Odstupné chrání propouštěné zaměstnance před bídou. Kdy ho nedostanete?

19.02.2025 | , Finance.cz
SPOTŘEBITEL


perex-img Zdroj: Depositphotos

Při splnění zákonných podmínek mají zaměstnanci po skončení pracovního poměru nárok na odstupné, jehož částka závisí na délce trvání pracovního poměru. Podívejme se však na praktické příklady, kdy nárok na odstupné nenáleží.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Odstupné je upraveno v zákoníku práce a náleží pouze zaměstnanci, osoby samostatně výdělečně činné nemají samozřejmě na odstupné nikdy nárok. Stejně tak odstupné nevzniká ze závislé činnosti vykonávané „na černo“.

Legislativní úprava odstupného

Podmínky nároku a výplaty odstupného jsou definovány v § 67 zákoníku práce. Obdržená částka odstupného je při pracovní poměru delším než dva roky ve výši trojnásobku průměrného výdělku a v měsíci, kdy se odstupné obdrží může i zaměstnanec pouze s lehce nadprůměrnou mzdou část své hrubé mzdy zdaňovat vyšší 23% sazbou daně z příjmů. Ve kterých případech nemá zaměstnanec nikdy nárok na odstupné?

Příklad 1: Podání výpovědi zaměstnancem

Zaměstnanec Jiří podal výpověď u svého stávajícího zaměstnavatele podle § 50 zákoníku práce, protože si našel lepší pracovní pozici s vyšším měsíčním ohodnocením. Přestože pracovní poměr trval u stávajícího zaměstnance sedm let, nemá pan Jiří na odstupné nárok. Když zaměstnanec sám podá výpověď, nárok na odstupné nevzniká. Zaměstnanec přitom může dát výpověď i bez udání důvodu.

Čtěte také: Kdy má zaměstnanec nárok na odstupné, i když výpověď z pracovního poměru dal on sám

Příklad 2: Dohoda bez uvedení důvodu

Paní Alice ukončila se zaměstnavatelem pracovní poměr vzájemnou dohodou co nejrychleji, protože se potřebuje z rodinných důvodů co nejrychleji přestěhovat do jiného kraje, kde má již domluvené nové zaměstnání.

Z důvodu ukončení pracovního poměru vzájemnou dohodou nemusí být dodržena dvouměsíční výpovědní lhůta. Vzhledem k tomu, že není v dohodě o ukončení pracovního poměru výslovně uveden důvod ukončení pracovního poměru, který by zakládal nárok na odstupné (např. nadbytečnost zaměstnance), paní Alice nemá nárok na odstupné.

 

Příklad 3: Skončení pracovního poměru ve zkušební lhůtě

Zaměstnavatel XY není s novou zaměstnankyní Markétou spokojen. Vzhledem k tomu, že nečekaně poklesl i objem zakázek, rozhodl se zaměstnavatel o skončení pracovního poměru ve zkušební lhůtě. Během zkušební lhůty může velmi rychle ukončit pracovní poměr zaměstnanec i zaměstnavatel. V případě ukončení pracovního poměru během zkušební lhůty nenáleží paní Markétě odstupné.

Tip: Výpověď bez udání důvodu? Ano, ale s půlročním odstupným. Co dalšího se chystá?

Příklad 4: Skončení smlouvy na dobu určitou

Panu Pavlovi skončí pracovní poměr ke konci příštího měsíce. Zaměstnavatel pana Pavla s uzavřením nové smlouvy nepočítá. Pracovní poměr tedy skončí uplynutím času. V případě skončení pracovní smlouvy na dobu určitou nevzniká rovněž nárok na odstupné, a to ani v případě, že smlouva byla sjednána např. na dva roky.

Příklad 5: Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem

Zaměstnavatel zrušil se zaměstnancem Michalem pracovní poměr okamžitě, neboť zaměstnanec porušil povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem. Z důvodu okamžitého zrušení pracovního poměru v souladu s § 56 zákoníku práce pochopitelně nárok na odstupné nevzniká.

Čtěte také: Jak odvolat okamžité zrušení pracovního poměru? A je to vůbec možné?

Příklad 6: Zaměstnání na základě pracovních dohod

Paní Simona si dlouhodobě u zaměstnavatele XY přivydělávala na dohodu o provedení práce, nyní jí zaměstnavatel dal výpověď. V případě ukončení zaměstnání vykonávaného na základě dohody o provedení práce nárok na odstupné nevzniká, protože se postupuje v souladu s § 77 zákoník práce. Paní Simona odstupné neobdrží.


Čtěte také: 

Evidenci na Úřadu práce i podporu v nezaměstnanosti vyřídíte snadno z domova. Jak na to?

Autor článku

Petr Gola

Petr Gola  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 2 krát