Doba možného pobírání podpory v nezaměstnanosti (tzv. podpůrčí doba) je odstupňována podle věku uchazeče o zaměstnání, kterého dosáhl ke dni podání žádosti o podporu. Podpůrčí doba činí u uchazeče o zaměstnání
- do 50 let věku včetně 5 měsíců,
- nad 50 do 55 let věku 8 měsíců,
- nad 55 let věku 11 měsíců.
Pokud si někdo požádá o podporu v nezaměstnanosti třeba dva dny před svými jednapadesátými narozeninami, bude na ni při splnění ostatních podmínek mít nárok nejdéle 5 měsíců. Pokud požádá v den svých 51. narozenin nebo po nich, už bude mít podpůrčí dobu až 8 měsíců.
Podpora při rekvalifikaci se pobírá po celou dobu rekvalifikace.
Vychází se z průměrného čistého výdělku nebo z vyměřovacího základu OSVČ na důchodové pojištění
Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se uchazeči o zaměstnání stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku z posledního zaměstnání před tím, než byl uchazeč zařazen do evidence uchazečů o zaměstnání a požádal si o podporu. (Pokud o podporu žádá člověk, který vykonával samostatnou výdělečnou činnost, pak se podpora odvozuje z posledního vyměřovacího základu na důchodové pojištění, jehož výše se přepočítá na jeden kalendářní měsíc.)
Pokud uchazeči o zaměstnání skončilo ve stejný den více zaměstnání (např. pracovní poměr a současně dohoda o pracovní činnosti u téhož zaměstnavatele) nebo zaměstnání a souběžně vykonávaná samostatná výdělečná činnost (pokud z obou odváděl, nebo mu bylo zaměstnavatelem sráženo pojistné na důchodové pojištění), pak se podpora (jak v nezaměstnanosti, tak při rekvalifikaci) počítá ze součtu průměrných měsíčních čistých výdělků nebo součtu průměrného čistého měsíčního výdělku (či výdělku) a vyměřovacího základu.
Tip: Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti 2025
Výše podpory
Procentní sazba podpory v nezaměstnanosti činí
- první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %,
- další 2 měsíce podpůrčí doby 50 %,
- a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.
Procentní sazba podpory při rekvalifikaci činí 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.
Výše podpory je však omezena maximální částkou.
Tip: Deset nepravd o podpoře v nezaměstnanosti
Zdroj: YouTube/Úřad práce ČR
Nejvyšší možná podpora v nezaměstnanosti
Maximální výše podpory v nezaměstnanosti činí 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti tak může momentálně dosáhnout až 26 163 Kč měsíčně, jestliže žádost o podporu byla podána v roce 2025. Jestliže však byla žádost o podporu v nezaměstnanosti uplatněna ještě v roce 2024, pak její maximální možná výše zůstává na úrovni loňského maxima 24 608 Kč měsíčně.
Nejvyšší možná podpora při rekvalifikaci
Maximální výše podpory při rekvalifikaci činí 0,65násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém uchazeč o zaměstnání nastoupil na rekvalifikaci. Nejvyšší podpora při rekvalifikaci nastoupené v roce 2025 může dosáhnout až 29 320 Kč za měsíc. Pokud uchazeč o zaměstnání nastoupil na rekvalifikaci již v roce 2024, činí maximální podpora při rekvalifikaci nadále 27 578 Kč.
Zatímco podpora při rekvalifikaci zůstává stále stejně vysoká, podpora v nezaměstnanosti se postupně snižuje.
Dva příklady, kdy bude podpora postupně klesat
Uchazeč o zaměstnání ve věku 37 let měl v posledním zaměstnání před tím, než byl zařazen do evidence uchazečů o zaměstnání, průměrný čistý vysoký výdělek 45 000 Kč měsíčně. Jelikož je mu 37 let, má na podporu nárok nejvýše po dobu 5 měsíců. Pokud využije celou dobu, dostane dohromady 117 576 Kč.
1. a 2. měsíc má nárok na 65 % posledního průměrného měsíčního výdělku, čemuž by odpovídalo 29 250 Kč, jenomže maximum je 26 163 Kč, má tedy nárok na podporu jen ve výši 26 163 Kč.
3. a 4. měsíc má nárok na 50 % posledního průměrného měsíčního výdělku, což je 22 500 Kč.
5. měsíc má nárok na 45 % posledního průměrného výdělku, což je 20 250 Kč.
Uchazeč o zaměstnání ve věku 60 let měl v posledním zaměstnání nižší čistý výdělek 25 000 Kč měsíčně. Jelikož je mu 60 let, má nárok na podporu až po dobu 11 měsíců. Pokud využije celou dobu, dostane dohromady 136 250 Kč.
1. a 2. měsíc má nárok na 65 % posledního průměrného měsíčního výdělku, tedy 16 250 Kč.
3. a 4. měsíc má nárok na 50 % posledního průměrného měsíčního výdělku, tedy na 12 500 Kč.
5. až 11. měsíc má nárok na 45 % posledního průměrného výdělku, tedy na 11 250 Kč.
Příklad, kdy bude mít uchazeč o zaměstnání celou podpůrčí dobu nárok na maximální podporu
Maximální výši podpory v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu může mít člověk s průměrným čistým výdělkem z posledního zaměstnání od 58 140 Kč výše. I když totiž dospěje do fáze, kdy má nárok jen na 45 % průměrného výdělku, stále dosáhne na maximální sumu 26 143 Kč pro rok 2025.
Čtěte také:
Čerpat opakovaně podporu v nezaměstnanosti již není tak snadné
Nezaměstnanost po rodičovské dovolené? Nárok na podporu je, dostanete ovšem málo