Podle údajů německého statistického úřadu (Statistisches Bundesamt - Destatis) pracovalo ve věku 65 až 74 let celkem třináct procent občanů, přičemž téměř čtvrtina z nich pracuje minimálně 30 hodin týdně.
- Důvody zaměstnání v důchodu
- Oblíbené jsou zkrácené úvazky
- I v Česku lze pobírat důchod a mzdu současně
- Jak je to u předčasných důchodů?
- Přiznání důchodu nepřináší daňové osvobození
Důvody zaměstnání v důchodu
V Německu, stejně jako v Česku, existují různé důvody, proč občané v důchodovém věku pracují. V praxi však převládají dva hlavní důvody:
- 33 % Němců v důchodu pracuje z finanční nutnosti,
- 29 % Němců v důchodu pracuje, protože jim vykonávané zaměstnání přináší radost.
Jaké jsou další důvody? Zajímavé finanční ohodnocení nabízeného zaměstnání (11 %) a přátelské pracovní prostřední (9 %). Z ostatních důvodů pracuje 18 % Němců.
Čtěte také: Pracující důchodci platí důchod sami sobě, žádné daňové úlevy nemají
Spočítejte si svůj starobní důchod pro rok 2025 v naší kalkulačce
Oblíbené jsou zkrácené úvazky
Naprostá většina Němců pracuje v důchodu na zkrácený úvazek. Více než 40 hodin týdně pracuje 16 % zaměstnaných důchodců. Rozšířenost nabídky práce na zkrácený úvazek je možností, jak udržet ve firmě odborníky. Jak je z tabulky níže vidět, 65 % pracujících starobních důchodců v Německu pracuje na zkrácený úvazek v rozsahu nižším než 20 hodin týdně.
Počet odpracovaných hodin týdně |
Počet pracujících důchodců (v %) |
do 10 hodin |
40 % |
10 až 20 hodin |
25 % |
20 až 30 hodin |
12 % |
30 až 40 hodin |
8 % |
40 a více hodin |
16 % |
Pramen: Statistisches Bundesamt (Destatis): Pressemitteilung Nr. N050 vom 7. Oktober 2024
Tip: Sociální pojištění může pro někoho být nejvyšší daní. Deset čísel pro rok 2025
I v Česku lze pobírat důchod a mzdu současně
Současně pracovat a pobírat důchod je možné i v Česku. V řádném důchodovém věku nejsou žádná omezení a limity ohledně výdělečné činnosti. Řádní starobní důchodci tak mohou současně pobírat státní důchod a mzdu ze zaměstnání, přičemž mohou pracovat i na plný úvazek na smlouvu na dobu neurčitou.
Čtěte také: Starobní důchod a práce na dohodu o provedení práce v příkladech
Jak je to u předčasných důchodů?
Omezení výdělečné činnosti se v Česku vztahuje pouze na předčasné důchodce, kteří nemohou mít až do dosažení řádného důchodového věku příjem, ze kterého vzniká povinnost platit sociální pojištění. V praxi si tak předčasní důchodci nejčastěji přivydělávají na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou do limitu pro neplacení sociálního pojištění. Jakmile předčasný důchodce dosáhne řádného důchodového věku, může již mít libovolný příjem.
Přiznání důchodu nepřináší daňové osvobození
Pracující starobní důchodci odvádí ze své mzdy daň z příjmů jako ostatní zaměstnanci, přiznání starobního důchodu nepřináší žádnou speciální daňovou úlevu. Současně však i pracující starobní důchodci mají nárok na slevu na poplatníka, která činí 2570 Kč měsíčně a snižuje přímo vypočtenou daň z příjmů.
Zaměstnaní starobní důchodci nemusí mít současně strach, že z důvodu výkonu zaměstnání budou danit svůj důchod. Až do roční částky ve výši 36násobku minimální mzdy platné k 1. lednu příslušného roku je totiž státní důchod osvobozen od daně z příjmu. Za rok 2025 je tak limitem částka 748 800 Kč a roční státní důchod nad limit se pobírá zcela ojediněle.
Jak žádat o starobní důchod online?
Zdroj: YouTube.com / Česká správa sociálního zabezpečení