Jak vysoká je podpora v nezaměstnanosti a co ji snižuje? A kdo jakou dostane?

10.02.2025 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


perex-img Zdroj: Depositphotos

Pokud zaměstnavatel skončí se zaměstnancem pracovní poměr okamžitým zrušením nebo výpovědí pro porušení pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem, nemá „vyhozený“ nemá 6 měsíců nárok na podporu v nezaměstnanosti. Vyplatí se v takové situaci zaměstnanci přistoupit spíš na dohodu o skončení pracovního poměru, pokud ji zaměstnavatel nabízí?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Výši podpory v nezaměstnanosti ovlivňuje nejenom předchozí výdělek dosažený v posledním zaměstnání, ale i forma a důvod skončení tohoto zaměstnání. Vliv má to, zda bylo zaměstnání skončeno jednostranně (např. výpovědí z pracovního poměru),  nebo dvoustraně dohodou. Významný je též důvod rozvázání pracovního poměru. Podpora je pak v závislosti na tom všem přiznávána uchazeči o zaměstnání ve standardní, nebo ve snížené výši, nebo na ni nemá uchazeč o zaměstnání vůbec žádný nárok.

Běžná výše podpory v nezaměstnanosti

Výše podpory v nezaměstnanosti se odvíjí od průměrného měsíčního čistého výdělku, kterého dosáhl uchazeč o zaměstnání v posledním zaměstnání před registrací na Úřadu práce. 

Sazba podpory v nezaměstnanosti činí 

- první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, 

- další 2 měsíce (čili 3. a 4. měsíc) 50 % a

- po zbývající část podpůrčí doby 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku zaměstnance.

Snížená sazba podpory v nezaměstnanosti za skončení zaměstnání bez vážného důvodu

Uchazeč o zaměstnání, který před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu sám ukončil poslední zaměstnání výpovědí nebo dohodou se zaměstnavatelem, má nárok na podporu v nezaměstnanosti jen ve výši 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku, takže v nejnižší sazbě, a to po celou podpůrčí dobu.

Tip: Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti 2025

Co jsou vážné důvody pro ukončení zaměstnání, kdy se nesnižuje podpora v nezaměstnanosti

Za vážné důvody pro ukončení pracovního poměru, a tedy i důvod pro následný plný nárok na podporu, se považují zejména:

- nezbytná osobní péče o dítě ve věku do 4 let,

- nezbytná osobní péče o fyzickou osobu, která se považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby,

- stěhování do místa výkonu práce zaměstnání druhého manžela nebo partnera podle občanského zákoníku nebo registrovaného partnera podle zákona o registrovaném partnerství,

- okamžité zrušení pracovního poměru ze zdravotních důvodů nebo pro to, že zaměstnavatel nevyplácí a dluží zaměstnanci mzdu.

Úřady práce uznávají za vážný důvod rozvázání pracovního poměru i jeho ukončení dohodou z organizačních důvodů (pro zrušení či přemístění zaměstnavatele nebo jeho části a nadbytečnost zaměstnance) nebo zdravotních důvodů na straně zaměstnance, i když na ně slova zákona o zaměstnanosti zapomněla.

Ukončil-li však uchazeč o zaměstnání sám nebo dohodou ve stejný den více zaměstnání, z nichž alespoň jedno bylo ukončeno z vážných důvodů, náleží mu podpora v nezaměstnanosti po dobu prvních dvou měsíců podpůrčí doby v plné výši 65 %, další dva měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku. 

Tip: Nezaměstnanost po rodičovské dovolené? Nárok na podporu je, dostanete ovšem málo

Nikdy není podpora vyšší než maximum

Maximálně však může podpora v nezaměstnanosti činit 26 163 Kč měsíčně, jestliže žádost o ni byla podána v letošním roce 2025. Pokud uchazeč o zaměstnání požádal o sociální dávku již v roce 2024, maximum podpory v nezaměstnanosti činí 24 608 Kč.

Naopak vůbec nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti uchazeč, se kterým byl v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnavatelem skončen pracovněprávní vztah

- z důvodu porušení pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem jeho okamžitým zrušením nebo výpovědí, 

- výpovědí z důvodu porušení povinností režimu dočasně práce neschopného zaměstnance zvlášť hrubým způsobem (např. pro přetahování lékařem povolených vycházek).

Jakmile Úřad práce zjistí, že v uvedeném období (6 měsíců před registrací na Úřadu práce) došlo k rozvázání pracovního poměru z uvedených důvodů, podpora v nezaměstnanosti nebude uchazeči o zaměstnání vůbec přiznána.

Roli přitom nebude hrát ani skutečnost, že nešlo o poslední zaměstnání před vzetím do evidence uchazečů o zaměstnání, ale zaměstnání předchozí, leč spadající do uvedené doby 6 měsíců. (To je případ, kdy byl zaměstnanec propuštěn z práce, našel si nové zaměstnání, ale to skončilo např. ve zkušební době.) Nárok na podporu není dán, pokud k porušení pracovní kázně nebo režimu práce neschopného pojištěnce došlo zvlášť hrubým způsobem. 

Tip: Čerpat opakovaně podporu v nezaměstnanosti již není tak snadné

 

Kdy se vyplatí uzavřít dohodu o skončení pracovního poměru, kterou zaměstnavatel nabízí

Zaměstnavatelé však mnohdy nabízejí problémovým zaměstnancům jiné řešení. Kdo se chce zaměstnance bez nějakých tahanic především rychle zbavit, mnohdy nabízí jako alternativu k výpovědi nebo hrozbě okamžitého zrušení pracovního poměru pro porušení pracovní kázně uzavření dohody o skončení pracovního poměru bez uvedení důvodu. 

Rozvázání pracovního poměru je pak sice také okamžité, ale v dohodě nebude nic psáno o porušení pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem. Zaměstnanec pak má nárok aspoň na sníženou podporu v nezaměstnanosti – první 2 měsíce o 20 % a další 2 měsíce o 5 %.

Úřad práce se nedozví, proč byl pracovní poměr ukončen, a posoudí rozvázání pracovního poměru jen jako bez vážného důvodu. Zaměstnanec bude mít nárok na sníženou výši podpory. Kdežto kdyby pracovní poměr skončil na základě zaměstnavatelovy výpovědi nebo okamžitého zrušení pracovního poměru, v nichž by bylo uvedeno porušení pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem, po příštích 6 měsíců by zaměstnanec neměl vůbec nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Ovšem pozor na slova: pokud ve výpovědi bude uvedeno jenom závažné porušení pracovní kázně (a ne porušení pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem), zaměstnanec o dohodu usilovat nemusí. Ve výpovědi sice bude uvedeno, že padla pro porušení pracovní kázně, ale ne pro zvlášť hrubé porušení pracovní kázně. Zaměstnanec tak bude mít nárok na plnou výši podpory v nezaměstnanosti.


Čtěte také:

O které sociální dávky můžete žádat online? Přehled

Jak vysokou rentu můžete získat, když skončíte po úrazu na „Úřadu práce“?

Autor článku

Terezie Nývltová Vojáčková  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY