Čím více lidí potřebuje psychologickou pomoc, tím více je nedostupná. Odborníci, kteří berou pacienty tzv. na pojišťovnu, jsou plní, a lidem tak nezbývá nic jiného než využít služeb privátní ordinace. Za hodinu psychoterapie se však už opravdu málokde dostanete pod tisícovku. Co na to říkají zdravotní pojišťovny? A mohou vám na psychologickou pomoc přispět?
- ZPŠ a ZPMVČR přispějí na psychologa až 4000 korun
- ČPZP uhradí až 3000 korun na psychoterapie
- OZP může klientům přispět až 10 000 korun. Není to však tak jednoduché
- VOZP příspěvek na psychologa neposkytuje. Snaží se pomoct jinak
- VZP a RBP uvolňují na duševní zdraví až 5000 korun
ZPŠ a ZP MV ČR přispějí na psychologa až 4000 korun
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda na psychoterapie přispěje ze svého fondu prevence do výše 4000 korun. Příspěvek přitom platí na celý rok 2025.
„Pro jeho čerpání musí pojištěnec doložit, že se jednalo o absolvování psychologického nebo psychoterapeutického poradenství certifikovaným specialistou v oblasti psychologie/psychoterapie, mimo výkony hrazené z veřejného zdravotního pojištění (včetně online poradenství),“ upřesňuje Petr Kvapil, asistent ředitelky ZPŠ.
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda na svém webu upozorňuje, že příspěvek na oblast duševního zdraví nebude schválen těm pojištěncům, kteří jsou dlužníky na zdravotním pojištění, nesplnili oznamovací povinnost v rámci dob apod.
Stejnou částku svým klientům pak na vyšetření v oboru klinické psychologie a dále také na psychoterapeutická sezení přispěje i Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra České republiky.
„Pojištěnci mohou využít příspěvek až na 10 sezení u psychoterapeuta,“ vysvětluje Jana Schillerová, tisková mluvčí ZP MV ČR, a dodává, že není přitom stěžejní, zda se bude jednat o individuální, párové, rodinné, nebo skupinové terapie. Částku lze navíc využít i na kurzy pro děti s ADHD nebo s dyslexií, popř. na psychosomatické konzultace.
Kromě toho, že k žádosti o úhradu příspěvku budete muset samozřejmě doložit vyplněný formulář, ve kterém vám poskytovatel potvrdí účast a úhradu na vyšetření, je zde ještě jedna podmínka. Klient bude muset pojišťovně doložit, že kdykoliv v období od 1. ledna 2023 až do podání žádosti o příspěvek absolvoval preventivní prohlídku u praktického lékaře. Podmínka platí pro postupujícího (rodiče, zákonného zástupce apod.).
Čtěte také: Příspěvky pojišťoven v roce 2025: Některá přidá na plavání, jiná ubere u dentální hygieny a sportu
ČPZP uhradí až 3000 korun na psychoterapie
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna na duševní zdraví přispěje o tisícovku méně než dvě předchozí. Na psychosociální intervenci každému klientovi pro rok 2025 vyčlenila 3000 korun. „Vždy 500 korun na jedno sezení, proplatit bude tedy možné až 6 sezení,“ upozorňuje Elenka Mazurová, tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny.
„Příspěvek bude možné čerpat na konzultaci u vybraného odborníka – soukromého terapeuta s patřičnou kvalifikací. Může se jednat o terapeuty, kteří jsou členy České asociace pro psychoterapii a spolupracují v rámci programu Duševní zdraví s ČPZP nebo pak terapeuty, kteří s ČPZP spolupracují individuálně,“ doplnila.
Podmínky pro přiznání částky na duševní zdraví a dalších příspěvků z preventivních programů pro rok 2025 zveřejní ČPZP na svém webu.
Mimo téma: Valorizace důchodů 2025: příklady, o kolik od ledna porostou důchody
OZP může klientům přispět až 10 000 korun. Není to však tak jednoduché
Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví může na duševní zdraví z preventivního programu přispět jednoznačně nejvíce. Tiskový mluvčí František Tlapák prozradil, že se může jednat až o částku 10 000 korun.
„Pojištěnci mohou příspěvek získat výměnou za kredity nashromážděné v klientské aplikaci VITAKARTA. Obvyklý počet kreditů získaných za rok je v rozmezí 700 až 1500, v případě příspěvku na psychoterapii je přepočtový koeficient 1 : 10. Tzn. za 100 kreditů příspěvek 1000 korun,“ osvětluje systém Tlapák. Se získanými kredity je třeba neotálet. Po určité době u nich totiž dochází k expiraci.
Peníze mohou být pojišťovnou poskytnuty na prezenční, resp. osobní konzultace u odborníka, který je členem Asociace klinických psychologů nebo České asociace pro psychoterapii.
Mimo téma: Změny ve mzdách od 1. ledna 2025: co ovlivní vaši čistou mzdu?
VOZP příspěvek na psychologa neposkytuje. Snaží se pomoci jinak
Vojenská zdravotní pojišťovna nemá vyčleněné finance na duševní zdraví a s tím spojenou psychologickou pomoc. Důvodem má být to, že pojišťovna nemá u nesmluvních poskytovatelů dostatečný přehled o kvalitě jejich služeb. Přesto si je však vědoma, že síť smluvních poskytovatelů není s ohledem na zvýšenou poptávku v některých lokalitách dostatečná.
„Dostupnost těchto služeb se proto snažíme zvýšit nabídkou online služeb, mezi které se řadí zejména projekt Mindwell, založený na principech kognitivně behaviorální terapie. Jde o alternativu k běžné terapii poskytované ‚face-to-face‘, která je určena pro osoby s mírnou až střední formou deprese a úzkosti,“ představuje Jan Mates, vedoucí oddělení marketingu VOZP.
Další možností pro dospělé je podle něj ještě osmitýdenní program podpory osobní spokojenosti, založený na principech mindfulness, který VOZP klientům plně hradí.
Rodičům dětí s různými duševními problémy, poruchami učení či chování poté pojišťovna ještě nabízí příspěvky na konzultace u klinického logopeda nebo klinického psychologa, na prevenci duševních poruch a podporu rozvoje dětí nebo na zakoupení výukové platformy Simple Steps pro práci s dětmi s poruchou autistického spektra.
Čtěte také: Nevšední online prevence pomůže žít spokojenější život. Může ukázat, co by chtělo změnu
VZP a RBP uvolňují na duševní zdraví až 5000 korun
Všeobecná zdravotní pojišťovna zavedla příspěvek na psychosociální podporu už v roce 2020. V letošním roce svým klientům umožní získat až 5000 korun na 10 terapeutických sezení, a to pro dospělé i děti od 7 let. Sezení mohou probíhat prezenční formou, anebo i online u zapojených terapeutů.
„V současné době je v programu zapojeno téměř 1100 terapeutů,“ udává Viktorie Plívová, tisková mluvčí VZP ČR. „O příspěvek je mimořádný zájem, loni si o něj jen za první pololetí požádalo 8000 klientů, tj. stejný počet jako za celý rok 2022. V roce 2023 VZP hradila příspěvek 12 tisícům svých klientů,“ uzavírá. Jen za rok 2024 pojišťovna na duševní zdraví vyplatila 17 610 264 korun.
RBP zdravotní pojišťovna klientům také vyčlenila 5000 korun ročně na duševní zdraví, ale za jiných podmínek. Peníze jsou určeny na online psychologickou podporu ve spolupráci s psychologickou poradnou Mojra.cz a až na 10 online sezení po 30 minutách s tím, že cena jednoho sezení činí 500 korun. Limit jsou dvě sezení za den čili 1000 korun. Klient si pak sám může vybrat datum, čas a způsob konzultace.
Čtěte také: Čisté zuby, nebo sport? Vyberte si, VZP však výrazně sníží příspěvky
Benefity v aplikaci VITAKARTA od OZP
Zdroj: YouTube/OZP