Zdravotní pojištění je pro osoby samostatně výdělečně činné povinnou daní a právě v přehledu se vypočítá roční zdravotní pojištění, případný roční přeplatek či nedoplatek a nová výše měsíční zálohy. Žádné starosti s vyplňováním přehledu nemají pouze OSVČ zapojené v dobrovolném měsíčním daňovém paušálu, kdy je jednou měsíční platbou placena současně daň z příjmu, sociální i zdravotní pojištění.
Termín pro odevzdání přehledu je do jednoho měsíce po termínu pro odevzdání daňového přiznání. Vyplnění přehledu je nutné věnovat pozornost. Podívejme se na vybraných deset pravidel pro jeho vyplňování za rok 2024.
- Jeden nebo dva přehledy
- Výpočet zdravotního pojištění je stejný
- Podnikání po část roku a přehled
- Uvádí se pouze daňový základ ze samostatné výdělečné činnosti
- Skutečný vyměřovací základ = 50 % daňového základu
- Pro vedlejší činnost minimální vyměřovací základ neplatí
- Minimální měsíční vyměřovací základ je 21 983,50 Kč
- Nová minimální záloha 3 143 Kč
- Úhrada nedoplatku
- Podnikající zaměstnanci zálohy neplatí
Jeden nebo dva přehledy
Na trhu působí sedm zdravotních pojišťoven, přičemž lze zdravotní pojišťovnu změnit jednou za dvanáct kalendářních měsíců v termínech od 1. ledna nebo od 1. července. OSVČ, které změnily zdravotní pojišťovnu od 1. července 2024, tak musí za rok 2024 vyplnit dva přehledy – jeden pro starou a druhý pro novou zdravotní pojišťovnu.
Výpočet zdravotního pojištění je stejný
Změnou zdravotní pojišťovny nelze ušetřit na ročním zdravotním pojištění. Samotný výpočet zdravotního pojištění je u všech zdravotních pojišťoven shodný. Tiskopis přehledu je u jednotlivých zdravotních pojišťoven velmi podobný. Při výpočtu ročního zdravotního pojištění se neuplatňují žádné slevy nebo zvýhodnění, což je rozdíl oproti výpočtu daně z příjmu fyzických osob.
Čtěte také: Kdo patří mezi osoby bez zdanitelných příjmů a jak vyřešit zdravotní pojištění
Podnikání po část roku a přehled
Přehled za rok 2024 je nutné odevzdat i při podnikání pouze po část roku z důvodu zahájení či ukončení samostatné výdělečné činnosti v průběhu roku nebo z důvodu dlouhodobé nemoci. Pro výpočet zdravotního pojištění není stanoven žádný limit pro neplacení, takže povinnost platit zdravotní pojištění vzniká např. i z ročního přivýdělku ve výši 20 000 Kč. Přehled se tak odevzdává i při nízkých příjmech.
Řešíte si daňové přiznání sami? Použijte inteligentní daňové šablony od business.center.cz, najdete je zde
Zdroj: YouTube/Podnikatel.cz
Uvádí se pouze daňový základ ze samostatné výdělečné činnosti
Do přehledu pro zdravotní pojišťovnu se uvádí pouze daňový základ ze samostatné výdělečné činnosti. Podnikatelé mající současně příjmy ze zaměstnání, z nájmu nebo třeba z kapitálového majetku, tak do přehledu mimo daňový základ ze samostatné výdělečné činnosti žádné další příjmy neuvádí. V zaměstnání je za odvod zdravotního pojištění zodpovědný zaměstnavatel a z pasivních příjmů dle § 8 (kapitálového majetku), § 9 (z nájmu) a § 10 (z ostatních zdanitelných příjmů) zákona o dani z příjmu se zdravotní pojištění neplatí.
Tip: Na vyženěné dítě daňové zvýhodnění dostanete, na dítě družky ne. Záludnosti slevy
Skutečný vyměřovací základ = 50 % daňového základu
Roční zdravotní pojištění se vypočítává z vyměřovacího základu. V případě, že je při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti skutečný vyměřovací základ, kterým je polovina daňového základu, nižší než minimální vyměřovací základ, tak se roční zdravotní pojištění vypočítává z minimálního vyměřovacího základu. Sazba zdravotního pojištění je ve všech případech 13,5 %.
Pro vedlejší činnost minimální vyměřovací základ neplatí
OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost vypočítají roční zdravotní pojištění vždy ze skutečného vyměřovacího základu. Při nižším zisku je tedy roční zdravotní pojištění při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti nižší než při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti.
Minimální měsíční vyměřovací základ je 21 983,50 Kč
Za každý měsíc výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti činí minimální měsíční vyměřovací základ 21 983,50 Kč. Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti po celý kalendářní rok 2024 tak činí minimální zdravotní pojištění 35 614 Kč.
Nová minimální záloha 3 143 Kč
V roce 2025 činí minimální měsíční záloha na zdravotním pojištění 3 143 Kč, a to již od ledna. V přehledu se vypočítá nová měsíční záloha, přičemž nemůže být nižší než je minimální měsíční záloha platná v letošním roce. Měsíční zálohy na zdravotním pojištění jsou splatné do osmého dne následujícího měsíce.
Úhrada nedoplatku
Od vypočteného ročního zdravotního pojištění se odečtou zaplacené zálohy během roku. V případě, že je vypočten nedoplatek na zdravotním pojištění, tak je nutné ho uhradit do osmého dne od odevzdání přehledu. Přeplatek je možné si nechat zaslat na účet nebo použít na úhradu dalších měsíčních záloh. OSVČ platící během roku minimální měsíční zálohy na zdravotním pojištění nemohou mít přeplatek na zdravotním pojištění.
Podnikající zaměstnanci zálohy neplatí
V případě podnikání při zaměstnání se neplatí během roku měsíční zálohy na zdravotním pojištění a zdravotní pojištění se platí jednorázově při odevzdání přehledu.
Jak OSVČ získá přehled o zaplaceném pojistném
Zdroj: Youtube.com/Česká správa sociálního zabezpečení