Zaměstnanci i podnikatelé v důchodu mohou ušetřit tisíce na důchodovém pojištění díky nové slevě

18.02.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Depositphotos

Lidé v důchodu, kteří si přivydělávají, mohou využít nově zavedenou slevu na pojistném. Budou si o ni však muset zažádat. Jak na to?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Od ledna začala platit nová sleva na důchodovém pojištění, kterou mohou využít důchodci v zaměstnaneckém poměru, ale i podnikající penzisté. Následkem toho pak zanikla možnost „pracovat na procenta“. Možnost uplatnění slevy je navíc podmíněna žádostí u zaměstnavatele. Co k tomu budete potřebovat a co se stane, pokud si zapomenete požádat?

Dozvíte se:

Nárok na zvýšení důchodu za práci zanikl

Až do 31. prosince 2024 si mohli pracující penzisté nechat zvýšit důchod o 0,4 % za každých odpracovaných 360 dnů. Podmínkou bylo, že důchodce pobíral penzi v plně přiznané výši. Od 1. ledna 2025 tento benefit zanikl a nahradila jej sleva na pojistném na důchodové zabezpečení.

Pracující nebo podnikající důchodce, který splnil podmínku přiznání zvýšení důchodu za práci do 31. prosince 2024, si může o navýšení zažádat až 5 let zpětně. Důležité je vědět, že se opravdu musí jednat minimálně o odpracovaných 360 dnů. Nikoliv méně, zvýšení nelze uplatnit poměrně.

Čtěte také: Jak zvýší čistou mzdu sleva na pojistném pro pracující důchodce? Vypočítejte si to

Jak vysoká je sleva na důchodové pojištění?

Zaměstnanci mohou uplatnit slevu ve výší 6,5 % ze svého vyměřovacího základu, a to od měsíce, ve kterém splnili stanovené podmínky. Tedy že byli v zaměstnaneckém poměru a zároveň jim vznikl nárok na výplatu starobního důchodu v plné výši a dosáhli řádného důchodového věku.

Stejné podmínky platí i pro důchodce, kteří si vydělávají jako osoby samostatně výdělečně činné. OSVČ slevu ve výši 6,5 % na důchodové pojištění uplatní za předchozí kalendářní rok vždy v rámci podání přehledu o příjmech a výdajích okresní správě sociálního zabezpečení. Poprvé slevu využijí za zdaňovací období 2025, které budou vyúčtovávat až v roce 2026.

Zaměstnanci pak slevu pocítí poprvé za leden ve výplatě, která přichází na účet teď v únoru.

Vypočítejte si výši slevy na pojistném na naší mzdové kalkulačce

 

Sleva na sociální pojištění není automatická. Musíte si o ni požádat

I když splníte zákonem stanovené podmínky, sleva vám nebude přiznána automaticky. Zaměstnanec si o ni bude muset požádat u svého zaměstnavatele. Na personální oddělení nebo rovnou do mzdové účtárny bude muset doložit:

  • rozhodnutí o přiznání starobního důchodu,
  • čestné prohlášení o nároku na výplatu starobního důchodu v plné výši,
  • nebo potvrzení plátce důchodu, že je penze pobírána v plné výši.

Dokumenty budou muset obsahovat i datum, od kterého důchod náleží. Další měsíce už nebude nutné podávat žádost. Sleva již bude uplatněna automaticky.

„Pokud zaměstnanec nestihne odevzdat zaměstnavateli všechny zákonem požadované doklady včas, zaměstnavatel mu nemůže zpětně vrátit odvedené peníze,“ upozorňuje Veronika Štimačová z poradenské společnosti BDO a dále dodává: „V takovém případě si však zaměstnanec může písemně požádat o vrácení přeplatku u příslušné správy sociálního zabezpečení. K žádosti o vrácení přeplatku musí zaměstnanec přiložit potvrzení zaměstnavatele. V tomto potvrzení zaměstnavatel uvede výši vyměřovacích základů za jednotlivé kalendářní měsíce a také informace o případném uplatnění slevy. Zaměstnanec má možnost požádat o přeplatek až 5 let zpětně.“

OSVČ pak o slevu na sociálním pojištění nijak nežádá. Její uplatnění vyřeší v přehledu o příjmech a výdajích.

Čtěte také: Jak řešit mezeru v pojištění, která ohrožuje výši vašeho důchodu

 

Existuje i sleva na zdravotní pojištění pro penzisty?

Za osoby v důchodu platí zdravotní pojištění v první řadě stát. Pokud pracují v zaměstnaneckém poměru, je jim odváděno z hrubé mzdy a dále pak ještě za zaměstnavatele. Jestliže podnikají, platí zálohy předepsané zdravotní pojišťovnou, popř. pojistné za první rok jednorázově doplatí po podání přehledu o výši daňového základu.

V zaměstnaní pro ně žádná sleva na zdravotní pojištění nefunguje, i když je za ně hrazeno i státem. Není však v případě kratších úvazků nutné provádět doplatek do minima.

Živnostníci v důchodu podnikají pro účely odvodů pojistného prostřednictvím činnosti vedlejší a na rozdíl od činnosti hlavní pro ně neplatí povinnost platit povinné minimální zálohy. Zdravotní pojištění zaplatí vždy po podání přehledu o výši daňového základu ze skutečně dosaženého zisku (daňového základu). Poté jim pojišťovna může nastavit zálohy úměrně vysoké poslednímu úhrnu pojistného.

Čtěte také: Důchod pod 15 000 Kč? Kdo jej v roce 2025 bude pobírat

Platí sleva na sociálním pojištění i pro ostatní důchodce?

Osoby v předčasném důchodu, ale i invalidním bez ohledu na stupeň invalidity, nemají na uplatnění slevy na důchodové pojištění žádný nárok. To stejné platí i pro osoby, které pobírají vdovský nebo vdovecký důchod.

Kolik je maximální vyměřovací základ?

Maximální vyměřovací základ je nejvyšší možná částka, kterou zaplatíte na důchodovém pojištění za jeden kalendářní rok. Jedná se o 48násobek průměrné mzdy, čili pro rok 2025 je to 2 234 736 Kč ročně, měsíčně 186 228 Kč.

Maximální roční sleva na důchodovém pojištění tedy činí 145 258 Kč zaokrouhleno na celé koruny nahoru, měsíčně pak 12 105 Kč také zaokrouhleno na celé koruny nahoru.

Čtěte také: Změny v důchodech: které platí od letoška a jaké přijdou v roce 2026 a 2027?

Jak se přihlásit do ePortálu ČSSZ

Zdroj: YouTube/ČSSZ

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: DANĚ