OSVČ, které mají z podnikání nulové příjmy, jsou z hlediska daňových povinností specifickou skupinou. Některým povinnostem se nevyhnou, jiné pro ně budou na rozdíl od ostatních mírnější. Jak to budou mít s odevzdáním daňového přiznání a přehledů?
Dozvíte se:
- I při nulových příjmech někdy musíte odevzdat daňové přiznání
- Musí osoby, které nemají příjmy z podnikání, platit sociální a zdravotní pojištění?
- Můj příjem z podnikání je 0. Musím platit paušální daň?
- Nic jsem nevydělal. Musím odevzdat přehledy pro sociálku a pojišťovnu?
I při nulových příjmech někdy musíte odevzdat daňové přiznání
Podle Patrika Madleho, tiskového mluvčího Generálního finančního ředitelství, existují hned dvě možnosti, jak mohou daňové povinnosti řešit podnikatelé s nulovými příjmy. To vše za předpokladu, že se poplatník nepřihlásil k paušální dani.
„Pokud měl poplatník nulové daňové příjmy, ale zároveň měl v daném roce výdaje, na základě kterých mu vznikla daňová ztráta, je povinen podat daňové přiznání,“ upozorňuje Patrik Madle.
Jako osoba samostatně výdělečně činná máte povinnost podat daňové přiznání výhradně elektronicky. Termínem odevzdání je pátek 2. května 2025. Pokud by měl podnikatel nařízený audit, nebo se rozhodl uložit plnou moc daňovému poradci nebo advokátovi, termín podání se pro něho prodlouží do úterý 1. července 2025.
Druhou situací, která může v případě nulových příjmů nastat, je, že poplatník měl i nulové výdaje, a tudíž mu ani nevznikla daňová ztráta. „V tomto případě nepodává daňové přiznání, ale musí tuto skutečnost sdělit správci daně ve stejné lhůtě, ve které by podával daňové přiznání, a to prostřednictvím čestného prohlášení,“ vysvětluje Patrik Madle.
Čtěte také: Důchod pod 15 000 Kč? Kdo jej v roce 2025 bude pobírat
Musí osoby, které nemají příjmy z podnikání, platit sociální a zdravotní pojištění?
I zde existuje hned několik různých případů. Jestliže máte podnikání jako činnost hlavní, vztahuje se na vás povinnost hradit povinné minimální zálohy, nebo zálohy předepsané ČSSZ a vaší zdravotní pojišťovnou, i když za daný měsíc nebo delší období nemáte žádné příjmy z podnikání. Minimální zálohy v roce 2025 činí:
- 4759 Kč na sociální (důchodové) pojištění,
- 3143 Kč na zdravotní pojištění.
Jestliže jste v roce 2024 teprve podnikat začali a je to pro vás činnost vedlejší (studujete, jste na rodičovské, máte i klasický pracovní poměr), máte více štěstí. První rok podnikání prostřednictvím činnosti vedlejší se na vás nevztahuje povinnost hradit žádné zálohy. Oba druhy pojištění jednorázově doplatíte po podání přehledů okresní správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. U nulových příjmů z podnikání pak na pojistném neodvedete nic, ledaže byste se dobrovolně přihlásili k důchodovému pojištění.
Jestliže však na činnosti vedlejší podnikáte už déle než jedno zdaňovací období, zdravotní pojišťovna vám zřejmě nějakou zálohu předepsala. Okresní správa sociálního zabezpečení podnikatelům na činnosti vedlejší zálohu předepíše, pokud se rozhodli k důchodovému pojištění dobrovolné přihlásit, nebo pokud byl jejich vykázaný příjem za rok 2024 vyšší než 105 520 Kč. U zdaňovacího období 2025 bude rozhodná částka činit 111 736 Kč. Minimální záloha na sociální (důchodové) pojištění u činnosti vedlejší je
- 1413 Kč v roce 2024,
- 1496 Kč v roce 2025.
V případě předepsaných záloh je povinnost je platit, i pokud podnikáte na činnosti vedlejší.
Čtěte také: Daně za rok 2024: daňový přeplatek zaměstnanců v osmi častých příkladech
Můj příjem z podnikání je 0. Musím platit paušální daň?
Paušální daň je jednotná platba, která obsahuje odvod na sociální a zdravotní pojištění, ale i daň z příjmů. V roce 2025 v prvním pásmu vypadá takto:
Měsíční paušální daň celkem |
8716 Kč |
z toho: odvod důchodového pojištění + 15 % |
5473 Kč |
z toho: odvod zdravotního pojištění |
3143 Kč |
z toho: daň z příjmů fyzických osob |
100 Kč |
Pokud jste se k paušální dani přihlásili, jste samozřejmě povinni ji platit, i pokud se vám v podnikání nedaří a máte nulové příjmy. Nicméně výhodou je, že se na vás až na výjimky nebude vztahovat povinnost odevzdat
- přiznání k dani z příjmů fyzických osob finančnímu úřadu,
- přehled o příjmech a výdajích okresní správě sociálního zabezpečení,
- přehled o výši daňového základu zdravotní pojišťovně.
Čtěte také: Roční zúčtování daně: Kdy ho udělá zaměstnavatel, i když máte více příjmů
Nic jsem nevydělal. Musím odevzdat přehledy pro sociálku a pojišťovnu?
V zákoně č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, jasně stojí, že osoba, která aspoň po část kalendářního roku vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, s výjimkou osoby, jejíž daň z příjmů za dané zdaňovací období je rovna paušální dani, je povinna podat příslušné územní správě sociálního zabezpečení nejpozději do jednoho měsíce ode dne uplynutí lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za tento kalendářní rok na předepsaném tiskopise přehled o příjmech a výdajích za tento kalendářní rok.
„Povinnost mají všechny osoby samostatně výdělečně činné, bez ohledu na výši příjmů ze samostatné činnosti,“ upřesňuje Jitka Drmolová, tisková mluvčí ČSSZ.
Stejná povinnost a stejný termín platí i pro podání přehledu o výši daňového základu zdravotní pojišťovně.
Řešíte si daňové přiznání sami? Použijte inteligentní daňové šablony od business.center.cz, najdete je zde.
Zdroj: YouTube/Podnikatel.cz