Alternativní fondy mohou od ledna 2025 investovat peníze klientů například do nemovitostí, podílů ve firmách neobchodovaných na burze, kryptoměn nebo komodit. Zatím je otevřely penzijní společnosti Generali a České spořitelny, plány dalších jsme podrobně popsali v tomto článku.
Bude ale o odvážnější investování s větším rizikem dostatečný zájem?
„Očekávám, že ano. V datech jasně vidíme trend ‚od spoření k investování‘. Češi sice možná pomalu, ale jistě začínají chápat důležitost investování, a ne pouhého spoření, při tvorbě dlouhodobých rezerv,“ je přesvědčen mluvčí Asociace penzijních společností ČR (APSČR) Jan Sedláček.
Ilustruje to příkladem, že zatímco v prvních letech fungování „nového penzijka“ (doplňkové penzijní spoření, otevřelo se v roce 2013) měli lidé zhruba polovinu peněz v povinně konzervativních fondech, dnes je v nich jen zhruba čtvrtina prostředků.
Čtěte také: Co s penězi na „starém penzijku“? Polovinu můžete převést do DIPu
Lidé sbírají odvahu a loni se fondům dařilo
„Nejvyšší podíl mají dynamické akciové fondy (45 %), následují ty vyvážené (30 %). Kromě toho s přílivem mladých lidí do systému, kteří jsou zvyklí na online investování, ať už jde o ETF, komodity či kryptoměny, přirozeně roste poptávka po alternativních možnostech investování i v penzijku,“ vidí Sedláček.
Očekává, že alternativní penzijní fondy nabídku zkompletují pro ty nejodvážnější klienty, kteří snesou výraznější výkyvy ve zhodnocování. Nadále přitom bude většina peněz účastníků investována ve vyvážených a dynamických fondech.
Těm se mimochodem loni velmi dařilo, jak už APSČR také informovala. Dynamické fondy se v roce 2024 zhodnotily v průměru o 12,54 %, vyvážené o 7,32 %. I tzv. povinné konzervativní fondy (PKF), které investují nejopatrněji, s průměrným výnosem 3,41 % překonaly loňskou tříprocentní inflaci. Podrobně výsledky penzijních fondů rozebíráme na Měšci.
Tip: Jak neudělat chybu při investování? Nesledujte jen výnos, radí portfolio manažerka Amundi
Budou alternativní fondy konkurovat dlouhodobému investičnímu produktu?
Podle mluvčího Sedláčka nebudou mít alternativní fondy problém přilákat ani ty investory, kteří koukají po odvážnějších strategiích v dlouhodobém investičním produktu (DIP).
A to nejméně ze dvou důvodů. Tím prvním je, že na DIP je sice možné dostávat příspěvky od zaměstnavatele a čerpat daňovou úlevu od státu, není ovšem možné inkasovat státní příspěvek. A ten činí letos celkem 4080 Kč za rok při měsíční úložce minimálně 1700 korun (jakákoli vyšší částka už státní příspěvek nezvyšuje, nižší ho snižují, viz tabulku).
Zdroj: Finance.cz
„I protřelí investoři, kteří investují hodně, rádi využijí DIP na část svých investic, ale stejně tak mají i penzijko, protože proč nebrat, když někdo nabízí. V penzijku si rádi vyberou nejvyšší potenciální dlouhodobý výnos a snesou riziko výkyvů,“ uvažuje Sedláček o motivaci investovat do alternativních fondů se státním příspěvkem.
A přidává i druhý důvod, proč „penzijko pro odvážné“ může bodovat.
„Penzijko je aktivně spravovaný konkrétní produkt. Z pohledu klienta se o moje investování stará někdo druhý a já se starat nemusím. Zatímco DIP dává člověku velkou svobodu, ale zároveň nutnost vlastní aktivity při výběru, co do něho zahrnu, co ne,“ popisuje mluvčí.
Takže podle něj kromě několikatisícového státního příspěvku bude penzijko přitahovat i nekonzervativní investory, kteří se nebojí rizika. „Nechtějí se sami o dlouhodobé investování starat, zároveň ale nejsou konzervativní a chápou, jakou roli hraje složené úročení. Ti budou rádi, když jejich peníze třeba jen zčásti budou v alternativních fondech,“ míní Sedláček.
Jak bylo řečeno výše, ke konci ledna 2025 nabízely alternativní fond zatím dvě z devíti penzijních společností na českém trhu.
Future fond od Generali slibuje polovinu peněz umisťovat do alternativních investic typu private equity (správci soukromého kapitálu), nemovitostí, komodit nebo kryptoměn. Téměř celou druhou polovinu pak investuje do stovky globálních značek, které jsou považovány za nejhodnotnější a nejvlivnější na světě.
Česká spořitelna – penzijní společnost chce svůj fond zaměřit na zásadní oblasti pro budoucnost, jako jsou bydlení, zdraví a energie. Chce obsáhnout také lokální investice. „Portfolio alternativního účastnického fondu bude postaveno tak, aby mělo vyšší potenciál zhodnocení penzijních úspor, než mají dynamické akciové fondy,“ sdělil už dříve pro Finance.cz Martin Stehlík, expert na spoření v ČS – penzijní společnosti.
Na nemovitosti se chce zaměřit penzijní společnost Conseq, otevřít by jej měla už brzy. „Bude se jednat o nemovitostní fond, svou charakteristikou bude velmi blízký našemu investičnímu fondu Conseq Realitní. Cílem je nabídnout možnost zařadit vedle akcií a dluhopisů do dlouhodobých penzijních portfolií také nemovitostní investice,“ sdělil koncem roku 2024 Richard Siuda, ředitel Conseq penzijní společnosti.
Čtěte také: Jaké (ne)výhody má dlouhodobý investiční produkt? A kdo už DIP nabízí?
Sítem budou investiční dotazníky, jako vždycky
„Odvahu“ k vyšší nejistotě při investování do alternativních fondů bude muset každý klient stvrdit v investičním dotazníku.
„Podle zákona nemůže být takový fond dostupný pro každého. Zákon umožňuje spořit do tohoto typu fondu pouze klientům, kteří mají vyšší úroveň znalostí o finančních trzích, orientují se v investicích a mají před sebou dostatečně dlouhý investiční horizont,“ upozornil Martin Stehlík z ČS – penzijní společnosti.
Podle toho, jak budou dotazníky nastaveny, může třeba klientovi také vyjít, že do alternativních fondů nemůže dát celou svou investici u penzijní společnosti, ale jen její část. Zbytek třeba do dynamického nebo vyváženého účastnického fondu. Což ale nemusí vadit, hlavně když střadatel dosáhne na státní příspěvek.
A některé penzijní společnosti na trhu se zatím cestou alternativních fondů nevydávají. Stávající portfolio považují za dostatečné.
„Možnost vytvořit alternativní účastnický fond vítáme. Aktuálně nicméně spuštění neplánujeme, protože necítíme dostatečnou poptávku ze strany klientů. Naprosté většině lidí, kteří si s námi spoří na svou spokojenější penzi, zcela vyhovuje jednoduchost volby mezi konzervativní, vyváženou a dynamickou strategií,“ odpověděl v závěru roku 2024 na dotaz redakce Vratislav Málek, manažer produktů a portfolia NN Penzijní společnosti.
Spolu s ní zatím alternativní investování nechystají ani penzijní společnosti Uniqa a ČSOB.