Výpovědní dobu půjde zkrátit na měsíc. Co dalšího se letos mění v zákoníku práce?

07.01.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Pixabay

V zákoníku práce se od roku 2025 mění hned několik věcí. Novela výrazně upravila zkušební a výpovědní dobu. Něco se mění u rodičovské dovolené. Jak to nově bude?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Od 1. ledna 2025 vstupuje v platnost hned několik úprav, kterými prošel zákoník práce. Další pak začnou v rámci tzv. flexinovely platit od 1. dubna. Nynější, ale i budoucí zaměstnance tak čeká hned několik změn, se kterými se budou muset během ekonomicky aktivního života vyrovnat. Co všechno se mění?

Zkušební doba bude delší

Zkušební doba v zaměstnání slouží k tomu, aby si pracovník řádně „osahal“ pracovní povinnosti na novém místě a zjistil, zda se na danou pracovní pozici hodí. To samé platí i pro zaměstnavatele. Ten si během sjednané zkušební doby ověří, zda zaměstnanec skutečně dostojí informacím, které udal v životopise, a zda bude přínosem pro firmu. Toto období tedy slouží k ochraně zaměstnance i zaměstnavatele.

Pro obě smluvní strany je pravidlem, že mohou během zkušební doby kdykoliv beztrestně rozvázat pracovní poměr, a to bez uvedení důvodu a bez výpovědní lhůty.

Dosud platí, že zkušební doba může být sjednána maximálně na 3 po sobě jdoucí měsíce od vzniku pracovněprávního vztahu. U zaměstnanců na vedoucích pozicích je delší, lze ji sjednat až na 6 po sobě jdoucích měsíců od vzniku pracovněprávního vztahu.

Tyto lhůty se prodlouží, nikoliv však od ledna, ale až od 1. dubna 2025. U řadových zaměstnanců bude zkušební doba maximálně 4 po sobě jdoucí měsíce. U vedoucích zaměstnanců ji lze v pracovní smlouvě protáhnout až na měsíců.

Podle Ministerstva práce a sociálních věcí je důvodem k prodloužení fakt, že u specifických odborných pozic je potřeba absolvovat delší adaptační proces. „V případě vedoucích zaměstnanců je pak prodloužení zkušební doby až na 8 měsíců motivováno tím, že jde o manažerské pozice, u nichž nelze racionálně vyhodnotit přínos daného vedoucího pracovníka během krátkého úseku čtyř měsíců,“ upřesňuje Jakub Augusta z MPSV.

„Zkušební doba zůstává i po prodloužení poměrně hluboko pod limitem evropské směrnice o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách v EU, která umožňuje u řadových zaměstnanců délku zkušební doby až 6 měsíců. Zkušební doba zároveň nikdy nesmí být delší než polovina sjednané doby trvání pracovního poměru na dobu určitou,“ doplňuje mluvčí.

Čtěte také: Jak se počítá navýšení úrazové renty v rámci valorizace od 1. ledna 2025?

Výpovědní lhůta začne běžet dříve

U výpovědní doby od 1. dubna 2025 dojde hned k několika změnám. Tou první je, že se v podstatě zkrátí. Nově totiž začne běžet již ode dne doručení výpovědi druhé smluvní straně. Aktuálně ještě přitom pořád platí, že se výpovědní doba začíná počítat až od prvního dne měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém byla výpověď podána.

„Současný stav způsobuje nežádoucí nerovnost mezi zaměstnanci, jejichž faktická zbývající délka trvání pracovního poměru ode dne doručení výpovědi může být téměř o měsíc rozdílná pouze v závislosti na tom, v jaké fázi měsíce jim byla výpověď doručena. V praxi bohužel také dochází k účelovému prodlužování trvání pracovního poměru vyhýbáním se doručení výpovědi před koncem měsíce,“ argumentuje změnu Jakub Augusta.

Mimo jiné také bude možné, aby došlo k dalšímu zkrácení výpovědní doby až na 1 měsíc, pokud byla výpověď dána na základě § 52 písm. f). zákoníku práce, tedy proto, že zaměstnanec bez zavinění zaměstnavatele nesplňuje předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon práce a dochází u něj ke špatným pracovním výsledkům.

Nová pravidla mají podle Augusty zajistit rovné podmínky mezi zaměstnanci, ale i pro zaměstnavatele. Navíc bude umožněno si sjednat nejen odlišnou délku výpovědní doby, ale i její odlišný běh. To vše za předpokladu, že s tím budou souhlasit obě smluvní strany. 

Nově se také prodlouží doba, během které bude moci dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď nebo okamžitě zrušit pracovní poměr z důvodů závažného porušení povinností na straně zaměstnance. Aktuálně to lze udělat dva měsíce ode dne, kdy se zaměstnavatel o důvodu dozvěděl. Doba se ale opět od dubna prodlouží na tři měsíce. K prodloužení pak dochází ještě navíc i u lhůty, která běží od okamžiku, kdy zaměstnanec spáchal svůj prohřešek. Momentálně je jeden rok. Od 1. dubna 2025 to však bude až 15 měsíců.

 

Zaměstnavatel vám bude muset podržet pracovní místo i na rodičovské

Do zákoníku práce se zavede „podržení pracovního místa“ po dobu čerpání rodičovské dovolené. To znamená, že zaměstnavatel vám bude muset garantovat návrat na stejnou pracovní pozici a na stejné pracoviště před dosažením druhého roku věku dítěte. Do konce března pak ještě pořád platí, že zaměstnavatel musí podržet pracovní místo pouze u návratu z mateřské dovolené, resp. do skončení pobírání peněžité pomoci v mateřství, která v případě jednoho dítěte činí 28 týdnů a u dvou a více dětí 37 týdnů. Garance se navíc nově bude vztahovat na matku i otce, resp. na osobu, která o dítě na rodičovské dovolené pečuje. 

„Poskytnutí garance stejného pracovního místa a pracoviště ‚pouze‘ do dvou let věku dítěte (dosud však nebyla žádná) je zvolena záměrně jako motivační opatření, které má podpořit dřívější návrat zejména zaměstnankyň do práce, což lze realizovat např. i tím, že se oba rodiče v čerpání rodičovské dovolené ‚vystřídají‘,“ vysvětluje Jakub Augusta a dodává, že tříleté „vypadnutí“ z pracovního procesu má bohužel zpravidla negativní dopad na kariéru pečující osoby. 

„Po uplynutí stanovené doby (nyní vymezené koncem mateřské dovolené, nově navrhované do dvou let věku dítěte) již zaměstnavatel nemá povinnost zařadit zaměstnance na původní pracovní místo a pracoviště, což však rozhodně neznamená, že mu může dát bez dalšího důvodu výpověď. Zaměstnavatel je povinen přidělovat zaměstnanci práci odpovídající sjednanému druhu práce uvedenému v pracovní smlouvě. V závislosti na tom, jak přesně je druh práce a místo výkonu práce v pracovní smlouvě specifikováno, pak může dojít po návratu k zařazení na více či méně odlišené pracovní místo a pracoviště.“

Ještě pozitivnější změnou pro rodiče bude, že pokud i na rodičovské dovolené fungují jako zaměstnanci, budou moci u svého zaměstnavatele vykonávat stejný druh práce prostřednictvím dohody o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohody o provedení práce (DPP). Půjde o výjimku z obecného pravidla, že lze jeden druh práce u jednoho zaměstnavatele vykonávat pouze v rámci jednoho pracovněprávního vztahu, čili jen na jednu smlouvu nebo dohodu. Účelem má pak podle Augusty být, aby nedocházelo k obcházení ochranných ustanovení v pracovní době, jako jsou limity práce přesčas, nárok na nepřetržitý odpočinek apod. 

Smlouva na dobu určitou se bude moci prodlužovat s novými pravidly

Doposud ještě stále na základě § 39 odst. 2 platí, že smlouva na dobu určitou může být uzavřena na maximálně 3 roky s tím, že ji lze opakovaně uzavřít pouze 2×. Od dubna však do tohoto ustanovení v zákoníku práce přibude jedna výjimka.

Pracovní poměr na dobu určitou bude moci být opakovaně uzavírán i víckrát, pokud bude ujednán se zaměstnancem, který zaskakuje za osobu, která čerpá mateřskou, otcovskou nebo rodičovskou dovolenou. Důležité však bude, aby celková doba trvání všech pracovních poměrů na dobu určitou nepřesáhla 9 let od vzniku prvního pracovněprávního vztahu.

„Doba určitá musí být sjednána dostatečně určitě, aby bylo možné objektivně určit okamžik jejího uplynutí, nicméně nemusí být vymezena konkrétním datem či třeba počtem měsíců. Lze tedy uzavřít pracovní smlouvu na dobu určitou např. na dobu čerpání rodičovské dovolené zaměstnancem XY. Pokud zaměstnanec XY např. čerpá rodičovskou flexibilně (tj. vrátí se a pak znovu nastoupí), nebo např. nejprve čerpá mateřskou dovolenou a poté rodičovskou dovolenou, lze u ‚zastupujícího‘ zaměstnance sjednávat takto vymezený pracovní poměr na dobu určitou opakovaně. To platí i v případě, že bude nejprve ‚zastupovat‘ zaměstnance XY a následně zaměstnance AB,“ uzavírá Jakub Augusta.  

Čtěte také: Valorizace důchodů 2025: příklady, o kolik od ledna porostou důchody

Rok sem, rok tam. Pracovat budou i 14letí

Pokud bude chtít dítě, které dosáhlo 14 let, na brigádu, už mu v tom nebude nic bránit. Legislativa od dubna totiž umožní zaměstnat osobu starou 14 let. Zaměstnavatel však bude muset u mladistvého zaměstnance pod 15 let, který ještě neukončil povinnou školní docházku, nebo u mladistvého zaměstnance dodržet maximální délku směny a délku týdenní pracovní doby.

Bude platit, že délka směny v jednotlivých dnech nebude smět přesáhnout 7 hodin. Týdenní pracovní doba nebude moci překročit 35 hodin.

Jaké změny v zákoníku práce platí od ledna 2025?

Co se změnilo u DPP ještě v roce 2024?

Zdroj: YouTube/ČSSZ

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 5 krát

Články ze sekce: DANĚ