OSVČ i OBZP jsou samoplátci zdravotního pojištění. To znamená, že jsou zodpovědní za výpočet a odvod zdravotního pojištění na účet příslušné zdravotní pojišťovny.
- Vyšší hrubý zisk = vyšší zdravotní pojištění
- Kolik platí na zdravotním pojištění OBZP?
- Dlužné pojistné musí být vždy uhrazeno
- Na splátkový kalendář není právní nárok
- Žádost o prominutí penále musí být podána včas
- Kdo rozhoduje o žádosti o prominutí penále?
- Kdy nelze žádosti o prominutí penále vyhovět?
- Platební historie plátce hraje roli
Vyšší hrubý zisk = vyšší zdravotní pojištění
U osob samostatně výdělečně činných vykonávající hlavní činnost závisí roční částka na zdravotní pojištění na dosaženém hrubém zisku, vždy však musí být zaplaceno zdravotní pojištění alespoň v minimální výši. OSVČ v měsíčním daňovém paušálu odvádí v měsíční daňové platbě současně daň z příjmů, sociální i zdravotní pojištění.
Čtěte také: Sedm příkladů, kdy se liší základ pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění
Kolik platí na zdravotním pojištění OBZP?
OBZP odvádí měsíčně na zdravotním pojištění 13,5 % z minimální mzdy, v roce 2025 tedy částku 2808 Kč. Samoplátci neplatící povinné zdravotní pojištění musí počítat s důsledným vymáháním dlužného pojistného včetně vyměřeného penále ze strany příslušné zdravotní pojišťovny.
Dlužné pojistné musí být vždy uhrazeno
Základním předpokladem pro snížení celkového objemu dluhu na zdravotním pojištění je uhrazení veškerého dlužného pojistného. Platba zdravotního pojištění je pro samoplátce povinná a nemůže být snížena či prominuta. Neuhrazení dlužného pojistného navíc brání případnému snížení penále. Platbě dlužného pojistného se pochopitelně samoplátci nevyhnou ani v případě změny zdravotní pojišťovny.
Tip: Na vyženěné dítě daňové zvýhodnění dostanete, na dítě družky ne. Záludnosti slevy
Na splátkový kalendář není právní nárok
V případě dočasných finančních problémů a vzniku dluhu na zdravotním pojištění je vhodné danou situaci s příslušnou zdravotní pojišťovnou řešit a na úhradu dlužného pojistného sjednat splátkový kalendář. Na úhradu dluhu ve splátkách však není právní nárok. Vyřešená platební minulost a aktivní přístup plátce však výrazně zvyšují šance na úhradu dluhu ve splátkovém kalendáři.
Čtěte také: Děti a daně 2024: kdo má nárok na daňové zvýhodnění a jak daňové zvýhodnění vzrostlo?
Žádost o prominutí penále musí být podána včas
Dlužné penále na veřejném zdravotním pojištění může být prominuto, nebo alespoň sníženo na základě včasné podané žádosti plátce pojistného a splnění zákonných podmínek. Do kdy musí být podána žádost o prominutí penále?
- Do 15 dní od den doručení platebního výměru, kterým bylo dlužné penále vyměřeno.
- Do 8 dní ode dne doručení výkazu nedoplatků, kterým bylo dlužné penále vyměřeno.
Opožděné žádosti nemůže být v žádném případě vyhověno, a to ani v částečném rozsahu. Plátci pojistného, kteří si o prominutí penále nepožádají včas, musí počítat s úhradou penále v plném rozsahu.
Řešíte si daňové přiznání sami? Použijte inteligentní daňové šablony od business.center.cz, najdete je zde.
Zdroj: YouTube/Podnikatel.cz
Kdo rozhoduje o žádosti o prominutí penále?
Podle § 53a) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, může zdravotní pojišťovna odstraňovat tvrdosti, které by se vyskytly při předepsání penále, jehož výše nepřesahuje 30 000 Kč ke dni doručení žádosti o odstranění tvrdosti. Žádosti nad 30 000 Kč posuzuje rozhodčí orgán příslušné zdravotní pojišťovny.
Tip: Změny ve zdravotním pojištění od roku 2025 v oblasti zaměstnávání
Kdy nelze žádosti o prominutí penále vyhovět?
Nárok ani na snížení penále na zdravotním pojištění nemají plátci pojistného (týká se fyzických i právnických osob):
- kteří nezaplatili pojistné splatné do dne vydání rozhodnutí o prominutí penále
- na které byl podán insolvenční návrh
- kteří vstoupili do likvidace
Platební historie plátce hraje roli
Při samotném rozhodování o prominutí či snížení penále postupují jednotlivé zdravotní pojišťovny podle svých interních předpisů. V praxi zdravotní pojišťovny zejména zohledňují platební historii plátce, tj. zda již v minulosti o prominutí penále žádal, případně kolikrát a s jakým výsledkem, doložené důvody pro snížení či prominutí penále, jak dlouho již plátce pojistného odvádí pojistné, zda řádně dodržel sjednané splátkové kalendáře, včasnost řešení problémů a předcházení exekuci apod.
Na prominutí penále není právní nárok a proti rozhodnutí nejsou přípustné odvolání ani obnova řízení.
Jak OSVČ získá přehled o zaplaceném pojistném
Zdroj: YouTube.com / Česká správa sociálního zabezpečení