Status osoby bez zdanitelných příjmů mají lidé, kteří nejsou v registru své zdravotní pojišťovny vedeni jako zaměstnanec, osoba samostatně výdělečně činná nebo státní pojištěnec. Zdravotní pojištění je totiž povinnou daní a vždy musí být placeno.
Za výpočet a odvod zdravotního pojištění ze zaměstnání je zodpovědný zaměstnavatel, za státní pojištěnce (např. penzisty, studenty, příjemce rodičovského příspěvku, občany v evidenci na Úřadu práce) platí zdravotní pojištění stát. Osoby bez zdanitelných příjmů si musí samy platit zdravotní pojištění.
- Vysoké příjmy nejsou na překážku
- Platba zdravotního pojištění osobou bez zdanitelných příjmů
- Daň z příjmů a sociální pojištění
- Příklad 1: Platba pouze zdravotního pojištění
- Příklad 2: Platba zdravotního pojištění a daně z příjmů
- Příklad 3: Platba zdravotního pojištění, daně z příjmů i sociálního pojištění
Vysoké příjmy nejsou na překážku
V praxi mohou být osobou bez zdanitelných příjmů i občané s velmi vysokými příjmy podle § 8 (kapitálové příjmy), podle § 9 (příjmy z nájmu) a podle § 10 (ostatní zdanitelný příjmy) zákona o daních z příjmů. Z pasivních příjmů se totiž neplatí zdravotní pojištění a samotným pasivním příjmem není vyřešen pojistný vztah u zdravotní pojišťovny. Lidé pouze s vysokými pasivními příjmy, kteří nejsou státními pojištěnci, jsou tedy pro účely placení zdravotního pojištění osobou bez zdanitelných příjmů.
Čtěte také: Minimální mzda příští rok přesáhne 20 000 korun. Mnohým proto podraží zdravotní pojištění
Platba zdravotního pojištění osobou bez zdanitelných příjmů
Všechny osoby bez zdanitelných příjmů mají povinnost si měsíčně samy platit zdravotní pojištění ve výši 13,5 % z minimální mzdy. Částka zdravotního pojištění je pro všechny OBZP stejně vysoká a nesledují se žádné další okolnosti (příjmové, majetkové či rodinné).
V roce 2024 platí OBZP na zdravotním pojištění 2552 Kč (13,5 % z 18 900 Kč). V roce 2025 budou OBZP platit 2808 Kč (13,5 % z 20 800 Kč). Z důvodu zvýšení minimální mzdy se placení zdravotního pojištění osobám bez zdanitelných příjmů prodraží.
Tip: Všechno, co potřebujete vědět o zdravotním pojištění 2025, v deseti číslech
Daň z příjmů a sociální pojištění
Zatímco zdravotní pojištění platí povinně všechny OBZP, u sociálního pojištění a daně z příjmů záleží na konkrétní situaci. Platba sociálního pojištění není pro OBZP povinná, ale v některých případech se vyplatí účast na dobrovolném důchodovém pojištění. Pro účely daně z příjmů záleží na struktuře a částce příjmů během roku.
Příklad 1: Platba pouze zdravotního pojištění
Pan Michal podal výpověď u zaměstnavatele AB a následně bude mít dvouměsíční volno, než nastoupí k zaměstnavateli XY. Pan Michal se po dobu těchto dvou měsíců nechce evidovat na Úřadu práce a chce si udělat volno a připravit se na nové zaměstnání. V registru své zdravotní pojišťovny bude veden za tyto dva měsíce jako OBZP a bude si muset sám zaplatit zdravotní pojištění.
Kvůli dvěma měsícům nebude řešit účast na sociálním pojištění. Rovněž bude splňovat podmínky, aby za něj nový zaměstnavatel XY provedl roční zúčtování daně, takže s platbou daně z příjmů fyzických osob nebude mít rovněž žádné starosti.
Příklad 2: Platba zdravotního pojištění a daně z příjmů
Paní Monika měla po celý rok 2024 příjem pouze z nájmu, přičemž daňový základ činí 300 000 Kč. Po celý rok 2024 platila zdravotní pojištění jako OBZP v měsíční částce 2552 Kč. Současně musí paní Monika za rok 2024 podat daňové přiznání, neboť má zdanitelné příjmy vyšší než 50 000 Kč.
V daňovém přiznání uplatní slevu na poplatníka ve výši 30 840 Kč, která náleží i pro příjmy z nájmu. Roční daň z příjmů bude činit 14 160 Kč. Příští rok paní Monika nastoupí do zaměstnání, tak si nechtěla kvůli jednomu roku platit dobrovolné důchodové pojištění.
Čtěte také: Rentiéři mohou mít stotisícový příjem, a přitom platit minimální zdravotní pojištění
Příklad 3: Platba zdravotního pojištění, daně z příjmů i sociálního pojištění
Investor Radim má dlouhodobě vysoké pasivní příjmy, každoročně je souhrnný daňový základ z pasivních příjmů vyšší než 700 000 Kč. Proto si již několik let platí každý měsíc zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů.
Současně si pan Radim platí dobrovolné důchodové pojištění, protože nechce mít problémy s přiznáním starobního důchodu či případného invalidního důchodu. Pan Radim si dobrovolně platí vyšší pojistné, než je legislativou stanovené minimální dobrovolné důchodové pojištění (v roce 2024 činí 3078 Kč).
Vyplňování daňového přiznání je pro investora Radima samozřejmostí, v daňovém přiznání uplatňuje nejenom slevu na poplatníka, ale i maximální daňové odpočty u finančních produktů.