Poplatky za televizi a rozhlas by se měly pravděpodobně navýšit až od 1. července 2025

18.12.2024 | , Finance.cz
Spotřebitel


perex-img Zdroj: Depositphotos

Od 1. ledna 2025 měly být navýšeny televizní a rozhlasové poplatky. Navíc měli občané platit i za svá chytrá zařízení. Nic z toho však od Nového roku nebude, jelikož návrh zákona je stále v legislativním procesu. Konečnou verzi ještě mohou ovlivnit pozměňovací návrhy.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Teprve 11. prosince 2024 prošel návrh zákona o zvýšení koncesionářských poplatků 2. čtením. Účinnost zákona byla navrhována na 1. ledna 2025. To však nenastane, jelikož novelu ještě čeká 3. čtení v Poslanecké sněmovně, pak musí projít Senátem a získat podpis prezidenta.

Součástí návrhu je několik pozměňovacích návrhů. Například aby se poplatky nevztahovaly na původně plánovaná chytrá zařízení (mobil, tablet apod.).

O kolik by se měly poplatky zvýšit?

Poplatky za rozhlas a televizi by se měly zvýšit o 25 Kč měsíčně. Rovněž by se měly začít poplatky valorizovat vždy k 1. červenci kalendářního roku následujícím po roce, v němž součet inflace za předchozí období od posledního zvýšení poplatků překročí 6 %. 

 

2024

2025

Poplatek za TV

135 Kč

150 Kč

Poplatek za rozhlas

45 Kč

55 Kč

Firmy mají platit poplatky podle počtu svých zaměstnanců. Pozměňovací návrh to ještě může změnit

Právnické osoby doposud platí výši poplatků podle počtu televizních a rozhlasových přijímačů. Podle novely zákona by nově firmy platily podle počtu svých zaměstnanců. Násobky poplatků se můžete dozvědět v našem předchozím článku.

Pozměňovací návrh poslanců však s tímto placením podle počtu zaměstnanců nesouhlasí a požaduje ponechat současnou úpravu, kdy firmy platí podle počtu vlastněných přijímačů. Pozměňovací návrh kritizuje to, že úprava nerozlišuje, o jakou právnickou osobu se jedná, např. spolky, nadace, ústavy apod., podle návrhu by pro takové právnické osoby byla novinka nepřiměřenou finanční zátěží.

Tip: Přeplatek za léky už vám pojišťovna nevrátí. Ochranné limity budou sledovat lékárníci

Opozice chce vyjmout povinnost majitelů chytrých zařízení platit poplatky

Novela zákona rovněž zavádí povinnost platit poplatky pro všechny, kteří jsou majiteli chytrých zařízení, tedy takových, která umožňují přehrávání mediálního obsahu. Pokud by však domácnost již platila jeden poplatek za TV, již by další poplatek za chytré zařízení platit nemusela.

„Navrhovaná úprava, která by zaváděla povinnost platit rozhlasové a televizní poplatky z jakýchkoliv technických zařízení způsobilých k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového nebo televizního vysílání bez ohledu na způsob příjmu, fakticky znamená, že kdokoliv, kdo je vlastníkem takového technického zařízení (např. chytrého telefonu, osobního počítače apod.), aniž by fakticky využíval služeb rozhlasového či televizního vysílání, by byl povinen platit rozhlasové a televizní poplatky.“ Z toho důvodu navrhují opoziční poslanci tuto povinnost z návrhu úplně vyjmout.

 

Poskytovatelé internetu nebudou muset udávat neplatiče koncesionářských poplatků

V původní verzi návrhu zákona se počítalo také s tím, že by poskytovatelé internetu museli na požádání České televize či Českého rozhlasu předávat informace o tom, s jakými zákazníky mají uzavřenou smlouvu o poskytování internetového připojení. K vyjmutí této úpravy ale nakonec došlo ještě předtím, než byl návrh zaslán k projednání do Poslanecké sněmovny.

Kdy začne návrh platit?

Původní termín účinnosti již stihnout nelze. Jedním z pozměňovacích návrhů je odložení účinnosti zákona. Zákon by měl vejít v účinnost nejdříve od 1. července 2025.


Čtěte také:

Výměna dárků až do konce ledna 2025? Zákazníkům takto vychází vstříc řada e-shopů

Říkali tomu jinak, aby nám nemuseli platit, brání se podnikatelka proti opatřením za covidu

Daně 2025: Které novinky ovlivní OSVČ, zaměstnance a firmy?

Štítky:

Autor článku

Veronika Němcová

Veronika Němcová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 8 krát

Články ze sekce: Spotřebitel