na pětisetkoruny dolů).
Praktický příklad
Zaměstnankyně Gabriela si bude ke svému hlavnímu zaměstnání v roce 2025 přivydělávat na dohodu o pracovní činnosti s hrubou měsíční odměnou 4450 Kč. Z hrubé odměny nebude platit sociální a zdravotní pojištění ani paní Gabriela, ani její zaměstnanec.
Dohoda o provedení práce a důchod
V případě, že není z dohody o provedení práce placeno sociální pojištění, takový příjem nemá žádný vliv na budoucí důchodové nároky. Výši státního důchodu totiž ovlivňují pouze příjmy, ze kterých je zaplaceno sociální pojištění. Odměna z dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti do limitu pro neplacení sociálního pojištění tedy nezvyšuje roční rozhodný vyměřovací základ, který bude vstupovat do výpočtové formule státního důchodu.
Čtěte také: Důchodový problém při práci na DPP v příkladech
Praktický příklad
Zaměstnanec Michal si bude v roce 2025 ke svému hlavnímu zaměstnání, kde bude mít hrubou měsíční mzdu 47 000 Kč, přivydělávat na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 20 000 Kč. Z hrubé odměny z dohody o provedení práce bude zaplaceno sociální pojištění, takže se mu bude příjem počítat pro důchodové účely. Pan Michal na tom bude v roce 2025 s ohledem na budoucí důchodové nároky stejně jako zaměstnanec pracující pouze na klasickou pracovní smlouvu pro jednoho zaměstnavatele s hrubou měsíční mzdou 67 000 Kč.
Čtěte také:
Všechno, co potřebujete vědět o zdravotním pojištění 2025, v deseti číslech
Zaručený už bude jen plat, mzda pouze minimální. S jakými čísly se pro rok 2025 počítá?