Zdravotní pojišťovny od ledna změnily penále pro OSVČ. U nových dluhů bude nižší

13.02.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Depositphotos

Už jste letos jako OSVČ stihli udělat dluh na zdravotním pojištění? U zdravotního pojištění se od ledna změnila výše penále, o které se rozrůstá jistina.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

U dluhů na zdravotním pojištění se od 1. ledna 2025 mění výše penále, o které se zvyšuje dlužná částka na pojistném. Pojďme se tedy společně podívat, jak se penále snížilo, od kdy se začíná počítat a jaké sazby platily v předchozích letech.

Dozvíte se:

Jaké jsou platby zdravotního pojištění u OSVČ

Osoba samostatně výdělečně činná podnikající prostřednictvím činnosti hlavní musí každý rok platit povinné minimální zálohy. Minimální záloha na zdravotní pojištění od 1. ledna 2025 pro OSVČ činí 3143 Kč, což je o 175 Kč více než ještě v prosinci 2024. Po podání přehledu o výši daňového základu poté může zdravotní pojišťovna vyměřit zálohy ještě vyšší, nikoliv však nižší.

Osoba samostatně výdělečně činná podnikající prostřednictvím činnosti vedlejší neplatí první rok podnikání žádné předepsané minimální zálohy. Zdravotní pojištění jednorázově doplatí s podáním přehledu o výši daňového základu zdravotní pojišťovně. V jejím případě se bude pojistné platit vždy ze skutečně dosaženého zisku. Pokud tedy za daný rok OSVČ nebude mít žádný příjem, neodvede v rámci výdělečné činnosti na pojistném nic.

Po podání přehledu může pojišťovna předepsat i u vedlejší činnosti vypočtené zálohy, které bude OSVČ povinna hradit. Nebude se však jednat o zákonem dané zálohy minimální. Měsíční částky budou opět záviset na výdělku.

Čtěte také: Příspěvek na bydlení se některým lidem zvýšil. O kolik?
 

Jak může vzniknout dluh na zdravotním pojištění?

Kromě situací, kdy podnikatel vědomě, či omylem včas nezaplatí, může dluh vzniknout i tehdy, je-li pojistné uhrazeno po splatnosti nebo v jiné výši, než byla stanovena zákonem nebo zdravotní pojišťovnou.

Zdravotní pojištění je splatné od 1. dne kalendářního měsíce, na který se platí, do 8. dne následujícího kalendářního měsíce. To znamená, že za leden mělo být zaplaceno nejpozději do 8. února. OSVČ, které jej v tomto termínu neuhradily, nebo si třeba zapomněly změnit výši zálohy, mají tedy dluh na zdravotním pojištění. Dále se může jednat o případy, kdy pojištěnec např. zadal špatné platební údaje.

Čtěte také: Na vyženěné dítě daňové zvýhodnění dostanete, na dítě družky ne. Záludnosti slevy

Jak vysoké je penále u dluhu na zdravotním pojištění?

Od 1. ledna 2025 se penále stanovuje jako 0,0329 % dlužné částky neuhrazeného pojistného za každý kalendářní den prodlení. Jana Sixtová, tisková mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, navíc ještě upozorňuje, že 0,0329 % platí pro dluhy, které vzniknou od 1. ledna 2025, nikoliv však pro dluhy starší.

V předchozích obdobích vypadalo penále následovně:

Období

Výše penále

od 1. 7. 2024 do 31. 12. 2024

0,0348 %

od 1. 1. 2024 do 30. 6. 2024

0,0403 %

od 1. 7. 2022 do 31. 12. 2023

0,0411 %

od 1. 1. 2022 do 30. 6. 2022

0,0322 %

od 1. 1. 2007 do 31. 12. 2021

0,05 %

od 1. 5. 1995 do 31. 12. 2006

0,1 %

1. 7. 1993 do 30. 4. 1995

0,3 %

1. 1. 1993 do 30. 6. 1993

0,1 %

Od 1. ledna 2022 se výše penále odvozuje od výše úroků z prodlení, která odpovídá ročně výši reposazby stanovené Českou národní bankou pro první den kalendářního pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o osm procentních bodů.

Čtěte také: Důchod pod 15 000 Kč? Kdo jej v roce 2025 bude pobírat

Jak řeší VZP dluh na zdravotním pojištění u klienta?

Pokud Všeobecná zdravotní pojišťovna u klienta zaznamená neuhrazené pojistné nebo zálohu na zdravotním pojištění, nejprve ho na prohřešek upozorní prostřednictvím e-mailu, SMS, anebo zprávou do datové schránky.

„Pakliže klient nemá na uhrazení celého dluhu finanční prostředky, může požádat o splácení dluhu. Na povolení splátek není sice právní nárok, ale pokud se jedná o dlužníka, který splňuje předpoklady, že má vážný zájem o zaplacení svých závazků, VZP ČR s ním může uzavřít splátkový kalendář,“ vysvětluje Jana Sixtová. Dále však upozorňuje, že dohoda o hrazení dluhu ve splátkách má jasná pravidla. Pokud by ji dlužník nedodržel, zdravotní pojišťovna bude mít plné právo od takové dohody odstoupit.

V praxi VZP od dohody ustupuje právě kvůli nedodržování termínů a z důvodu neplacení sjednaných splátek.

Důležitá je tedy především součinnost dlužníka a snaha vzniklou situaci vyřešit. „Pokud dlužník ignoruje uvedené postupy, VZP ČR vystaví exekuční titul (platební výměr nebo výkaz nedoplatků), který může vést k exekuci. Exekuci lze předejít úhradou dluhu na účet VZP ČR. Pokud dlužník nesouhlasí s výší dluhu, může podat odvolání či námitky ve stanovených lhůtách,“ upozornila Jana Sixtová.

Jestliže dlužník ani poté svůj dluh zdravotní pojišťovně neuhradí, nastane podle mluvčí tvrdá fáze vymáhání. Ta bude spočívat v tom, že VZP provede majetkovou lustraci a zahájí exekuci.

„Pokud lustrace neuspěje, předá pojišťovna případ soudnímu exekutorovi, který do 15 dnů informuje VZP i dlužníka a zahájí exekuci, například srážkami ze mzdy nebo prodejem majetku,“ uzavírá Jana Sixtová.

Čtěte také: Daně za rok 2024: daňový přeplatek zaměstnanců v osmi častých příkladech

Registrace do Moje VZP přes identitu občana

Zdroj: YouTube/VZP

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: DANĚ