Od jakého výdělku na DPP a DPČ se bude v roce 2025 odvádět pojistné?

03.01.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Pixabay

Řetězení dohod nakonec stát řešit od roku 2025 nebude. Jediné, co by se mělo změnit, je výše limitů u výdělku na DPP i DPČ. Kolik si budete moci vydělat, aniž byste státu platili pojistné?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Dohody, zejména pak dohoda o provedení práce (DPP), jsou zaměstnavateli využívány jako flexibilní a levnější forma pracovního úvazku. Oblíbené jsou hojně u studentů nebo třeba u žen, které si chtějí přivydělat během své rodičovské dovolené.

Kvůli hojným změnám v oblasti dohod v posledních letech již přestali někteří zaměstnavatelé tento typ pracovních úvazků nabízet a upřednostnili pracovníky s živnostenskými listy. Závislou práci však nelze vykonávat na živnost, a firmy se tak dopouštějí nelegálního „švarcsystému“, za což jim hrozí pokuta až do výše 2 000 000 Kč od inspektorátu práce.

Změny, které v dohodách nakonec nenastanou

Právní úprava, která měla vejít v účinnost od 1. ledna 2025 a řešit tzv. řetězení DPP, byla nakonec pozměňovacím návrhem zrušena. Původně se měly od 1. ledna 2025 zavést DPP dvojího druhu, šlo o oznámenou DPP a obvyklou DPP. Takzvaná oznámená DPP měla být výhodnější tím, že u ní byl stanoven vyšší limit, od kterého by muselo být odváděno zdravotní a sociální pojištění. Ten měl činit 25 % průměrné mzdy s tím, že se částka zaokrouhlí na pětistovky dolů. Limit měl být uplatnitelný pouze u jednoho zaměstnavatele, který by si jej dřív „registroval“ u ČSSZ. 

U další obvyklé dohody se účast na pojistném měla odvíjet podle toho, zda výdělek překročil rozhodnou hranici příjmu. Při příjmu od 4500 Kč měsíčně by byl pracovník účastníkem na odvodech pojistného. MPSV podle zjištěných dat usoudilo, že jde o zanedbatelný problém, a od systému dvou druhů DPP upustilo.

Tip: ČSSZ vám nepotvrdila registraci? S výkazem DPP se lze beztrestně opozdit

Limit pro odvod pojistného u DPP bude stanoven jako 25 % průměrné mzdy

Díky přijatému pozměňovacímu návrhu však mají zůstat pravidla pro dohody ve stejném znění jako doposud, s tím rozdílem, že se pouze navýší příjmová hranice pro povinnost odvodu pojistného. Řetězení dohod stát nakonec řešit nebude.

V roce 2024 se u DPP platilo pojištění (ZP i SP) od výdělku 10 001 Kč. Od 1. ledna 2025 činí rozhodný příjem 25 % průměrné mzdy, který se zaokrouhlí na pětistovky dolů. 

Průměrná mzda, ze které se má limit počítat, je vyhlášena ve výši 46 557 Kč. Nově se tak účast na pojištění zakládá při příjmu 11 500 Kč (nikoliv až od 11 501 Kč, jak by mohlo být matoucí podle dosavadní úpravy).

U dohody o pracovní činnosti (DPČ) se pojistné dosud hradilo od výdělku 4000 Kč. Od 1. ledna 2025 dochází ke zvýšení tohoto výdělku u DPČ na 4500 Kč.

 

2024

2025

Dohoda o provedení práce (limit, od kterého se platí pojistné)

10 001 Kč

11 500 Kč

Dohoda o pracovní činnosti (limit, od kterého se platí pojistné)

4000 Kč

4500 Kč

 

I v roce 2025 budou muset zaměstnavatelé evidovat dohodáře na ČSSZ

Evidování DPP na ČSSZ zůstává pro zaměstnavatele povinné i v roce 2025. Tato novinka je účinná již od 1. 7. 2024. Do zmíněného data zaměstnavatelé přihlašovali na ČSSZ pouze ty dohodáře, kterým vznikla povinnost na odvodech na sociálním pojištění.

Nárok na dovolenou i ošetřovné

Od 1. ledna 2024 mají rovněž i dohodáři nárok na dovolenou. Pro vznik nároku musejí být zaměstnáni alespoň 4 týdny a odpracovat 80 hodin. Pro výpočet dovolené se jim počítá polovina týdenní klasické pracovní doby, tedy 20 hodin týdně.

Od 1. ledna 2025 budou mít také dohodáři nárok na ošetřovné, pouze ale jestliže se účastnili na odvodu sociálního pojištění minimálně 3 měsíce před začátkem ošetřovného. Kromě nich získají nárok na ošetřovné rovněž osoby samostatně výdělečně činné v případě, že si hradí po stejnou dobu nemocenské pojištění.

 

Čtěte také:

Jak vyplnit nové souhrnné hlášení: Výkaz dohod o provedení práce

Budou moci do nové evidence všech dohodářů nahlížet exekutoři nebo úřad práce?

Z průměrné mzdy se ročně odvede na pojistném 250 tisíc. Jak jsou na tom jinde v EU?

Autor článku

Veronika Němcová

Veronika Němcová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 16 krát

Články ze sekce: DANĚ