Jaký je rozdíl mezi exekucí a insolvencí dlužníka?

18.12.2024 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Depositphotos

Jak to chodí, když nastane souběh exekučního a insolvenčního řízení? Co se děje s exekucemi, když dlužník vstoupí do insolvence? Co pro dlužníka znamená povolení oddlužení?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Jak insolvenční řízení, tak i exekuční řízení jsou zvláštní soudně-civilní procedury, tedy speciální druhy soudních řízení. To první je upraveno insolvenčním zákonem a prováděcími právními předpisy. Pravidla pro to druhé stanoví občanský soudní řád (též se mu říká zákon o civilním řízení soudním) a exekuční řád (tj. zákon o soudních exekutorech a exekuční činnosti) a prováděcí právní předpisy.

Pokud už někdo upadne do dluhové pasti a vstupuje do insolvence, zpravidla má už zkušenost s předchozí exekucí nebo exekucemi.

Při insolvenci dochází jen k částečnému poměrnému splacení dluhů, u exekuce se očekává plné vyrovnání dluhů

Insolvenční řízení slouží k řešení úpadku či hrozícího úpadku dlužníka, a nikoli ke splacení pohledávek každého jednotlivého věřitele.

Dlužník je přitom v úpadku, jestliže má:

  • více věřitelů a
  • peněžité závazky po dobu delší než 30 dnů po lhůtě splatnosti a
  • tyto závazky není schopen plnit.

Úpadek nebo hrozící úpadek se řeší některým ze způsobů, který je předepsán insolvenčním zákonem. Jde o konkurs, reorganizaci nebo oddlužení, přičemž běžného člověka, který není podnikatelem, se týká oddlužení. Krátce o něm informujeme na závěr článku.

Co je cílem insolvenčního řízení

Úpadek se řeší tak, aby došlo k uspořádání majetkových poměrů dlužníka k osobám dotčeným dlužníkovým úpadkem nebo hrozícím úpadkem a k co nejvyššímu, ale zásadně (jen) poměrnému uspokojení nároků dlužníkových věřitelů. A to je právě zásadní rozdíl insolvence od exekuce.

Při insolvenčním řízení zásadně dochází jen k poměrnému uspokojení věřitelů, takže jen k částečnému splacení dluhů věřitelům. Naproti tomu věřitel, který zahájí exekuci vůči svému dlužníkovi, zásadně očekává a také navrhuje plné uspokojení svých pohledávek, které má vůči dlužníkovi.

Co je cílem exekuce

V exekučním řízení tak jde o zásadně plné splacení pohledávky nebo pohledávek, a to pouze konkrétnímu věřiteli (oprávněnému), který podal exekuční návrh na základě vykonatelného tzv. exekučního titulu. To je zejména pravomocné a vykonatelné soudní rozhodnutí, např. rozsudek, proti kterému tedy již není přípustný řádný opravný prostředek a dlužníkovi (povinnému) uplynula lhůta, kterou mu soud určil ke splnění uložené povinnosti, aniž by svou povinnost splnil.

Kalkulačka srážek ze mzdy pro rok 2024

 

Kdo z věřitelů se dočká nejdříve svých peněz

Při exekuci, a mnohdy i při insolvenci, jsou pohledávky věřitelů uspokojovány (jinak řečeno dlužníkovy dluhy placeny) postupně (např. srážkami ze mzdy), nebo jednorázově (např. prodejem dlužníkovy nemovitosti).

Dluhy jsou placeny podle pořadí nařízených exekucí, které se určí podle pořadí exekučních příkazů postihujících jednotlivé majetkové hodnoty dlužníka. Např. při exekuci srážkami ze mzdy nebo sociálních dávek (zejména důchodů) se pořadí pohledávek řídí dnem, kdy bylo plátci mzdy (zaměstnavateli, v případě důchodu České správě sociálního zabezpečení) doručeno nařízení exekuce.

Bylo-li mu doručeno téhož dne nařízení více exekucí, resp. pro několik pohledávek, mají tyto pohledávky stejné pořadí. Nestačí-li částka na ně připadající, tedy částka strhávaná dlužníkovi z příjmu, k jejich plnému uspokojení, uspokojí se poměrně.

Tip: Od října může být lidem s více dluhy sraženo ze mzdy při exekuci víc peněz než dosud

Insolvenční řízení znamená stopku pro zahájené exekuce

Rozhodne-li insolvenční soud o úpadku dlužníka, nelze už provést exekuci, která by postihovala majetek ve vlastnictví dlužníka, jakož i jiný majetek, který náleží do tzv. majetkové podstaty.

Exekuci lze provést jen za výjimečných podmínek na základě povolení insolvenčního soudu, který rozhodne o jejích omezeních. Platí zákaz zahajovat nové exekuce. Pokud by došlo k porušení těchto pravidel, může insolvenční soud pozastavit vykonatelnost nebo odložit právní moc exekučních rozhodnutí nebo jiných opatření.

Kdy a jak se zahajuje insolvenční řízení a kdy nastávají následky insolvence

Účinky zahájení insolvenčního řízení dopadají na exekuční řízení zveřejněním vyhlášky o zahájení insolvenčního řízení, a to v insolvenčním rejstříku. Okamžik, kdy nastávají účinky spojené se zahájením insolvenčního řízení na majetek dlužníka, nelze zaměňovat s vlastním zahájením insolvenčního řízení, které se zahajuje již dnem, kdy insolvenční návrh dojde (je doručen) příslušnému soudu, upozorňuje v odborném právnickém periodiku advokát David Řezníček.

Od té doby tedy nelze provádět zahájené exekuce a zahajovat nové exekuce, a to po celou dobu trvání insolvenčního řízení (po dobu účinků rozhodnutí o úpadku).

V exekucích, kde je úpadce naopak věřitelem, pokračuje insolvenční správce

I dlužník může mít své dlužníky. I úpadci – insolvenčnímu dlužníkovi může někdo dlužit. Pokud tedy insolvenční dlužník vystupoval v exekuci proti jinému jako oprávněný věřitel, takže exekuce nesměřovala vůči němu, ale naopak vůči jinému (jeho) dlužníkovi, nastupuje na místo insolvenčního dlužníka insolvenční správce, který tak může vymáhat dlužníkovy pohledávky ve prospěch věřitelů insolvenčního dlužníka. Ty exekuce jinak pokračují jinak běžným způsobem.

Tip: Nová centrální evidence srážek ze mzdy: Konec nekonečného poskytování součinnosti

Oddlužení

Oddlužení, které je nejčastějším způsobem řešení úpadku fyzické osoby, lze provést zpeněžením majetkové podstaty nebo plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty. Dlužník, kterému je povoleno oddlužení, má povinnost nezavazovat se k novým závazkům, tedy neuzavírat nové smlouvy, které by nemohl splnit, jinak mu hrozí zrušení oddlužení. 

I přes účinky schváleného oddlužení lze za určitých podmínek exekuci nařídit či provést, avšak pouze na nové dluhy, které vznikly po zahájení insolvenčního řízení, a na majetek, který není zahrnut do oddlužení. V případě oddlužení zpeněžením majetku se exekuce vztahuje jen na majetek získaný po účinnosti oddlužení.

Majetek, který dlužník získá poté, co nastanou účinky schválení oddlužení, z té části příjmů, která nepodléhá oddlužení, nenáleží do majetkové podstaty, vysvětluje právník David Řezníček. Exekuci, která by postihovala takový majetek, lze za trvání oddlužení nařídit nebo zahájit a provést jen pro pohledávky, které nemají být uspokojeny při oddlužení a současně které vzniknou poté, co nastanou účinky schválení oddlužení.


Čtěte také:  

Nová základní pravidla pro vyplácení peněžité pomoci zaměstnancům insolventních zaměstnavatelů

Dluhy spotřebitele nemohou být důvodem k neuzavření smlouvy o dodávce energií

Autor článku

Terezie Nývltová Vojáčková  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: DANĚ