MPSV navrhlo rozšíření pracovního volna u některých překážek v práci

21.01.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Depositphotos

MPSV plánuje odstranit diskriminaci při překážkách v práci na straně zaměstnance tak, aby byly na stejné úrovni pro manžele i registrované partnery. Dále navrhuje například prodloužit pracovní volno u překážky z důvodu vyhledání nového zaměstnání a překážky z důvodu úmrtí blízkých osob.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo v lednu do připomínkového řízení návrh zákona, který by měl upravit některé jiné důležité osobní překážky v práci na straně zaměstnance. Tyto překážky upravuje zákoník práce v § 199. Jednotlivé překážky poté vyjmenovává nařízení vlády č. 590/2006 Sb.

Překážky na straně zaměstnance se dělí na důležité osobní překážky (mateřská dovolená, otcovská dovolená, dočasná prac. neschopnost atd.), jiné důležité osobní překážky v práci a překážky v práci z důvodu obecného zájmu.

Návrh MPSV připravil změny pouze pro jiné důležité osobní překážky v práci.

Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. stanovuje u jiných překážek v práci na straně zaměstnance minimální rozsah pracovního volna a náhrady mzdy/platu, který zaměstnanci při překážce náleží. Ne u všech překážek však musí být nárok na náhradu mzdy. Zaměstnavateli však nic nebrání odchýlit se od tohoto nařízení a zaměstnanci poskytnout delší volno nebo vyšší náhradu mzdy. Změny však nesmí být v neprospěch zaměstnance – tedy kratší volno nebo menší náhrada mzdy.

Nově se budou překážky v práci vztahovat i na registrované partnery

Nově se mají překážky, které se aktuálně vztahují pouze na manžele (případně druhy), rozšířit také na páry, které uzavřely registrované partnerství.

Tato změna se projeví u překážky, jako je svatba a uzavření partnerství, úmrtí a doprovod do zdravotnického zařízení.

„Návrh nařízení vlády bude mít pozitivní sociální dopad na osoby žijící v partnerství a jejich rodiny. Těmto skupinám zaměstnanců bude nově příslušet pracovní volno (ve stanovených případech s náhradou mzdy), např. pro účely uzavření partnerství, doprovodu partnera k lékaři či k účasti na pohřbu partnera, což jsou situace, v nichž dosud museli např. čerpat dovolenou, či se jich nemohli účastnit vůbec,“ informuje MPSV v návrhu.

Další překážkou, která se upravuje, je vyhledání nového zaměstnání. V současné době má zaměstnanec nárok na pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, nejvýše ale 1 půlden v týdnu po dobu výpovědní lhůty. Nově bude volno uváděno ve dnech namísto počítání půldnů příslušejících za každý týden výpovědní doby. Rozsah pracovního volna při hledání nového zaměstnání má být rovněž rozdílný v závislosti na výpovědním důvodu. 

V případě, že byla podaná výpověď ze strany zaměstnavatele z důvodu, které stanovuje zákoník práce v § 52 písm. f) až h), tedy z důvodu porušení povinností zaměstnance, bude mít zaměstnanec nárok na 2 neplacené dny k vyhledání nového zaměstnání. V ostatních případech zaměstnanec bude mít nárok na 4 dny pracovního volna (4 dny budou proplacené, pokud výpověď byla podána za podmínek stanovených zákoníkem práce v § 52 písm. a)–e))

Tip: Jak je to s výplatou, když nastanou překážky v práci na straně zaměstnavatele?

Zaměstnanci ve výpovědní době získají doplňkové volno pro využití poradenství na Úřadu práce

MPSV stanovuje také nárok na úplně nové doplňkové pracovní volno, které budou moci využít zaměstnanci ve výpovědní době pro poradenské služby krajských poboček Úřadu práce. Za toto pracovní volno v rozsahu max. 2 dnů (v závislosti na výpovědním důvodu) nebude náležet náhrada mzdy.

Dále se mění také překážka z důvodu vlastní svatby zaměstnance. Aktuálně mají zaměstnanci nárok na 2 dny pracovního volna při vlastní svatbě. Náhrada mzdy se pak vztahuje na jeden den z těchto dvou dnů, nařízení však nestanovuje, za jaký den náhrada náleží. Nyní MPSV navrhuje, aby náhrada mzdy zaměstnanci náležela za den obřadu. Pokud zaměstnanec bude čerpat pracovní volno jen v rozsahu jednoho dne – např. proto, že svatební obřad připadne na víkend – náleží mu náhrada mzdy či platu stejně jako za dosavadní úpravy za tento jeden den čerpaného pracovního volna.

Prodlouží se pracovní volno v případě úmrtí blízkých osob

Výraznou změnou je prodloužení délky pracovního volna při úmrtí manžela, partnera, druha, dítěte, vnuka, rodiče, prarodiče nebo manžela sourozence zaměstnance. V této situaci získají zaměstnanci nárok až na dalších 5 dnů (k nároku na 2 placené dny) neplaceného pracovního volna.

Při překážce znemožnění cesty do zaměstnání u těžce zdravotně postižených osob se již nebude počítat pouze s povětrnostními vlivy, ale překážka se rozšíří na živelní události a jiné mimořádné události.

Nárok na pracovní volno a náhradu mzdy získají v některých případech také zaměstnanci, kteří si pracovní dobu mohou rozvrhnout sami podle úpravy zákoníku práce od 1. ledna 2025.

Změny v návrhu navazují na změny účinné od 1. ledna 2025 (např. samorozvrhování pracovní doby zaměstnancem, změnou občanského zákoníku…), z toho důvodu se počítá s účinností ještě v tomto kalendářním roce.

Tip: Na jaké odškodnění má nárok rodina zaměstnance zemřelého v důsledku pracovního úrazu?

 

Grafické znázornění změn 

Stručný přehled prováděných změn (podrobnější popis obsahuje zvláštní část)

 

Okruh osob

Trvání

Další změny

1. Vyšetření nebo ošetření

Nemění se.

Nemění se.

Bez dalších změn.

2. Pracovnělékařská prohlídka, prošetření nebo očkování související s výkonem práce

Nemění se.

Nemění se.

Bez dalších změn.

3. Přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků

Nemění se.

Nemění se.

Bez dalších změn.

4. Znemožnění cesty do zaměstnání

Nemění se.

Nemění se.

Legislativně-technická, pro odstranění výkladových nejasností explicitní doplnění živelních a mimořádných událostí.

5. Svatba a uzavření partnerství

Překážka výslovně dopadá také na partnery (podle § 655 odst. 2 občanského zákoníku, příp. podle zákona o registrovaném partnerství) – zohledňuje se zákon č. 123/2024 Sb.

 

 

Nemění se.

Odstranění výkladové nejasnosti týkající se určení dne, za nějž náleží náhrada mzdy.

 

Nárok na náhradu mzdy se přizná i zaměstnancům, kteří si pracovní dobu rozvrhují sami.

6. Narození dítěte

Nemění se.

Nemění se.

Bez dalších změn.

7. Úmrtí

Překážka výslovně dopadá také na partnery (podle § 655 odst. 2 občanského zákoníku, příp. podle zákona o registrovaném partnerství) – zohledňuje se zákon č. 123/2024 Sb.

Sjednocuje se délka trvání překážek na dny bez podmínky nezbytně nutné doby, a především se zavádí až pět dalších „neplacených“ dní pracovního volna v případech úmrtí manžela, partnera, druha, dítěte, vnuka, rodiče, prarodiče nebo sourozence zaměstnance.

Nárok na náhradu mzdy se přizná i zaměstnancům, kteří si pracovní dobu rozvrhují sami.

8. Doprovod

Překážka výslovně dopadá také na partnery (podle § 655 odst. 2 občanského zákoníku, příp. podle zákona o registrovaném partnerství) – zohledňuje se zákon č. 123/2024 Sb.

Nemění se.

Pro odstranění výkladových pochybností se výslovně stanoví, že pracovní volno náleží nejen pro cestu tam, ale i zpět.

9. Pohřeb spoluzaměstnance

Nemění se.

Nemění se.

Bez dalších změn.

10. Přestěhování

Nemění se.

Nemění se.

Nárok na náhradu mzdy se přizná i zaměstnancům, kteří si pracovní dobu rozvrhují sami.

11. Vyhledání nového zaměstnání Nemění se. V případech výpovědi dané zaměstnavatelem podle § 52 písm. f) až h) náleží neplacené pracovní volno k vyhledání zaměstnání v rozsahu 2 dnů. Ve zbývajících případech, kdy nedošlo k žádnému porušení ze strany zaměstnance, náleží 4 dny [placené v případě výpovědi zaměstnavatele podle § 52 písm. a)–e)]. Dále se navrhuje přidat k dosavadnímu rozsahu pracovního volna ještě další „doplňkové“ pracovní volno navázané na využití poradenských služeb krajské pobočky Úřadu práce na nezbytně nutnou dobu, a to opět diferenciovaně podle výpovědního důvodu na nejvýše 1, resp. 2 dny. Kromě vedle uvedeného dochází též k legislativně-technickým a formulačním změnám, především k uvedení dob standardně ve dnech, namísto dosud užívané složité konstrukce v podobě půldnů příslušejících za každý týden výpovědní doby.

Zdroj: Návrh MPSV


Čtěte také:

Může vám šéf přikázat čerpání neplaceného volna?

Vydělali jste si příležitostným příjmem nad limit? Máte povinnost podat daňové přiznání

Autor článku

Veronika Němcová

Veronika Němcová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: DANĚ