Samoplátci musejí co nejdříve změnit platbu na zdravotní pojištění, blíží se termín splatnosti

06.02.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Depositphotos

Jste osoba samostatně výdělečně činná nebo osoba bez zdanitelných příjmů? V takovém případě si co nejdříve změňte částku v pravidelné platbě na zdravotní pojištění, která se od 1. ledna 2025 zvýšila.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Samoplátci, jako jsou OSVČ nebo OBZP, si zdravotní pojištění platí sami. Pokud ještě nesáhli do trvalého příkazu nastaveného pro loňský rok, je nejvyšší čas ho změnit. Od ledna se totiž za zdravotní pojištění připlácí. Do kdy je nutné částku zvýšit?

Dozvíte se:

Na zdravotním pojištění si OSVČ připlatí o 175 Kč měsíčně

Osoby samostatně výdělečně činné, které mají podnikání jako hlavní činnost, a přitom nedosahují vysokých zisků, mají každý rok předepsané minimální zálohy, které se počítají jako 13,5 % z vyměřovacího základu. Tím je polovina průměrné měsíční hrubé mzdy. Ona polovina pro rok 2025 činí 23 279 Kč po zaokrouhlení.

Minimální záloha na zdravotní pojištění tedy letos činí 3143 Kč, což je o 175 Kč více, než tomu bylo loni. A poprvé musí být minimální záloha uhrazena už za leden.

Zdravotní pojišťovna pak na základě vyúčtování, které je provedeno podáním přehledu o výši daňového základu za uplynulé zdaňovací období, může stanovit ještě vyšší zálohy. Sama by pak měla OSVČ upozornit, od kterého kalendářního měsíce má začít platit nově předepsanou zálohu.

Čtěte také: Může být předčasný důchod vyšší než 40 tisíc korun?

 

Týká se vyšší minimální záloha i OSVČ na činnosti vedlejší?

Pokud máte podnikání jen jako přivýdělek (při zaměstnání, při studiu, při důchodu), jde o činnost vedlejší a minimální záloha se vás nijak netýká. U vedlejší činnosti se zdravotní pojištění, protože už ho platíte v zaměstnání, nebo ho za vás platí stát, odvede vždy ze skutečně dosaženého zisku z podnikání.

Pokud OSVČ na vedlejší činnosti nemá žádný zisk z podnikání, neodvede žádné zdravotní pojištění. 

Čtěte také: Daně za rok 2024: daňový přeplatek zaměstnanců v osmi častých příkladech

OBZP mají platby zdravotního pojištění o pár stovek nižší

Zdravotní pojištění je daň za poskytování zdravotní péče bez dalších povinných plateb, a tak je ze zákona povinné. To znamená, že pokud se nejedná o státní pojištěnce, musí si pojištění zaplatit i ty osoby, které nemají žádný, nebo žádný zdanitelný příjem.

Příjem, ze kterého se pojištění neodvádí, většinou plyne

  • z nájmu,
  • kapitálového majetku,
  • z dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti s výdělkem do limitu

Tyto osoby si pak společně s lidmi nezaměstnanými, kteří nejsou vedeni v evidenci na Úřadu práce, musejí také platit zdravotní pojištění samy.

Částka zdravotního pojištění pro OBZP činí 13,5 % z minimální mzdy, která pro rok 2025 skokově vzrostla z 18 900 Kč na 20 800 Kč. OBZP tedy budou letos každý měsíc odvádět 2808 Kč, což je o 256 Kč více oproti roku 2024.

Stejná částka se rovná i minimálnímu zdravotnímu pojištění zaměstnanců. To v praxi znamená, že pokud je hrubá mzda např. kvůli zkrácení úvazku nižší než 20 800 Kč, zdravotní pojištění z ní nebude odvedeno v minimální výši. Zaměstnavatel tedy bude muset doplatek do minima strhnout ještě z čisté mzdy zaměstnance.

Čtěte také: Sleva na poplatníka je tu pro všechny lidi s příjmy, ne všichni ji však mohou využít

Jaká je splatnost zdravotního pojištění?

Pro OSVČ i OBZP platí, že pojistné na zákonné zdravotní pojištění je splatné od 1. dne kalendářního měsíce, na který se platí, do 8. dne následujícího kalendářního měsíce. „Například pojistné za leden se musí zaplatit mezi 1. lednem a 8. únorem,“ upřesňuje Viktorie Plívová, tisková mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jen u VZP si pak bude muset změnit platbu pro letošní rok okolo 204 tisíc lidí bez zdanitelných příjmů.

Státní pojištěnci, za které odvod provádí Ministerstvo financí ČR na zvláštní účet, nic řešit nemusejí. „Tento zvláštní účet, který slouží k přerozdělování pojistného, zřizuje a spravuje VZP. Vede ho ale odděleně od ostatních účtů a fondů, které spravuje. Měsíční výše pojistného pro rok 2025 u této kategorie činí 2127 Kč,“ vysvětluje Viktorie Plívová. I u státních pojištěnců pak došlo ke zvýšení platby, a to o 42 Kč oproti loňskému roku.

Splatnost zdravotního pojištění pro státní pojištěnce je vždy do 25. dne předcházejícího kalendářního měsíce.

Čtěte také: Důchod pod 15 000 Kč? Kdo jej v roce 2025 bude pobírat

Splatnost a částky zdravotního pojištění přehledně v tabulce

Kdo má platit

Částka zdravotního pojištění

Splatnost

OSVČ

3143 Kč

Do 8. dne následujícího měsíce

OBZP

2808 Kč

Do 8. dne následujícího měsíce

Zaměstnavatel

Min. 2808 Kč

Do 20. dne následujícího měsíce

Ministerstvo financí

2172 Kč

Do 25. dne předcházejícího měsíce

Jak OSVČ získá přehled o zaplaceném pojistném

Zdroj: YouTube.com / Česká správa sociálního zabezpečení


Čtěte také: 

Daňové povinnosti OBZP se liší podle situace, zdravotní pojištění ale musejí platit všichni

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: DANĚ