Současných příjemců dávek se superdávka začne týkat nejdříve příští rok. Kalkulačka se zatím nechystá

10.02.2025 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


perex-img Zdroj: Depositphotos

Ostře sledovanou dávku státní sociální pomoci čeká v nejbližší době druhé čtení v Poslanecké sněmovně. Co o ní dosud víme? Počítá se s posunutím účinnosti zákona? Jak legislativa upravuje superdávku pro současné příjemce dávek?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Novelou připravovaná dávka o státní sociální pomoci (DSSP, též nazývána „superdávka“) se má skládat z přídavku na dítě, příspěvku na bydlení, příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení. V nejbližší době o ní má jednat Poslanecká sněmovna ve druhém čtení.

Jedním z hlavních bodů je také majetkový test, při kterém má Úřad práce kontrolovat množství peněz na účtech žadatelů, počet nemovitostí i motorová vozidla. Výše povolených peněžních prostředků pro nárok na dávku se má odvíjet od počtu osob v domácnosti. Pokud domácnost tvoří 1 osoba, bude moci mít na účtu maximálně 200 tisíc korun. Za každou další osobu se pak přípustná částka navyšuje o dalších 50 tisíc korun. Úřad práce by však nemohl sledovat jednotlivé transakce na účtech příjemců dávky. Toto původně navrhované oprávnění MPSV vyjmulo z návrhu zákona po připomínkách odborné veřejnosti v připomínkovém řízení.

K chystané superdávce se vyjádřil na tiskové konferenci 5. února ministr Marian Jurečka: „Myslím si, že spějeme do finále pro to, aby se v letošním roce mohla opravdu spustit revize dávek a abychom konečně po těch 30 letech přenastavili celou řadu důležitých principiálních změn v oblasti dávkové sociální pomoci.“

Tip: Majetkový test u dávek je nepřípustný, připomínkují návrh ministerstva, Nejvyšší soud i jiní

Vypadne ze superdávky přídavek na dítě?

K návrhu zákona už je předloženo několik pozměňovacích návrhů. Jedním z nich je například to, že by ze superdávky byl vyjmut přídavek na dítě. „Přídavek na dítě je zásadně důležitou sociální prorodinnou dávkou určenou primárně dětem, resp. na výchovu dětí a uspokojení jejich potřeb, její charakter je velmi specifický a nezaměnitelný a není vhodné podřazovat tuto funkční a občanům důvěrně známou dávku do jiného systému s dávkami, které jsou svým charakterem, konstrukcí i účelem zcela odlišné,“ stojí v odůvodnění pozměňovacího návrhu.

Dalším argumentem pro vyjmutí přídavku je, aby bylo orgánům sociálně-právní ochrany dětí umožněno s dávkou nakládat ve prospěch dětí v případech, že je péče o děti zanedbávána vážným způsobem. Podle návrhu by takový postup nebyl možný, pokud by byl přídavek na dítě zahrnut pod superdávku.

Tip: Rodiče pobírající přídavky na děti nemusejí od září platit školkovné

Současní příjemci dávek začnou superdávku pobírat nejdříve v roce 2026

Přechodná ustanovení v návrhu zákona upravují postup pro příjemce jmenovaných dávek, kteří tyto dávky pobírají ještě před účinností zákona o dávce o státní sociální pomoci. Těmto příjemcům by měly být do konce roku 2025 poskytovány dávky podle aktuální úpravy a superdávka by se jich začala týkat až v roce 2026. „Osobám, které jsou příjemcem přídavku na dítě, příspěvku na bydlení, příspěvku na živobytí nebo doplatku na bydlení, a osobám společně posuzovaným s příjemci těchto dávek vzniká nárok na dávku při splnění podmínek stanovených tímto zákonem nejdříve od 1. ledna 2026,“ uvádí novela zákona.

Avšak i na tyto příjemce dávek se bude ještě v letošním roce vztahovat povinnost, a to podání žádosti o dávku státní sociální podpory, aby mohli dál stávající dávky pobírat.

„Zákon pro příjemce ‚starých‘ dávek stanoví povinnost během tří kalendářních měsíců od účinnosti zákona podat žádost o DSSP, doložit (prohlásit) rozhodné skutečnosti, jinak se propadnutím této lhůty výplata starých dávek zastaví,“ uvádí důvodová zpráva návrhu zákona.

 

Posune se účinnost novely zákona?

Obecně je účinnost zákona navrhována na 1. července 2025, avšak již nyní se hovoří o možném zpoždění. Otázka účinnosti zákona se diskutovala i na tiskové konferenci po jednání výboru pro sociální politiku 5. února.

„K otázce posunu nástupu superdávky do praxe: Máme plánované půlroční přechodné období, to znamená, že ta změna nebude ze dne na den, abychom neopakovali rizika typu digitalizace stavebního řízení, aby změna pro lidi byla postupná. Máme tady bezpečný prostor pro to tu změnu provést a já na rovinu říkám, že Poslanecká sněmovna mi v tento okamžik komplikuje situaci… čekám jestli se nám podaří novelu zařadit do programu na příští týden (10.–14. února) do druhého čtení, a podle toho se zařídím z hlediska případné změny účinnosti, zda dávku případně posuneme na září či na říjen,“ uvedl na tiskové konferenci Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí.

Kalkulačka bude zveřejněna nejdříve po účinnosti zákona

Veřejnost už také vyvíjí tlak na MPSV, aby zveřejnilo orientační kalkulačku, kde by si lidé mohli spočítat orientační výši dávky státní sociální pomoci. Podle Jakuba Augusty, vedoucího oddělení mediální komunikace MPSV, však MPSV kalkulačku před účinností zákona spustit neplánuje.

„Co se týče kalkulačky, byla o ní řeč dnes (5. února) na jednání výboru pro sociální politiku v Poslanecké sněmovně. Platí, že máme zájem podobnou kalkulačku vytvořit a dát veřejnosti k dispozici. MPSV ostatně orientační kalkulačky lidem nabízí běžně, fungují třeba u příspěvku na bydlení nebo humanitární dávky. U nové dávky státní sociální pomoci ale vytvoření kalkulačky dává smysl až v návaznosti na schválení zákona, kdy budou veškeré parametry jasné a již neměnné. V průběhu legislativního procesu tedy s kalkulačkou nepočítáme, do budoucna ji ale určitě chceme široké veřejnosti nabídnout.“


Čtěte také:

O které sociální dávky můžete žádat online? Přehled

Uchazeči o zaměstnání by mohli ještě letos získat více na podpoře v nezaměstnanosti

Autor článku

Veronika Němcová

Veronika Němcová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 3 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY