Jakou dobu pojištění musíte získat, abyste měli šanci na invalidní důchod

30.12.2024 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


perex-img Zdroj: Depositphotos

Bez získání minimální doby pojištění nemůže být invalidní důchod vůbec přiznán a samotnou částku invalidního důchodu rovněž ovlivňuje získaná doba pojištění. Jaká pravidla pro dobu pojištění platí u invalidních důchodů?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Mít „pouze“ zdravotní problémy pro přiznání invalidního důchodu nestačí. Žadatel o tuto penzi musí získat i minimální dobu pojištění, v opačném případě nebude invalidní důchod dostávat. Potřebná minimální doba pojištění pro přiznání invalidního důchodu je uvedena v § 40 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Liší se podle věku a činí:

  • do 20 let méně než jeden rok,
  • od 20 let do 22 let jeden rok,
  • od 22 let do 24 let dva roky,
  • od 24 let do 26 let tři roky,
  • od 26 let do 28 let čtyři roky,
  • nad 28 let pět roků.

Získaná doba pojištění pro účely přiznání invalidního důchodu se přitom zjišťuje za období před vznikem invalidity a u občanů starších 28 let se zjišťuje za období deseti let před vznikem invalidity, přičemž potřebnou dobu pojištění splní i občané starší 38 let, kteří získají dobu pojištění v rozsahu alespoň deseti let v posledních dvaceti letech.

Čtěte také: Invalidní důchodci mají nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale žádné zvýhodnění

Praktický příklad

Pan Zdeněk (44 let) má zdravotní problémy a byla mu přiznána invalidita druhého stupně. V posledních deseti letech získal dobu pojištění pouze v rozsahu čtyři roky. V posledních dvaceti letech však získal pan Zdeněk dobu pojištění v rozsahu čtrnácti let, takže splňuje podmínku minimální doby pojištění a bude moci dostávat invalidní důchod na účet.

Každý rok pojištění hraje při výpočtu invalidního důchodu roli

Měsíční částku invalidního důchodu ovlivňují nejenom dosažené rozhodné příjmy před přiznáním invalidity a přiznaný stupeň invalidity, ale i získaná doba pojištění. Do doby pojištění ovlivňující měsíční částku invalidního důchodu se však započítává i tzv. dopočtená doba pojištění.

Dopočtenou dobou pojištění je doba pojištění od vzniku nároku na invalidní důchod do dosažení důchodového věku. Hodnotí se přitom důchodový věk bezdětné ženy stejného ročníku narození, a to u mužů i žen. V některých specifických případech se dopočtená doba pojištění krátí.

Spočítejte si invalidní důchod pro rok 2025 v naší kalkulačce

 

Praktický příklad

Paní Lucie má nárok na invalidní důchod prvního stupně. Přestože je jí pouze 40 let, s dopočtenou dobou pojištění získala dobu pojištění v rozsahu 46 let. Paní Lucie tak má pro výpočet invalidního důchodu vyšší dobu pojištění než paní Andrea, které byl invalidní důchod přiznán v 48 letech, ale i s dopočtenou dobou pojištění získala dobu pojištění v rozsahu 45 let.

V praxi tak mohou mít mladší občané vyšší dobu pojištění při výpočtu invalidního důchodu než starší občané, a to právě s hodnocením i dopočtené doby pojištění.

Tip: Zaměstnání na zkrácený úvazek, nebo na dohodu? Těžká volba pro invalidní důchodce

Doba pojištění ovlivňuje procentní výměru důchodu

Každý invalidní důchod se skládá ze základní a procentní výměry, přičemž základní výměra je u všech státních důchodů stejná. Tedy invalidní důchod prvního stupně i invalidní důchod třetího stupně mají stejnou základní výměru důchodu.

V roce 2025 bude základní výměra důchodu činit 4660 Kč (v roce 2024 činila 4400 Kč). Získaná doba pojištění tak ovlivňuje pouze procentní výměru invalidního důchodu, stejně je tomu u starobních důchodů. Získaná doba pojištění výdělečnou činností po přiznání invalidního důchodu však již měsíční částku invalidního důchodu nezvýší.

 

Náhradní dobou pojištění je pouze invalidní důchod třetího stupně

Do doby pojištění se započítávají nejenom období, kdy je z příjmu odváděno sociální pojištění, ale i tzv. náhradní doby pojištění. Náhradní dobou pojištění je přitom pouze doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně.

Doba pobírání invalidního důchodu prvního a druhého stupně není náhradní dobou pojištění. S ohledem na budoucí výpočet starobního důchodu (řádného i předčasného) je pro invalidní důchodce prvního a druhého stupně vhodné vykonávat během pobírání invalidního důchodu výdělečnou činnost, ze které se odvádí sociální pojištění. V praxi si často invalidní důchodci prvního a druhého stupně přivydělávají na zkrácený úvazek, ze kterého se vždy odvádí sociální pojištění, a takové zaměstnání zvyšuje dobu pojištění.

Praktický příklad

Pan David pobírá invalidní důchod a pracuje na zkrácený úvazek. Období získané zaměstnáním po přiznání invalidního důchodu mu měsíční částku invalidního důchodu nezvýší. Panu Davidovi se invalidní důchod zvyšuje z důvodu každoroční valorizace.

Autor článku

Petr Gola

Petr Gola  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 21 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY