Penzijní spoření už nabízí i alternativní fondy, láká do nich odvážnější investory

20.01.2025 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


perex-img Zdroj: Depositphotos

Odkládáte si peníze na důchod do českých penzijních společností? Pokud vám dosud nabídka jejich investičních možností přišla příliš opatrná, od ledna 2025 se situace změnila. První dvě společnosti otevřely fondy alternativních investic, v nichž můžete se státním příspěvkem vydělávat třeba na nemovitostech nebo kryptoměnách.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

S penzijními společnostmi (PS) spoří v Česku na stáří zhruba čtyři miliony lidí. Pokud mají správně nastavenou měsíční úložku, mohou každý měsíc od státu dostat příspěvek až 340 korun. A kdo si ukládá ještě víc, může navíc ušetřit na dani z příjmu fyzických osob

Na konci loňského třetího kvartálu evidovaly PS něco přes čtyři miliony smluv, přičemž necelá polovina byla v doplňkovém penzijním spoření (DPS). Právě do něj stále více lidí přesouvá své peníze ze starších transformovaných fondů (penzijního připojištění), kde bylo zhodnocení omezené nutností dosahovat kladných výsledků.

Vývoj počtu účastníků penzijního spoření

Vývoj počtu účastníků penzijního spoření

Zdroj: Asociace penzijních společností ČR

Fondy alternativních investic, které v lednu otevřela Generali penzijní společnost a Česká spořitelna – penzijní společnost, stojí přesně na opačném konci nabídky.

V rámci DPS nabízejí krátkodobě i hodně kolísavé výsledky, včetně pádů do záporu, ale dlouhodobě by měly přinést zisk. Budou tak doplňovat nabídku, která začíná povinně konzervativním fondem, pokračuje fondem vyváženým a dynamickým, který byl dosud určen pro nejrizikovější investice.

Mimochodem, loni se fondům v DPS dařilo, podle Asociace penzijních společnosti se dynamické fondy zhodnotily v průměru o 12,54 %, vyvážené o 7,32 % a i povinné konzervativní fondy s průměrným výnosem 3,41 % překonaly loňskou tříprocentní inflaci. Více o výsledcích penzijních fondů a letošních očekáváních čtěte na Měšci.

Větší odvaz se státním příspěvkem

Investování do rizikovějších aktiv zatím ze státem podporované nabídky umožňoval jen dlouhodobý investiční produkt (DIP), na nějž je možné uplatňovat každoroční daňovou úlevu nebo inkasovat příspěvky od zaměstnavatele, ale nemůžete dostat pravidelný měsíční příspěvek ze státní kasy. Právě z toho důvodu by alternativní fondy mohly být atraktivní i pro investory, kteří dosud o smlouvy u penzijních společností nestáli. 

Jaký můžete dostat státní příspěvek a daňovou úlevu při ukládání peněz do doplňkového penzijního spoření a penzijního připojištění?

Jaký je státní příspěvek a daňová úleva u doplňkového penzijního spoření a penzijního připojištění

„Protřelí investoři rádi využijí DIP na část svých investic, ale stejně tak mají i ‚penzijko‘, protože proč nebrat, když někdo nabízí,“ shrnul pro Finance.cz možné motivace pro vstup do alternativních fondů mluvčí Asociace penzijních společností ČR (APSČR) Jan Sedláček. 

Druhou skupinou zájemců o novinku podle něj budou odvážní, ale ne tak zkušení investoři, kteří se nechtějí o dlouhodobé investování starat. Chápou však, jakou roli hraje složené úročení a že jim to v horizontu dlouhých let, které jim do penze zbývají, může přinést zajímavé zhodnocení. A budou to opravdu delší roky, protože například první otevřený fond o Generali PS vyžaduje minimální investiční horizont 15 let.

Generali chce nemovitosti i akcie velkých značek

Future fond od Generali bude polovinu peněz umisťovat do alternativních investic typu private equity (správci soukromého kapitálu), nemovitostí, komodit nebo kryptoměn. Téměř celou druhou polovinu pak investuje do stovky globálních značek, které jsou považovány za nejhodnotnější a nejvlivnější na světě, například Apple, McDonald’s, Amazon či Microsoft.

„V portfoliu bude maximálně 45 % akcií globálních a technologických značek. Ostatní části budou tvořit alternativní aktiva jako nemovitosti, komodity, private equity a kryptoměny. Do alternativních aktiv nebudeme investovat napřímo, ale prostřednictvím fondů zaměřených na investice do těchto aktiv,“ upřesnila pro Finance.cz Jana Zelinková, předsedkyně představenstva Generali penzijní společnosti.

Možnost investovat do alternativního účastnického fondu budou podle ní mít všichni stávající i noví klienti včetně převáděných z jiných penzijních společností, pro které bude tento fond vyhodnocen jako vhodný. 

Vyhodnocení bude probíhat na základě investičního dotazníku, který musí podle zákona vyplnit všichni zájemci o alternativní fond. Cílem investičního dotazníku je vyhodnotit klientovy zkušenosti s investováním, jeho očekávání ohledně možného výnosu, vztah k riziku a investiční horizont,“ dodala Zelinková. 

Pro všechny klienty platí, že v rámci penzijní společnosti mohou investici rozdělit. Část vložit do konzervativního, vyváženého, dynamického či alternativního účastnického fondu. 

Fond budoucnosti ČS s lokálními investicemi

Česká spořitelna – penzijní společnost nabídne během ledna svým nejodvážnějším klientům účastnický Fond pro budoucnost. Je cílený na mladé lidi s dlouhým investičním horizontem. „V rámci jeho příprav jsme se ptali mladých lidí, jaké oblasti jsou pro ně důležité a které by chtěli podporovat svými investicemi,“ uvedl místopředseda představenstva Jakub Krkoška.

Fond se má soustředit na zásadní oblasti pro budoucnost, jako jsou bydlení, zdraví a energie. Chce obsáhnout také lokální investice. 

„Portfolio alternativního účastnického fondu bude postaveno tak, aby mělo vyšší potenciál zhodnocení penzijních úspor, než mají dynamické akciové fondy,“ sdělil už dříve pro Finance.cz Martin Stehlík, expert na spoření v ČS – penzijní společnosti. 

Také v tomto případě platí, že do fondu mohou své prostředky vkládat noví i stávající klienti DPS. „Je třeba upozornit, že podle zákona nemůže být tento fond dostupný pro každého. Zákon umožňuje spořit do tohoto typu fondu pouze klientům, kteří mají vyšší úroveň znalostí o finančních trzích, orientují se v investicích a mají před sebou dostatečně dlouhý investiční horizont,“ upozornil Stehlík na úskalí investičního dotazníku. 

Pokud klientovi například vyjde, že alternativní investice je pro něj vhodná z 50 procent, může do fondu vložit maximálně polovinu prostředků, které posílá na DPS.

Další společnosti nové fondy zvažují, nebo nechtějí

Na českém trhu působí také dalších sedm společností, které DPS nabízejí. Tři z nich – ČSOB, NN a Uniqa – aktuálně nemají otevírání alternativních fondů v plánu. 

Ve zbylých čtyřech se k tomu teprve chystají. „KB penzijní společnost bude v průběhu roku 2025 hledat vhodnou konstrukci nového fondu alternativních investic s cílem nabídnout klientům vhodné řešení a zajímavý potenciál pro zhodnocení jejich prostředků,“ sdělil pro Finance.cz mluvčí Pavel Zúbek ze skupiny KB. 

Na nemovitosti se chce zaměřit penzijní společnost Conseq. Fond chce nabízet co nejdříve poté, co jeho zřízení schválí Česká národní banka. „Bude se jednat o nemovitostní fond, svou charakteristikou bude velmi blízký našemu investičnímu fondu Conseq Realitní. Cílem je nabídnout vedle akcií a dluhopisů (skrze Conseq Globální akciový účastnický fond a Conseq Dluhopisový účastnický fond) i možnost zařadit do dlouhodobých penzijních portfolií také nemovitostní investice,“ sdělil koncem roku 2024 Richard Siuda, ředitel Conseq penzijní společnosti.

Někdy během prvního letošního kvartálu chce alternativní fond otevřít Rentea. „Fond bude mít volnější investiční strategii, resp. bude možné využít investičních nástrojů, které u ostatních účastnických fondů nebylo možné využít, jedná se tedy např. o investice do private equity fondů,“ informovala Finance.cz Lucie Jurníčková, produktová ředitelka Rentea.

Allianz penzijní společnost podle mluvčí Marie Petrovové alternativní fondy plánuje, ovšem podrobnosti zatím nezveřejnila. 

 

Autor článku

Luboš Kratochvíl

Luboš Kratochvíl  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY