Mnoho lesních pozemků nově podléhá dani z nemovitostí, skončil také alternativní výpočet

24.01.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Depositphotos

Vlastníte lesní pozemek, který byl dříve kompletně osvobozen o daně z nemovitostí? Nově může být předmětem daně. Do kdy podat daňové přiznání? A co se stane, pokud jej nepodáte?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Konsolidační balíček z roku 2023 přinesl mnoho změn, které se týkaly oblasti daně z nemovitostí. Jejich účinnost pak byla rozložena do více let a plno následků ucítí poplatníci i tento rok. Kromě novot ohledně koeficientů je pozměněna i oblast lesních pozemků, v jejichž rozsahu jsou i lesy ochranné nebo zvláštního určení. Jak?

Dozvíte se:

Částečně (ne)ochranné lesní pozemky jsou nově předmětem daně

Ještě v předchozích zdaňovacích obdobích byly lesní pozemky, na nichž se nacházejí lesy ochranné a lesy zvláštního určení, z předmětu daně vyjmuty v celém svém rozsahu.

To se ale od roku 2025 mění a na základě § 2 odst. 2 písm. b) zákona č. 338/1992 Sb. se danit nebudou pouze ty lesní pozemky nebo jejich části, které jsou lesy ochrannými nebo lesy zvláštního určení. Zbylou plochu bude tedy potřeba zdanit, protože i nadále platí, že zdanění podléhají lesy hospodářské.

Mnoho poplatníků tedy bude mít na základě této změny povinnost podat v roce 2025 přiznání k dani z nemovitostí.

Čtěte také: Celní správa získává významné pravomoci, kdy musíte hlásit, že převážíte hotovost?

Mění se i výpočet základu daně z lesa

U lesního pozemku, který je považován za les hospodářský, je daňovým základem součin skutečné výměry pozemku v metrech čtverečních zjištěný k 1. lednu příslušného zdaňovacího období a částky 3,80 Kč. Z toho se následně vypočítá daň z nemovitostí sazbou 0,45 %.

Od 1. ledna 2025 již tedy základ daně u lesních pozemků nelze stanovit alternativně jako cenu pozemku zjištěnou podle platných cenových předpisů k 1. lednu zdaňovacího období. To znamená, že poplatníci, kteří měli na rok 2024 stanoven základ daně takto, mají podle informací z Finanční správy také povinnost podat daňové přiznání k nemovitostem.

Práci s vyplňováním formuláře může velice usnadnit portál mojedane.cz. Ten poplatníkům poskytuje již předvyplněné údaje, které jsou získané z finančního úřadu a katastru nemovitostí. Využít můžete ale i šablony našich daňových formulářů.

Čtěte také: Od jakého příjmu na DPP musíte odvádět pojistné? Platí se za 11 500 Kč, nebo 11 501 Kč?

 

Do kdy odevzdat přiznání k dani z nemovitostí a zaplatit daň?

Daňové přiznání k dani z nemovitostí musí být řádně odevzdáno do 31. ledna 2025. Daň pak nemusíte zaplatit společně s podáním, i když je to lepší, protože se zbavíte další povinnosti. Uhradit ji musíte do 2. června 2025. Zákonným termínem je jinak 31. květen, ten ale letos připadá na sobotu.

Ten, kdo má vypočtenou daň vyšší než 5000 Kč, ji může rozdělit do dvou splátek s tím, že první polovinu uhradí právě do 2. června a druhou do 1. prosince. Standardním termínem bývá vždy 30. listopad, ten ale letos připadá na neděli.

Vypočítejte si výši daně z nemovitostí na naší kalkulačce

 

Čtěte také: Přiznání k dani z nemovitostí letos podávají i ti, co dříve nemuseli. Nejste náhodou mezi nimi?

Co se stane, když nepodám daňové přiznání k nemovitostem?

Pokud se zpozdíte do 5 následujících dnů po termínů podání, vůbec nic se nestane. Od 6 dne však již začne nabíhat pokuta ve výši 0,05 % stanovené daně za každý den prodlení. Nejvýše lze vyměřit 5 % daně.

Úřady pak poplatníky, kteří nesplnili povinnost podání, nejdříve dle svých provozních možností kontaktují nejprve neformálním způsobem. K formálním a přísnějším výzvám přecházejí, až když se nesetkají se součinností ze strany poplatníka.

„Pokud poplatník podá daňové přiznání sice po lhůtě, ale před tím, než je k tomu správcem daně formálně vyzván, povinnost uhradit pokutu mu nevznikne. Povinnost uhradit pokutu za opožděné podání přiznání nevznikne poplatníkovi ani tehdy, pokud by byla menší než 1000 Kč,“  doplňuje Patrik Madle, tiskový mluvčí z Generálního finančního ředitelství.

Jestliže poplatník nepodá přiznání k dani ani přes oficiální výzvy, finanční úřad uplatní maximální pokutu ve výši 5 % daně, sankce však nemůže být nižší než 500 Kč. Celková výše pak může dosáhnout až částky 300 000 Kč.

Zdroj: Finanční správa ČR

Čtěte také: ČSÚ: Každý desátý zaměstnanec byl důchodce, kdo má nárok na slevu na pojistném?

Jak fungují inteligentní daňové šablony od business.center.cz? Najdete je zde

Zdroj: YouTube/Podnikatel.cz

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: DANĚ