Zaměstnanci na rodičovské budou moci vykonávat na dohody stejnou činnost, jakou mají v pracovní smlouvě

24.01.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Depositphotos

MPSV dále pracuje na úpravách zákoníku práce. Jednou z plánovaných změn v roce 2025 je například to, že rodiče na rodičovské dovolené si budou moci nově přivydělat na dohody, a to na stejnou činnost, kterou mají v pracovní smlouvě u téhož zaměstnavatele. Tato novinka by měla být účinná od 1. dubna 2025.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Cílem flexibilní novely zákoníku práce je podle MPSV především snaha o skloubení pracovního a rodinného života. Novela tak přináší mnoho změn pro rodiče, kteří jsou na rodičovské dovolené. Původně měly tyto změny vejít v účinnost již 1. ledna 2025. Avšak kvůli zpoždění legislativního procesu nastane účinnost těchto změn s nejvyšší pravděpodobností až od 1. dubna 2025. Návrh zákona stále leží v Poslanecké sněmovně a čeká jej druhé čtení.

Práce při rodičovské na DPP a DPČ pro stejného zaměstnavatele

V současné době si mohou rodiče na rodičovské dovolené přivydělat rovněž, ale pouze jinou činností, než kterou mají v pracovní smlouvě u svého zaměstnavatele. Zaměstnavatelé tak musejí do dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o pracovní činnosti ( DPČ) napsat jiný druh práce, než na který zaměstnanec čerpá rodičovský příspěvek.

V praxi však často dochází k tomu, že zaměstnanci na tyto dohody konají stejnou činnost, jen pod jiným názvem. I z toho důvodu MPSV přistoupilo k úpravě zákoníku práce tak, aby si zaměstnanci na rodičovské mohli přivydělat na DPP a DPČ stejným druhem práce, který mají v klasické pracovní smlouvě. „Jde o požadavek praxe, kdy zejména zaměstnankyně na rodičovské dovolené stojí o přivýdělek u svého zaměstnavatele a chtějí konat stejný druh práce,“ uvádí MPSV v novele zákona.

Díky této úpravě tak zaměstnanci neztratí ani kontakt se svojí původní prací a nebude pro ně návrat do práce po rodičovské dovolené tak náročný, jako kdyby opravdu konali jinou činnost pro zaměstnavatele, nebo vůbec žádnou. Zároveň si tak při rodičovské mohou navýšit rodinný měsíční příjem. Zaměstnavateli pak díky úpravě odpadnou náklady spojené s výběrem nového zaměstnance a jeho zaučením.

Další možností je pro zaměstnance na rodičovské využít možnosti práce na původní pracovní smlouvu s tím, že si se zaměstnavatelem dohodne kratší pracovní dobu na dobu určitou, a přitom dále pobírá rodičovský příspěvek.

Tip: MPSV navrhlo rozšíření pracovního volna u některých překážek v práci

Práce při rodičovské na DPP a DPČ pro jiného zaměstnavatele

Přivýdělek u jiného zaměstnavatele během rodičovské dovolené zákoník práce nijak nezakazuje. Pokud se však zaměstnanci na rodičovské rozhodnou vykonávat činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, potřebují písemný souhlas od svého zaměstnavatele. Mohou tedy vykonávat stejnou činnost, ale ne ve stejném oboru, jako zaměstnavatel podniká.

Pokud tedy má zaměstnanec pracovní smlouvu na činnost IT specialisty ve firmě, která se zabývá výrobou lihovin, nemůže si přivydělávat na DPP u jiného zaměstnavatele jako IT specialista, pokud se tento zaměstnavatel rovněž zabývá výrobou lihovin.

Omezení se však nevztahuje na vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

Novela zákoníku práce tyto podmínky pro přivýdělky u jiného zaměstnavatele neupravuje. „Flexibilní novela zákoníku práce nijak nemění pravidla stanovená v zákoníku práce týkající se souhlasu zaměstnavatele s výdělečnou činností zaměstnance, která je shodná s předmětem činnosti daného zaměstnavatele. Souhlas zaměstnavatele tak zůstává nadále nezbytný,“ uvedl pro Finance.cz Jakub Augusta, vedoucí oddělení mediální komunikace.

Tip: Od jakého příjmu na DPP musíte odvádět pojistné? Platí se za 11 500 Kč, nebo 11 501 Kč?

Vypočítejte si výši čistého výdělku na DPP a DPČ

 

Zaměstnanci dostanou větší šanci získat původní pracovní místo

Nárok na původní pozici a pracoviště získají zaměstnanci vracející se z rodičovské před dovršením 2 let věku dítěte. V nynější době musí zaměstnavatel držet pracovní místo pouze zaměstnankyním, které se vracejí z mateřské dovolené, nebo otcům, kteří se vracejí z otcovské dovolené. Matky i otcové vracející se z rodičovské dovolené mají nyní pouze právo na přidělování práce podle pracovní smlouvy.

„Jedná se o výrazné posílení práv na straně zaměstnanců oproti dnešnímu nastavení. Dosud totiž platí nárok na stejné místo pouze v případě návratu z mateřské dovolené. Jde o motivační opatření, které doplňuje jiné, již existující kroky, jako je například podpora částečných úvazků či dětských skupin,“ uvedl k novince ministr Jurečka.

 

Čtěte také:

Vyznáte se v daňovém zvýhodnění na děti? Devět nepravd o tomto bonusu

Počet lidí na sociálních dávkách stále roste. Kolik od státu dostanete v roce 2025?

Autor článku

Veronika Němcová

Veronika Němcová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: DANĚ