Vyznáte se v daňovém zvýhodnění na děti? Devět nepravd o tomto bonusu

21.01.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Depositphotos

Někteří zaměstnanci neplatí žádnou daň z příjmů, a ještě dostávají peníze od státu formou daňového bonusu. Důvodem je skutečnost, že daňové zvýhodnění na děti je vyšší než vypočtená daň z příjmů. Podívejme se na devět vybraných omylů ohledně čerpání daňového bonusu. 

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Částky daňového zvýhodnění na děti v roce 2025 jsou stejně vysoké jako v roce 2024. Na první dítě činí daňové zvýhodnění 1267 Kč, na druhé dítě 1860 Kč a na třetí dítě 2320 Kč za měsíc. V případě, že je dítě držitelem průkazu ZTP/P, náleží daňové zvýhodnění ve dvojnásobné výši. Jaké omyly panují ohledně daňového bonusu?

Omyl první: Při práci za minimální mzdu čerpají daňový bonus oba rodiče

Daňové zvýhodnění na děti může uplatňovat vždy pouze jeden z rodičů. Daňový bonus tak případně může obdržet pouze jeden z nich. I když třeba oba rodiče pracují za minimální mzdu, tak daňový bonus náleží pouze jednou.

Čtěte také: Příklady, kdy nelze využít daňové zvýhodnění na děti

Omyl druhý: Daňový bonus náleží pouze při práci na plný úvazek

Daňové zvýhodnění na děti může při výpočtu čisté mzdy uplatnit i zaměstnanec pracující na zkrácený úvazek. Legislativou není stanoveno, že daňový bonus mohou čerpat pouze zaměstnanci pracující na plný úvazek, nutné je pouze mít hrubou mzdu alespoň ve výši poloviny minimální mzdy. Daňový bonus tak obdrží např. i samoživitelka s nižší hrubou mzdou pracující pouze na zkrácený úvazek.

Mzdová kalkulačka 2025

 

Omyl třetí: Dvě zaměstnání = dva daňové bonusy

Nárok na daňový bonus má pouze zaměstnanec s nižší hrubou mzdou, který u zaměstnavatele podepsal prohlášení k dani a při výpočtu čisté měsíční mzdy uplatňuje daňové slevy, na které má nárok. Prohlášení k dani je přitom možné mít podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele, v žádném měsíci během roku tak nelze žádnou daňovou slevu uplatňovat dvakrát. Při práci na dva zkrácené úvazky s nízkou mzdou tak náleží daňový bonus pouze v jednom zaměstnání.

Tip: Daňové zvýhodnění na děti reálně klesá, už desátým rokem zvýhodňuje početnější rodiny

Omyl čtvrtý: U přivýdělku nevzniká nárok na daňový bonus

Práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti není překážkou pro obdržení daňového bonusu, jestliže je u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani. Hrubá měsíční odměna musí být alespoň ve výši poloviny minimální mzdy. V praxi tak může mít nárok na daňový bonus i zaměstnankyně přivydělávající si během rodičovské dovolené na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 16 000 Kč.

Tip: Kalkulačka přivýdělku na DPP a DPČ

Omyl pátý: Nezaměstnanost během roku snižuje daňový bonus

Občané evidovaní na Úřadu práce nemají rozhodný příjem, u kterého by uplatňovali daňové zvýhodnění na děti. V měsíci evidence tak nelze obdržet měsíční daňový bonus. V případě, že je však roční příjem ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy, lze v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání obdržet daňový bonus i za měsíce nezaměstnanosti během roku, protože za celý rok se uplatní daňové zvýhodnění za všech 12 měsíců.

 

Omyl šestý: Paušalisté obdrží daňový bonus ve výši daňového zvýhodnění

Osoby samostatně výdělečně činné nemohou obdržet daňový bonus, jestliže mají daňové povinnosti splněny měsíční platbou paušální daně. Žádné slevy, odpočty ani bonusy nelze již čerpat. Platbou měsíční paušální daně jsou splněny všechny daňové povinnosti ohledně přímých daní (daně z příjmů, sociálního pojištění a zdravotního pojištění).

Výše daňového zvýhodnění na děti v roce 2024 a 2025

Výše daňového zvýhodnění na děti v roce 2024 a 2025

Zdroj: Finance.cz

Omyl sedmý: Nárok na daňový bonus mají i příjemci pasivních příjmů

Zákonnou podmínkou pro čerpání ročního daňového bonusu je aktivní příjem ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy, za rok 2025 tedy v částce 124 800 Kč. Pro účely čerpání daňového bonusu se nepočítají pasivní příjmy z kapitálového majetku nebo z nájmu.

Čtěte také: Vydělali jste si příležitostným příjmem nad limit? Máte povinnost podat daňové přiznání

Omyl osmý: Nízký roční příjem je důvodem pro vrácení měsíčního daňového bonusu

V případě, že zaměstnanec odpracuje během roku třeba pouze čtyři měsíce a roční hrubou mzdu za rok 2025 bude mít nižší než 124 800 Kč, mu sice nevzniká nárok na roční daňový bonus, ale obdržené měsíční daňové bonusy se již nevracejí.

Omyl devátý: Daňový bonus osvobozuje od platby pojistného

Na výpočet sociálního a zdravotního pojištění nemá vliv počet vychovávaných dětí. I zaměstnanci, kteří neplatí daň z příjmů a čerpají daňový bonus, tak vždy platí povinné sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanci pracující na pracovní smlouvu vždy platí sociální a zdravotní pojištění.

Autor článku

Petr Gola

Petr Gola  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: DANĚ