Přiznání k dani z nemovitostí letos podávají i ti, co dříve nemuseli. Nejste náhodou mezi nimi?

20.01.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Depositphotos

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se od letošního roku týká širšího okruhu osob. Některé nemovitosti, které byly od daně dříve osvobozeny, totiž nově podléhají zdanění. Které to jsou?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Pravděpodobně nejdiskutovanější daň loňského roku opět prošla výraznými změnami, které zapříčinily, že se k ní budou muset přiznat i ti vlastníci nemovitostí, kteří dříve nemuseli. Nepatříte náhodou mezi ně?

Dozvíte se:

Kdo musí podat přiznání k dani z nemovitostí?

V letošním roce musí podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí osoba, která ve zdaňovacím obdobím roku 2024 nabyla do vlastnictví nemovitost, která podle zákona č. 338/1992 Sb. podléhá zdanění.

Laicky lze tedy říct, že daňové přiznání bude muset podat každý, kdo loni koupil, zdědil nebo dostal nemovitost darem bez ohledu na to, zda se jedná o byt, dům, pozemek, stavbu nebo parcelu, za předpokladu, že podléhá zdanění.

Důležité je vědět, že naprostá většina vlastníků podává daňové přiznání pouze jednou a v dalších letech je pouze vyzývána finančním úřadem k zaplacení daně. Najdou se ale i situace, kdy se daňové přiznání musí podat znovu. Je tomu tak tehdy, pokud se nějak výrazně měnily parametry nemovitosti, čili došlo např. k větší rekonstrukci, přestavbě, přístavbě apod. Znovu se přiznat bude nutné, i pokud se změní charakter pozemku nebo parcely.

Důvodem pro opětovné podání přiznání však není změna koeficientu k 1. lednu 2025. Správce daně takovou změnu zohlední automaticky. Vy tedy nic přepočítávat nebudete. To stejné platí i při zrušení koeficientu 1,5 anebo při zrušení osvobození pozemků ostatních ploch, na nichž se nachází příkop, mokřad, močál, bažina, skalní útvar, rokle nebo strž. 

O tom, která okresní města změnila koeficient k dani z nemovitostí, podrobně napsal web Podnikatel.cz.

Čtěte také: Daň z nemovitostí se mění. Kolik vás to bude stát tentokrát?

Vypočítejte si výši daně z nemovitostí na naší kalkulačce

 

 

Kdo nově musí podat přiznání k dani kvůli novele zákona o dani z nemovitých věcí?

Uživatel zdanitelné stavby nebo zdanitelné jednotky sloužící k bydlení, pokud vlastník zdanitelné stavby nebo zdanitelné jednotky není znám

Skutečný uživatel zdanitelné stavby nebo zdanitelné jednotky, se kterou je příslušný hospodařit Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, pokud je užívána k podnikání

Nájemce nebo pachtýř zdanitelné stavby nebo zdanitelné jednotky, se kterou je příslušný hospodařit Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových

Vlastník, který si na rok 2024 osvobozoval zdanitelné stavby drah, na dráze, letecké, vodních cest a přístavů, které jsou užívány k podnikání v jiné oblasti než veřejná doprava nebo pronajímány anebo propachtovány za jiným účelem než k zajišťování veřejné dopravy

Vlastník, který si na rok 2024 osvobozoval pozemky veřejně přístupných parků, prostor a sportovišť, které nejsou veřejné prostranství, veřejně přístupné sportoviště nebo veřejně přístupná účelová komunikace jiná než podle § 4 odst. 1 písm. o) ZDNV, zpravidla lesní nebo polní cesta

Vlastník lesního pozemku, který měl na zdaňovací období roku 2024 stanoven základ daně u lesního pozemku způsobem na základě ceny zjištěné podle platných cenových předpisů k 1. 1. zdaňovacího období

Vlastník lesního pozemku, na kterém se částečně nachází les ochranný nebo les zvláštního určení a částečně les hospodářský, který nebyl na rok 2024 přiznán, protože nebyl předmětem daně. *

* U posledního bodu platí, že předmětem daně nejsou pouze pozemky nebo jejich části, na kterých se nachází les ochranný nebo les zvláštního určení.

 

Kdo je nově osvobozen od daně?

Od daně z nemovitostí se mohou nově nechat osvobodit ti vlastníci, kteří vlastní pozemek, na kterém se nachází ekologicky významný prvek, jako je

Čtěte také: Jeden koeficient skončí, druhý už nepůjde snížit. Daň z nemovitostí se opět mění

Do kdy podat přiznání k dani z nemovitostí?

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí musí být letos podáno nejpozději do 31. ledna 2025. Toto datum připadá na pátek.

Pamatujte, že formulář budete odevzdávat finančnímu úřadu, pod jehož územní obvod spadá nemovitost, kterou v přiznání uvádíte, nikoliv tomu, pod který spadá vaše trvalé bydliště, jak se mnozí mylně domnívají. To by platilo k přiznání k dani z příjmů fyzických osob.

Pokud jste nabyli do vlastnictví hned několik nemovitostí ve stejném kraji, všechny uvedete v jednom daňovém přiznání. Jestliže by však mělo jít o více nemovitostí v různých krajích, každou uvedete v jiném formuláři pro příslušný finanční úřad. Formulář můžete doručit osobně na podatelnu finančního úřadu, poštou anebo elektronicky.

To lze prostřednictvím datové schránky, e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem nebo online přes portál Moje daně. To je klientský systém Finanční správy, díky kterému ve formuláři získáte Finanční správou a katastrem nemovitostí už předvyplněné informace. Pro přihlášení však budete potřebovat přístupové údaje přidělené Finanční správou ČR, přihlašovací údaje datové schránky nebo identitu občana. V rámci té postačí i bankovní identita, kterou má dnes díky své bance již řada osob.

„Pokud poplatník nepodá daňové přiznání do pěti pracovních dnů následujících po 31. lednu 2025, začne mu nabíhat pokuta ve výši 0,05 % stanovené daně za každý den prodlení, maximálně však 5 % daně,“ upozorňuje Patrik Madle, tiskový mluvčí z Generálního finančního ředitelství. 

Čtěte také: Vydělali jste si příležitostným příjmem nad limit? Máte povinnost podat daňové přiznání

Do kdy zaplatit daň z nemovitostí?

Daňové přiznání se sice podává obvykle jednou, daň ale musíte zaplatit každý rok. Terminem pro platbu je vždy 31. květen. Vzhledem k tomu, že letos toto datum připadá na sobotu, celá daň bude muset být zaplacena do 2. června.

Pokud by daň měla být vyšší než 5000 Kč, lze ji uhradit ve dvou splátkách s tím, že jedna polovina bude uhrazena na začátku června a druhá do 1. prosince. Obvykle musí být uhrazena do 30. listopadu, ale toto datum připadá na neděli.

Čtěte také: Jak zvýší čistou mzdu sleva na pojistném pro pracující důchodce? Vypočítejte si to

Zdroj: Finanční správa ČR

Jak fungují inteligentní daňové šablony od business.center.cz

Zdroj: YouTube/Podnikatel.cz

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: DANĚ