Které OSVČ mohou obdržet přeplatek na zdravotním pojištění za rok 2024?

12.02.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Depositphotos

Zaměstnanci nemají s platbou zdravotního pojištění téměř žádné starosti, za výpočet a odvod zdravotního pojištění z měsíční výplaty je zodpovědný jejich zaměstnavatel. Osoby samostatně výdělečně činné si však samy platí zdravotní pojištění, přičemž některým z nich vznikne nárok na přeplatek za rok 2024. Podívejme se na praktické příklady.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Přeplatek na zdravotním pojištění za rok 2024 mohou obdržet pouze osoby samostatně výdělečně činné, které zaplatily během roku 2024 vyšší zálohy na zdravotním pojištění, než činí vypočtené roční zdravotní pojištění. Vypočtený přeplatek na zdravotním pojištění za rok 2024 je následně možné si nechat zaslat na bankovní účet, nebo použít k úhradě dalších měsíčních záloh v měsících po odevzdání přehledu.

Ve vybraných příkladech se podíváme, kdy lze obdržet přeplatek na zdravotním pojištění a kdy nikoliv.

Příklad 1: Měsíční paušální daň

Živnostník Lukáš si plnil během roku 2024 své daňové záležitosti platbou měsíční paušální daně v prvním pásmu, kdy platil 7498 Kč měsíčně. V měsíční paušální daně je zahrnuto právě i zdravotní pojištění. Pan Lukáš má měsíčními platbami splněny veškeré povinnosti ohledně zdravotního pojištění, ale nemůže obdržet přeplatek na zdravotním pojištění.

Čtěte také: Všechno, co potřebujete vědět o zdravotním pojištění 2025, v deseti číslech

Příklad 2: Vedlejší činnost při zaměstnání

Zaměstnanec Filip si po celý rok 2024 přivydělával vedlejší samostatnou výdělečnou činností ke svému zaměstnání na klasickou pracovní smlouvu. Podnikající zaměstnanci přitom během roku žádné zálohy na zdravotním pojištění neplatí a roční zdravotní pojištění se vypočte až v přehledu za rok 2024. Vypočtené roční zdravotní pojištění následně uhradí podnikající zaměstnanci jednorázově do osmi dní od odevzdání přehledu za rok 2024. Ani Filipovi tedy nemůže vzniknout nárok na daňový přeplatek, protože během roku žádné zálohy neplatil.

 

Příklad 3: Platba minimálních měsíčních záloh

Podnikatelka Eva platila během roku 2024 minimální měsíční zálohy na zdravotním pojištění ve výši 2968 Kč. Osoby samostatně výdělečně činné vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost musí vždy platit měsíční zálohy, a to do osmého dne následujícího měsíce, přičemž výše měsíční zálohy musí být alespoň v minimální výši. Vzhledem k tomu, že při výpočtu ročního zdravotního pojištění musí být dodržen alespoň minimální vyměřovací základ, který odpovídá platbám minimálních měsíčních záloh na zdravotním pojištění, tak nemůže paní Evě vzniknout nárok na přeplatek na zdravotním pojištění.

Tip: Od jakého příjmu na DPP musíte odvádět pojistné? Platí se za 11 500 Kč, nebo 11 501 Kč?

Příklad 4: Ekonomicky úspěšnější rok 2024 než 2023

Podnikatelka Monika má za rok 2024 hrubý zisk dvojnásobný oproti roku 2023. Přestože během roku 2024 platila měsíční zálohy vyšší, než je minimální záloha, a sice v částce 3375 Kč, za rok 2024 nebude mít nárok na přeplatek na zdravotním pojištění. Naopak. Z důvodu ekonomicky úspěšného roku 2024 vznikne paní Monice nedoplatek na zdravotním pojištění za rok 2024 a od odevzdání přehledu za rok 2024 bude platit výrazně vyšší měsíční zálohy na zdravotním pojištění – 6750 Kč měsíčně.

Čtěte také: OSVČ zaplatí v roce 2025 na minimálních zálohách téměř 8 tisíc měsíčně

Příklad 5: Platba vyšších měsíčních záloh

Podnikatelka Simona během roku 2024 nedopatřením platila vyšší zálohy, než odpovídalo skutečnosti. Vzhledem k tomu, že zaplacené zálohy jsou vyšší než vypočtené zdravotní pojištění za rok 2024, má paní Simona přeplatek na zdravotním pojištění. Z důvodu omylu při vyplňování trvalého příkazu k úhradě samozřejmě o část peněz nepřišla a standardně je obdrží formou přeplatku.

Příklad 6: Nižší zisk a nárok na přeplatek

Živnostník Jakub má za rok 2024 hrubý zisk ve výši 750 000 Kč. Roční zdravotní pojištění se tedy vypočítá ze skutečného vyměřovacího základu, který je vyšší než minimální vyměřovací základ. Roční zdravotní pojištění činí 50 625 Kč. Na zálohách na zdravotním pojištění však zaplatil pan Jakub 53 400 Kč. Za rok 2024 vzniká panu Jakubovi nárok na přeplatek na zdravotním pojištění ve výši 2775 Kč, který si nechá zaslat na bankovní účet. Částka přeplatku se vypočítá v přehledu za rok 2024.

Tip: Kdy letos podat přiznání a přehledy OSVČ? Máme daňový kalendář pro rok 2025

Řešíte si daňové přiznání sami? Použijte inteligentní daňové šablony od business.center.cz, najdete je zde.

Zdroj: YouTube/Podnikatel.cz

Autor článku

Petr Gola

Petr Gola  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Články ze sekce: DANĚ