V České republice máme dvě sazby daně z příjmů fyzických osob. Základní sazbu ve výši 15 % platí naprostá většina poplatníků. Druhá, 23% sazba se týká především poplatníků s nadstandardními příjmy. V letošním roce ji však zaplatí daleko více lidí než za rok 2024. Proč tomu tak je a co se změnilo?
Dozvíte se:
- Hranice pro platbu se snížila. Zaplatí ji tedy více lidí
- Limit se snížil, vyšší procento ale zaplatí více osob
- Vláda zvýšila průměrnou mzdu. Kdo zaplatí vyšší sazbu daně v roce 2025
- Co když má zaměstnanec výplatu nad limit jen po část roku?
Hranice pro platbu se snížila. Zaplatí ji tedy více lidí
23% sazba daně z příjmů fyzických osob je v podstatě alternativou solidární přirážky, která fungovala do konce roku 2020. Tehdy ke klasické 15% dani z příjmů činila dalších 7 %. Nicméně takto se nedanil celý příjem. V součtu 22% sazbou se danily pouze příjmy nad zákonem stanovenou hranici. Tento princip platí dodnes. S tím rozdílem, že po zrušení solidární přirážky v podstatě došlo k navýšení sazby na 23 %.
Zvýšená sazba daně z příjmů se pak netýká jen zaměstnanců nebo podnikatelů, ale třeba i lidí s pasivními příjmy z pronájmů nebo kapitálového majetku za předpokladu, že jejích roční příjem přesáhl limit.
Čtěte také: Jaké jsou termíny pro podání přiznání k dani z příjmů v roce 2025?
Počet povinných poplatníků se může zvednout o polovinu
Od roku 2024 je limit v zákoně zakotven jako 36násobek průměrně mzdy, která je každoročně vyhlašována prostřednictvím nařízení vlády.
Zaměstnanci v minulém roce odváděli vyšší sazbu daně nad měsíční příjem 131 901 Kč. Aby se pak muselo 23 % uplatnit za celý rok, musel roční příjem nejen u zaměstnanců přesáhnout částku 1 582 812 Kč.
Vyšší sazba daně se aktuálně zaměstnancům „vypořádává“ v rámci ročního zúčtování daně. OSVČ ji budou řešit v daňovém přiznání.
Hned v nadpisu článku jsme zmínili, že vyšší sazbu zaplatí daleko více lidí, což někomu může připadat jako paradox, když průměrně mzda každý rok roste, a společně s ní tedy logicky i hranice. Důležité je si však uvědomit, že ještě u příjmů za rok 2023 byl limit 48násobek tehdejší průměrné mzdy, čili 161 296 Kč měsíčně a 1 935 552 ročně. V roce 2023 tedy zaplatilo vyšší sazbu daleko méně osob než v roce 2024, protože se limit pro platbu snížil.
„Za zdaňovací období roku 2023 platilo zvýšenou sazbu daně celkem 62 070 daňových subjektů, kterým zaokrouhlený základ daně přesáhl 48násobek průměrné mzdy,“ udává Patrik Madle, tiskový mluvčí z Generálního finančního ředitelství. Finanční správa u daní za rok 2024 predikuje nárůst o 50 %. Do tohoto procenta jsou pak zahrnuty pouze ti poplatníci, kteří podávají daňové přiznání. Reálný nárůst tedy bude vyšší kvůli zaměstnancům, kterým roční zúčtování daně zpracovává zaměstnavatel.
Čtěte také: Superdávka razantně sníží normativy na bydlení. Ministerstvo aktuální ceny nájmů nezajímají
Vláda zvýšila průměrnou mzdu. Kdo zaplatí vyšší sazbu daně v roce 2025?
Pro rok 2025 je průměrná mzda stanovena na 46 577 Kč, což znamená, že daň ve výši 23 % zaplatí zaměstnanci, jejichž měsíční příjem je vyšší než 139 671 Kč, což je oproti roku 2024 navýšení o 7770 Kč za každý měsíc. Roční příjem pak musí být nad limit 1 676 052 Kč, což je nárůst o 93 240 Kč.
Čtěte také: Příspěvek na bydlení se některým lidem zvýšil. O kolik?
Vypočítejte si čistou mzdu na naší kalkulačce, která počítá s 23 % sazbou daně
Co když má zaměstnanec výplatu nad limit jen po část roku?
V praxi se snadno může stát, že zaměstnanec nemá každý měsíc nadlimitní výplatu, ale stane se tak třeba jen během jednoho měsíce, kdy se vyplácejí prémie a odměny. V takovém případě bude z peněz nad limit odvedena 23% sazba daně.
Pokud však během ročního zúčtování nebo daňového přiznání bude zjištěno, že nebyl přesažen roční limit, zaplacená záloha na daň bude vrácena. Neuplatňuje se tedy poměrně měsíčně, důležité je přesažení ročního limitu.
Je tomu tak navíc i proto, že daň z příjmů se vypočítává ze zaokrouhleného daňového základu na celá sta dolů, který se ještě navíc sníží o odečitatelné položky, pokud má na ně poplatník nárok.
Čtěte také: Důchod pod 15 000 Kč? Kdo jej v roce 2025 bude pobírat
Budete letos vypracovávat daňové přiznání? Využijte naše inteligentní daňové formuláře
Zdroj: YouTube/Podnikatel.cz