Náležitosti odstoupení od smlouvy, což se uplatňuje při vrácení zboží, podrobněji rozebírá kromě občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. i zákon o ochraně spotřebitele č. 634/1992 Sb.
Dozvíte se:
- Na vrácení vánočních dárků jakožto zboží platí zákonné lhůty
- U mnoho výrobků obchodníci oprávněně odmítají vrácení
- U produktů vyrobených na zakázku je to složitější
- Mnoho eshopů díky Vánocům prodlužuje lhůtu na výměnu zakoupeného zboží
Na vrácení vánočních dárků jakožto zboží platí zákonné lhůty
Občanský zákoník jasně říká, že odstoupení od smlouvy je právo, které můžete uplatnit do 14 dnů od převzetí zboží, příp. dokonce do 30 dnů, pokud jste produkt zakoupili během organizované akce anebo při návštěvě podnikatele u vás doma. Nárok na vrácení pak neztrácíte ani předtím, než si zboží převezmete.
O možnosti zboží vrátit jakožto o právu na odstoupení vás musí informovat sám prodávající a poskytnout vám k tomu písemný formulář. Pokud by nebyl v tomto smyslu součinný, lhůta na odstoupení se může prodloužit až na rok a 14 dnů, příp. na rok a 30 dnů, pokud došlo k nákupu na organizované akci anebo při návštěvě podnikatele u vás doma.
Čtěte také: Dopravu zboží zpátky do e-shopu zaplatíte sami, pokud vám to nezapomněl říct
U mnoho výrobků obchodníci oprávněně odmítají vrácení
Existují však zákonné výjimky, za kterých zboží vrátit nelze, a to ani pokud byla smlouva uzavřena mimo obchodní prostory. Je tomu tak v situaci, kdy se zboží rychle kazí anebo má krátkou dobu spotřeby. Patří sem i případy, kdy bylo smíšeno s jiným zbožím, což platí především u míchání barev apod.
Dále nelze vrátit výrobky, jejichž cena je závislá na výchylkách finančního trhu. Ze zákona nevzniká právo ani na vrácení časopisů nebo periodik. To ale neplatí, pokud by se jednalo o předplatné. Takovou službu vrátit lze.
Obchody pak nemusí přistoupit na vrácení produktu, který je zvukovou nebo obrazovou nahrávkou na hmotném nosiči za předpokladu, že byl vyjmut z obalu. Toto platí i na zakoupený počítačový software.
U zboží, u kterého byl narušen hygienický, zapečetěný obal, který jej chrání, od smlouvy také odstoupit nelze. Sem můžeme zařadit např. balené potraviny, zubní kartáček anebo kontaktní čočky.
Čtěte také: Do kdy objednat dárek, aby přišel do Vánoc? Největší e-shopy spoléhají na svou dopravu
U produktů vyrobených na zakázku je to složitější
Zákon z práva na odstoupení od smlouvy jasně vyjímá situace, kdy si zákazník nechal upravit zboží podle vlastních představ anebo kdy bylo přizpůsobeno jeho potřebám. Česká obchodní inspekce jako příklad uvádí např. tričko, hrníček anebo polštář s fotografií nebo obrázkem, kterou dodal zákazník. Zařadit sem můžeme ale i nábytek s atypickými rozměry. Podstatné zde je hlavně to, že úpravu, jakou požadujete, obchod nemá v nabídce a dodal ji zákazník.
Pokud by měl ale zákazník vybírat z možností, které mu prodejce navrhl a poskytl k výběru, tj. obrázek, vzorník, výběr rozměrů nebo materiálu, odstoupit od smlouvy za zmíněných podmínek může.
Mimo téma: Jeden koeficient skončí, druhý už nepůjde snížit. Daň z nemovitostí se opět mění
Mnoho eshopů díky Vánocům prodlužuje lhůtu na výměnu zakoupeného zboží
Např. Alza jako jeden z největších českých eshopů umožňuje již při samotném nákupu online zaškrtnout možnost výměna nevhodného dárku za poukaz do 31. 1 2025. Tato služba je nyní zdarma, není nutné si za ni tedy připlácet. Důležité však je, aby vracené zboží bylo nepoužité, nepoškozené a v originálním obalu.
Prodlouženou dobu na vrácení zboží umožňuje i Lidl.cz v rámci akce Vánoce bez stresu. „Pro všechny objednávky vytvořené od 1. 11. do 31. 12. 2024 platí možnost vrácení až do 31. 1. 2025,“ upřesňuje Eliška Froschová Stehlíková, tisková mluvčí společnosti Lidl.cz.
Podobné možnosti dává svým zákazníkům i Datart, akorát ten lhůtu neprodloužil tolik. Veškeré zboží, které bylo zakoupeno v období od 1. 11. do 24. 12. 2024 je možné v neporušeném obalu vrátit v období od 27. 12. 2024 do 12. 1. 2025 a to na kterékoliv prodejně s dokladem o koupi. Nevhodný dárek vám společnost vymění za dárkovou kartu anebo vhodnější dárek ve stejné anebo vyšší hodnotě s doplatkem. Datart upozorňuje, že dárek není možné vyměnit za peníze.
Další, u koho půjde nevyhovující zboží vyměnit, je TSBohemia. „Pro zákazníky máme nachystanou službu Výměna dárku, kde dostane zákazník jistotu až do konce ledna, že zboží může případně vyměnit za poukázku,“ upozorňuje marketingový manažer Lukáš Valouch. Garanci výměny lze uplatnit u zboží zakoupeného od 26. 11. do 17. 12. 2024 u vybraných produktů. Vrátit nerozbalené produkty bude možné do 31. 1. 2025 a rozbalené do 10. 1. 2025. Do 7 pracovních dnů vám poté na email dorazí voucher, který lze do 28. 2. 2025 uplatnit na celý sortiment.
Oproti tomu Zalando.cz nemá žádnou vánoční akci, ale za to celoročně umožňuje vrácení zboží do 100 dnů zdarma. Všechny vrácené položky však musí být v původním stavu, tzn. neopotřebené a s připevněnými štítky. Sama firma na svém webu uvádí, že vyzkoušení věci nepovažuje za nošení.
Informace o tom, za jakých podmínek je možné zboží vrátit nebo vyměnit, najdete vždy na webu vámi vybraného eshopu.
Mimo téma: Státní podpora u stavebního spoření už je jen tisícovka, můžete ale získat dvojnásobek