Nezabavitelná částka na vyživovanou osobu se zvýšila o 80,50 Kč na 2356,67 Kč.
Novinkou je, že se nezabavitelná částka počítá, pokud se zohledňuje, nejenom na vyživované dítě, na manžela či manželku jako dosud, ale nově i na partnera či partnerku v novém typu partnerství leseb a gayů podle občanského zákoníku i v tom starém podle zákona o registrovaném partnerství.
Na druhou stranu už se ovšem nezabavitelná částka nepočítá automaticky každému, kdo je ženatý, vdaný a ani se nebude počítat každému, kdo je v partnerství či registrovaném partnerství.
- Kdy se počítá nezabavitelná částka na manžela či manželku nebo partnera či partnerku
- Na vyživované dítě se nezabavitelná částka počítá vždy
- O zápočet nezabavitelných částek na vyživované osoby se musí dlužník sám vynasnažit
- Jak zaokrouhlit celkovou nezabavitelnou částku
- Spočítejte si výši srážek ze mzdy v roce 2025
- Jak se sráží z toho, co zbude po odečtení nezabavitelných částek
- Nové částky platí už od ledna
Nezabavitelná částka na manžela či manželku nebo partnera či partnerku se počítá, jen když oni nebo dlužník pobírají vybraný důchod
Manžel nebo manželka dlužníka už se automaticky nepovažují za dlužníkem vyživovanou osobu, aby se na ně počítala dlužníkovi nezabavitelná částka. Na manžela nebo manželku nebo partnera či partnerku (podle občanského zákoníku nebo podle zákona o registrovaném partnerství) se počítá nezabavitelná částka jenom tehdy, doloží-li dlužník plátci mzdy (zaměstnavateli), že jemu nebo jeho manželovi (partnerovi) byl přiznán starobní důchod, invalidní důchod pro invaliditu druhého nebo třetího stupně nebo sirotčí důchod.
Zjistí-li plátce důchodu (Česká správa sociálního zabezpečení, když je exekuci podroben důchod) ze své úřední činnosti, že dlužníkovi byl přiznán zmíněný důchod, započte na manžela povinného nebo partnera povinného podle občanského zákoníku nebo zákona o registrovaném partnerství nezabavitelnou částku, i když mu dlužník tuto skutečnost nedoloží.
Tip: Výpovědní dobu půjde zkrátit na měsíc. Co dalšího se letos mění v zákoníku práce?
Na vyživované dítě se nezabavitelná částka počítá vždy, s výjimkou exekuce výživného právě pro něj
Na vyživované dítě se nezabavitelná částka počítá vždy kromě situace, kdy jde o exekuci pro výživné právě pro určité dítě. Pak se na toto dítě, v jehož prospěch byla nařízena exekuce pro dluhy na výživném, jestliže exekuce dosud trvá, nezabavitelná částka dlužníkovi nepočítá.
O zápočet nezabavitelných částek na vyživované osoby se musí dlužník sám vynasnažit
Aby mohl plátce mzdy (zaměstnavatel) zohlednit při srážkách ze mzdy osoby vyživované povinným, musí povinný (zaměstnanec) plátci doložit, že výživné poskytuje a komu. Sám plátce mzdy není povinen vyživované osoby vyhledávat.
Vyživovací povinnost k dítěti se prokazuje rodným listem, u zletilého dítěte je třeba doložit i potvrzení o studiu, případně rozsudek o stanovení vyživovací povinnosti. Existence manželství se prokazuje předložením oddacího listu a čestným prohlášením o tom, že manželství trvá. Obdobně u registrovaného partnerství se plátci předkládá doklad o partnerství vydaný příslušným matričním úřadem. Povinný může mít stanovenou vyživovací povinnost též k rozvedenému manželu, tu prokazuje rozsudkem o stanovení výživného (stejně jako u skončení registrovaného partnerství). Přiznání příslušného důchodu lze prokázat zejména příslušným rozhodnutím o jeho přiznání, popř. sdělením o jeho valorizaci apod.
Jak zaokrouhlit celkovou nezabavitelnou částku
Celková nezabavitelná částka určitého dlužníka je vždy součtem nezabavitelné částky na samotného dlužníka a všech nezabavitelných částek na vyživované osoby. Tento součet se pak zaokrouhluje na celé koruny nahoru. Tato celková nezabavitelná částka nikdy exekuci nepodléhá, nesráží se a vždy zůstává dlužníkovi.
Spočítejte si výši srážek ze mzdy v roce 2025
Jak se sráží z toho, co zbude po odečtení nezabavitelných částek
Exekuční srážky se provádějí z čisté mzdy, která se vypočte tak, že se od hrubé mzdy odečte záloha na daň z příjmů fyzických osob srážená z příjmů ze závislé činnosti a pojistné odvody. Z takto vypočtené čisté mzdy, popř. z důchodu nebo jiného příjmu, který podléhá exekuci, se odečte celková nezabavitelná částka. Všechno, co zbude a je nad částku 29 310 Kč, už se sráží bez omezení a plně podléhá exekuci. Peníze do částky 29 310 Kč se rozdělí na tři třetiny.
Z toho jedna třetina vždy zůstává dlužníkovi spolu s celkovou nezabavitelnou částkou. Na srážky padnou dvě třetiny nebo jedna třetina zbytku čisté mzdy. Jedna třetina propadne v exekuci, když je dlužníkovi sráženo pro nepřednostní dluh, např. splácení půjčky. Dvě třetiny propadnou v exekuci, když je sráženo pro přednostní dluhy, třeba při daňové exekuci nebo pro dluhy na výživném. A také propadnou dvě třetiny zbytku čisté mzdy na úhradu dluhů, když jsou vůči dlužníkovi nařízeny více jak tři, tedy čtyři a více exekucí. Pak je jedno, jestli jde o dluhy přednostní, nebo nepřednostní.
Nové částky platí už od ledna
Dosud vždy platilo, že nové nezabavitelné částky ovlivňovaly až mzdu za měsíc leden nového roku, takže v praxi platily až od února při zúčtování a výplatě lednové mzdy v únoru. Mzda za měsíc prosinec předchozího roku byla ještě vyúčtována podle nezabavitelných částek pro předchozí kalendářní rok. V roce 2025 tomu je výjimečně jinak. Jak nové nezabavitelné částky, tak nová pravidla o tom, kdy a komu jsou počítány, platí ihned, takže se týkají už mzdy za prosinec 2024, která je vyplácena v lednu 2025.
Čtěte také:
Sexuální obtěžování nebo GDPR? Tvůrce Oznam.to objasňuje, co zaměstnanci nejčastěji nahlašují
Odškodnění pracovního úrazu se zvýšilo, záleží na jeho obodování lékařem