Na slevu pro pracující důchodce dosáhnou i OSVČ. Jak a kdy ji uplatní?

20.02.2025 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


perex-img Zdroj: Depositphotos

Jste v penzi a k tomu podnikáte? I podnikající důchodci mají nárok na slevu na důchodovém pojištění. Možnosti uplatnění se však budou lišit podle toho, zda OSVČ platí paušální daň, nebo za zdaňovací období klasicky podává daňové přiznání a přehledy pro pojišťovnu a sociálku.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Od 1. ledna 2025 začala platit nová sleva na důchodové (sociální) pojištění pro pracující i podnikající důchodce. Dřívější možnost nechat si zvýšit starobní důchod díky každým dalším 360 odpracovaným dnům od letošního roku zaniká. Nicméně o navýšení je stále možné požádat až 5 let zpětně.

Dozvíte se:

Sleva na důchodovém pojištění je stejně vysoká pro zaměstnance i OSVČ

Sleva na sociálním pojištění pro osoby, které v důchodu podnikají, činí 6,5 % z vyměřovacího základu za předchozí kalendářní rok. Podmínkou je, že byl OSVČ přiznán starobní důchod. Invalidních důchodců a osob, které pobírají důchody pozůstalostní, se to netýká.

Slevu poté podnikající penzista uplatní v přehledu o příjmech a výdajích příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Poprvé ji tedy využije ve zúčtování za rok 2025 prováděném na začátku roku 2026.

„Pokud podnikatel slevu v přehledu neuplatní, vzniká mu přeplatek na pojistném, o který si může požádat do 5 let po uplynutí kalendářního roku, ve kterém vznikl, pokud nemá jiné závazky,“ doplňuje Veronika Štimačová z poradenské společnosti BDO.

Čtěte také: Důchod v roce 2025, když jste celý život pracovali za minimální mzdu

Co když byl OSVČ přiznán starobní důchod jen po část roku?

Aby mohl podnikatel slevu pro pracující penzisty uplatnit, musí splnit podmínku přiznání důchodu alespoň v jednom kalendářním měsíci ve zdaňovacím období, které zúčtovává. Sleva se uplatní z poměrné části vyměřovacího základu.

 

Podnikatel se může rozhodnout, zda chce slevu, nebo sníženou sazbu na zálohy

Osoba samostatně výdělečně činná se může rozhodnout, zda uplatní slevu na sociální pojištění, nebo zda využije sníženou sazbu pro placení záloh ve výši 22,7 %. Pokud se rozhodne pro sníženou sazbu, musí tuto skutečnost OSSZ nahlásit prostřednictvím tiskopisu Oznámení o změně údajů nezbytných pro provádění sociálního zabezpečení OSVČ.

Sníženou sazbu při placení zálohy důchodového pojištění mohl živnostník poprvé využít za leden 2025, pokud splnil zákonem stanovené podmínky. K nim patří stejně jako v předchozím případě, že mu byl přiznán starobní důchod. Nárok vzniká v měsíci, kdy podnikající penzista obdržel rozhodnutí o přiznání starobního důchodu.

Jestliže by obdržel rozhodnutí později, než kdy nárok na starobní důchod vznikl, pro příslušné zdaňovací období bude uplatňovat slevu na zálohách až od doručení rozhodnutí a celkový nárok vyřeší až v přehledu o příjmech a výdajích pro OSSZ.

Čtěte také: Jak řešit mezeru v pojištění, která ohrožuje výši vašeho důchodu

Vypočítejte si výši důchodu na naší kalkulačce

 

Jak to má se slevou živnostník, který hradí paušální daň?

Zvláštní režim bude platit u podnikatelů v důchodu, kteří se přihlásili do režimu paušální daně, a také u nich platí, že za daný kalendářní rok je daň rovna dani paušální. Tedy tento režim nijak neporušili, neměli třeba vyšší příjmy, než dovoluje zvolené pásmo paušální daně. 

Jestliže daň rovna je, OSVČ podle informací na webu České správy sociálního zabezpečení slevu na pojistném uplatní podáním žádosti na předepsaném tiskopise. Důležité je však vědět, že žádost půjde podat nejdříve od 1. května roku, který následuje po roce, za který se sleva uplatňuje. Nejdříve tedy bude možné žádost podat 1. května 2026. V příštím roce pak bude zveřejněn i zmíněný tiskopis.

I v tomto případě bude možné požádat o slevu až 5 let zpětně. Okresní správa sociálního zabezpečení ji vyplatí, pokud bude uhrazeno veškeré pojistné stanovené z vyměřovacího základu, tedy veškeré platby na paušální dani.

Pokud se stane, že vyměřená daň není rovna dani paušální, živnostník je povinen podat přehled o příjmech a výdajích OSSZ, aby vše vyúčtoval. Slevu pak využije právě v přehledu. Ten bude muset být za zdaňovací období roku 2025 odevzdán do 2. května 2026.

Čtěte také: Změny v důchodech: které platí od letoška a jaké přijdou v roce 2026 a 2027?

Mohou i OSVČ v paušálním režimu platit sníženou sazbu sociálního pojištění?

OSVČ v penzi, která je v paušálním režimu, nemůže uplatňovat sníženou sazbu daně, protože je povinna hradit jednotnou paušální částku podle stanoveného pásma. Ta je alternativou měsíčních záloh na pojistné. Využít tedy půjde pouze slevu ve výši 6,5 % z vyměřovacího základu.

Čtěte také: Příjem za loňský rok byl nula. Musí OSVČ podávat daňové přiznání?

Je možné slevu na důchodovém pojištění využít i u DPČ a DPP?

„Ve chvíli, kdy zaměstnanec je účasten sociálního pojištění (a zároveň mu byl přiznán starobní důchod – pozn. redakce), má nárok na slevu a je jedno, jestli pracuje na pracovní poměr, DPP nebo DPČ,“ uzavírá Veronika Štimačová z BDO.

Čtěte také: Daně za rok 2024: daňový přeplatek zaměstnanců v osmi častých příkladech

Řešíte si daňové přiznání sami? Použijte inteligentní daňové šablony od business.center.cz, najdete je zde.

Zdroj: YouTube/Podnikatel.cz

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY