Pravidelný příjem z nájmu mohou mít řádní starobní důchodci, předčasní důchodci i předdůchodci. Předčasní důchodci nemohou mít až do dosažení řádného důchodového věku příjem, ze kterého vzniká povinnost platit sociální pojištění, v opačném případě by nemohli dostávat na účet předčasný důchod.
Z příjmů z nájmu podle § 9 zákona o daních z příjmů se sociální pojištění nikdy neplatí, takže pasivní příjem z nájmu mohou mít v neomezené míře i předčasní důchodci.
- Povinné pojistné se neplatí
- Daňová optimalizace manželů
- Příklad 1: Žádné daňové starosti
- Příklad 2: Daňové přiznání s nulovou daní z příjmů
- Příklad 3: Nízká efektivní daň z příjmů
Povinné pojistné se neplatí
Výhodou pravidelného příjmu z nájmu podle § 9 zákona o daních z příjmů je skutečnost, že na rozdíl od příjmů ze závislé činnosti nebo příjmů ze samostatné výdělečné činnosti se z nájmu nikdy neplatí sociální a zdravotní pojištění. I když je roční příjem z nájmu poměrně vysoký a je nutné platit daň z příjmů, tak pojistné nikoliv. Příjem z nájmu je tak daňově výhodnější než příjem ze zaměstnání nebo z podnikání.
Čtěte také: Jak na daňové přiznání, když jste zaměstnanci a pronajímáte nemovitost?
Daňová optimalizace manželů
V případě, že příjmy z nájmu plynou manželům ze společného jmění manželů, zdaňuje tyto příjmy jeden z nich. To je velmi důležité. V případě, že je jeden z manželů v důchodu a žádné jiné příjmy nemá, je daňově výhodnější, aby příjem z nájmu zdaňoval právě on než zaměstnaný manžel nebo manželka, dojde totiž k zajímavé daňové úspoře. Pokud jsou oba manželé již v důchodu a jeden z nich ještě pracuje nebo podniká, měl by příjem z nájmu zdaňovat druhý z manželů bez vlastního aktivního příjmu.
Příklad 1: Žádné daňové starosti
Pan Martin po celý rok 2024 pobíral pouze starobní důchod a současně měl roční příjem z nájmu ve výši 40 000 Kč. S příjmem z nájmu nebude mít žádné daňové starosti. Do ročního zdanitelného příjmu ve výši 50 000 Kč totiž nevzniká ani povinnost podávat daňové přiznání. Uvedený příjmový limit (nesnižovaný o výdaje) je stanoven v § 38g zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.
Starobní důchody jsou od daně z příjmů osvobozeny až do 36násobku minimální mzdy (za rok 2024 nad 680 400 Kč), takže až na výjimky jsou všechny státní důchody daňově osvobozené a pan Martin má roční zdanitelný příjem právě pouze 40 000 Kč z nájmu.
Tip: Povolené přivýdělky předčasných důchodců se v roce 2025 mírně zvyšují
Příklad 2: Daňové přiznání s nulovou daní z příjmů
Paní Alice je po celý rok 2024 ve starobním důchodu a má k tomu příjem z nájmu ve výši 240 000 Kč. Výdaje uplatňuje 30% výdajovým paušálem, což je pro ni výhodnější než skutečné výdaje, které má nižší. Daňový základ z nájmu má tak v částce 168 000 Kč (240 000 Kč − (240 000 Kč × 30 %)).
V daňovém přiznání však uplatní paní Alice slevu na poplatníka v plném rozsahu jako ostatní daňoví poplatníci. Roční sleva na poplatníka činí 30 840 Kč a je vyšší než vypočtená daň z příjmů 25 200 Kč (168 000 Kč × 15 %). Sleva na poplatníka sníží daň z příjmů do nuly. Paní Alice sice musí podat daňové přiznání, ale daň z příjmů platit nebude.
Kvůli příjmům z nájmu je nutné vyplnit klasické čtyřstránkové daňové přiznání, nelze použít zjednodušený daňový formulář, který slouží pouze pro příjmy ze zaměstnání (závislé činnosti podle § 6 zákona o daních z příjmů).
Čtěte také: Zdravotní pojištění za státní pojištěnce každý rok roste. Pro koho je výhodné?
Příklad 3: Nízká efektivní daň z příjmů
Penzista Roman obdržel za rok 2024 formou nájemného 400 000 Kč. Při uplatnění 30% výdajového paušálu je daňový základ 280 000 Kč (400 000 Kč − (400 000 Kč × 15 %)). Roční daň z příjmů pak činí 11 160 Kč (280 000 Kč × 15 % − 30 840 Kč). Daň z příjmů tak dosahuje pouze 4 % z daňového základu, efektivní zdanění je velmi nízké. Příjem z nájmu je daňově výhodný i pro pana Romana s poměrně vysokým ročním příjmem.