Podpora v nezaměstnanosti se významně zvýší i pro lidi, kteří nepracovali

01.04.2025 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


perex-img Zdroj: Pixabay

Zákonodárci rozhodli, že se zvýší podpora v nezaměstnanosti, ale i maximální výše podpory při rekvalifikaci. Jak to nově bude?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Společně s připravovanými změnami zákoníku práce, tzv. flexinovelou, se hlasovalo i o pozměňovacím návrhu koaličních poslanců o zvýšení podpory v nezaměstnanosti. Pro bylo dokonce 153 poslanců ze 170 a návrh zákona tak míří rovnou do Senátu. Pokud pak novela projde celým legislativním procesem, očekává se, že nabude v platnosti už od 1. června 2025.

O kolik by se tedy měla podpora v nezaměstnanosti zvýšit a pro koho?

Dozvíte se:

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti a kolik činí

Na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce ČR má nárok osoba, která získala potřebnou dobu účasti na důchodovém pojištění a to alespoň v délce 12 měsíců v posledních dvou letech. To znamená, že buď minimálně rok vykonávala zaměstnání prostřednictvím klasické pracovní smlouvy, měla příjmy nad limit u DPČ nebo DPP (nad hranici je odváděno pojistné) nebo podnikala a řádně odváděla sociální pojištění.

Podpůrčí doba podpory v nezaměstnanosti aktuálně činí 5 měsíců pro osoby do 50 let, které 

  • za první dva měsíce dostávají 65 % čistého měsíčního výdělku,
  • za třetí a čtvrtý měsíc dostávají 50 % čistého měsíčního výdělku
  • a po zbytek podpůrčí doby 45 % čistého měsíčního výdělku.

Jiná pravidla v oblasti délky pobírání pak platí pro osoby nad 50 let. Ti ji budou pobírat až 8 měsíců a uchazeči o zaměstnání v evidenci na úřadu práce starší 55 dokonce měsíců 11. Naopak méně - po celou podpůrčí dobu jen 45 % čistého měsíčního výdělku - dostává jen ten, kdo o práci přišel ze své vůle. Například zaměstnanec, který dal výpověď a chce se rozhlédnout po novém místě. 

Čtěte také: Zákoník práce posílí práva rodičů s malými dětmi. Flexinovela míří do Senátu

 

Podpora v nezaměstnanosti se pro všechny zvýší

Podle projednaného návrhu, který má stejně jako novela zákoníku práce podpořit větší dynamiku a flexibilitu pracovního trhu, by se podpora v nezaměstnanosti pro všechny osoby bez ohledu na věk měla v prvních dvou měsících zvýšit na 80 % čistého měsíčního výdělku. Třetí a čtvrtý měsíc by činila stejných 50 % čistého výdělku a po zbytek podpůrčí doby by se naopak snížila na 40 % čistého výdělku.

Podle Mariána Jurečky, ministra práce a sociálních věcí, je cílem změny poskytnout lidem v prvních dvou měsících lepší finanční podporu, aby měli dostatek času pro hledání práce a nebyli z finančních důvodů nucení přijmout hned první nabídku, která by pro ně nemusela být výhodná.

Mimo navýšení by mělo dojít také i k růstu věku, od kterého vzniká nárok na delší podpůrčí dobu. Nově by to vypadalo takto:

Věk žadatele

Délka pobírání podpory

Do 52 let

5 měsíců

Od 52 do 57 let

8 měsíců

Nad 57 let

11 měsíců

Čtěte také: Sněmovnou prošlo zkrácení výpovědní lhůty a prodloužení zkušební doby. Jak dopadla výpověď bez důvodu?

Dojde k většímu sjednocení i v oblasti maximální podpory

Tisková zpráva MPSV udává, že novela zákona si dále dává za cíl i sjednocení podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. K změnám dojde i u maximální možné podpory, kterou může žadatel o zaměstnání měsíčně pobírat. V roce 2025 je to 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství, čili 26 163 Kč. Nejvyšší možná podpora při rekvalifikaci aktuálně činí 29 320 Kč.

Obě částky by se pak měly sjednotit na 80 % stanovené průměrné mzdy, což by letos odpovídalo 36 086 Kč. Vzhledem ke každoročnímu růstu průměrné mzdy by to pak příští rok bylo ještě více.

"Na uchazeče o zaměstnání, který vykonával naposledy před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání samostatnou výdělečnou činnost a vznikne mu nárok na podporu v nezaměstnanosti, se budou vztahovat všechny nově navrhované změny týkající se podpory v nezaměstnanosti, resp. podpory při rekvalifikaci. Těmto uchazečům o zaměstnání se podle stávající právní úpravy výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci stanoví příslušnou procentní sazbou z posledního vyměřovacího základu a na tomto nedochází k žádným změnám," doplňuje Kateřina Procházková, ředitelka odboru komunikace a tisková mluvčí MPSV.

Čtěte také: Bude se škrtat. Jak sníží váš důchod nižší zápočet za odpracované roky?

Polepší si i lidé, kteří reálně nepracovali

Získat potřebnou dobu délky účasti na důchodovém pojištění lze i prostřednictvím některé z náhradních dob pojištění. Patří sem mimo jiné období:

  • péče o dítě do 4 let věku,
  • pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně,
  • péče osobu blízkou závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve druhé, třetím nebo čtvrtém stupni,
  • trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény.

Tito žadatelé však ani zdaleka nedosahují na takovou výši dávky jako ti, kteří reálně pojištění odváděli. V praxi jejich výše podpory vypadá v roce 2025 takto:

Délka pobírání

Násobek průměrné mzdy

Měsíční částka

První a druhý měsíc

0,15

6767 Kč

Třetí a čtvrtý měsíc

0,12

5413 Kč

Zbytek podpůrčí doby

0,11

4962 Kč

Pokud návrh projde celým legislativním procesem, nově bude podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci pro osoby bez předchozích příjmů činit 0,4násobek průměrné mzdy, což by v roce 2025 činilo 18 043 Kč za první dva měsíce. Za třetí a  čtvrtý měsíc by podpora byla 9022 Kč a po zbytek podpůrčí doby 4962 Kč.

Čtěte také: Oneplay nahrazuje Voyo a O2 TV již od 10. března, kolik budou stát jednotlivé tarify?

Už žádné postihy za odchod ze zaměstnání

Výši podpory v nezaměstnanosti pro první a druhé podpůrčí období můžou snížit okolnosti odchodu ze zaměstnaní. Aktuálně platí, že pokud žadatel odejde ze zaměstnání z vlastní vůle, čili podá sám výpověď nebo se zaměstnavatel podepíše dohodu o rozvázání pracovního poměru, Úřad práce ho za to potrestá vyplácením pouze 45 % čistého měsíčního výdělku po celou podpůrčí dobu. Toto pravidlo by mělo být zrušeno.

Co se ale naopak zpřísní, bude prodloužení doby potřebného pojištění pro opakované čerpání podpory. Aby mohla být podpora čerpána opakovaně, musí dojít k potřebné účasti o délce 6 měsíců. Toto období se pak prodlouží na 9 měsíců, aby se zabránilo zneužívání dávky. Jestliže žadatel nesplní potřebnou dobu účasti na pojištění, podpora mu vyplacena bude, ale pouze po zbývající dobu a v odpovídající výši.

Čtěte také: Komu začne ČSSZ od dubna dříve vyplácet důchod?

Jak podat žádost o podporu v nezaměstnanosti v Klientské zóně Jenda

Zdroj: Youtube/MPSV

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 24 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY