Hlavním důvodem, proč přináší vyšší příjem nižší disponibilní příjem, jsou daňové limity a limity pro nárok na různé dávky, jak si ukážeme v praktických příkladech.
- Brigáda na dohodu o provedení práce
- Výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti
- Příjem manželky na rodičovské dovolené
- Nárok na přídavky na děti
- Příjem z nájmu bez daňového přiznání
Brigáda na dohodu o provedení práce
Student Pavel si přivydělává v roce 2025 na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 11 400 Kč. U zaměstnavatele má podepsáno prohlášení k dani, takže na účet obdrží čistou odměnu ve výši 11 400 Kč. Při výpočtu daně z příjmu totiž uplatňuje slevu na poplatníka ve výši 2 570 Kč, která sníží vypočtenou daň z příjmu do nuly. Když je hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce v letošním roce nižší než 11 500 Kč, tak se z ní neplatí sociální a zdravotní pojištění.
Kdyby student Pavel měl hrubou odměnu např. 12 400 Kč, tak by čistá odměna činila 10 961 Kč. Z hrubé odměny by bylo totiž odvedeno sociální pojištění (7,1 % z hrubé mzdy) a zdravotní pojištění (4,5 % z hrubé mzdy). Daň z příjmu by se neplatila. Zvýšení hrubé odměny o tisícikorunu by bylo pro pana Pavla finančně nevýhodné z důvodu platby sociálního a zdravotního pojištění. Aby si pan Pavel finančně polepšil, tak by hrubá měsíční odměna měla být alespoň 13 000 Kč.
Čtěte také: Od jakého příjmu na DPP musíte odvádět pojistné? Platí se za 11 500 Kč, nebo 11 501 Kč?
Výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti
Starobní důchodce Zdeněk si přivydělává výkonem vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Za celý rok 2025 bude mít hrubý zisk, tj. příjem ponížený o výdaje, ve výši 111 000 Kč. Z hrubého zisku tak bude platit pouze zdravotní pojištění ve výši 7 493 Kč. Z důvodu čerpání roční daňové slevy na poplatníka ve výši 30 840 Kč je roční daň z příjmu nulová až do daňového základu ve výši 205 600 Kč, což pan Zdeněk splňuje. Sociální pojištění se z výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti vykonávané po celý rok 2025 neplatí, když je hrubý zisk do 111 736 Kč, což pan Zdeněk splňuje.
Kdyby měl pan Zdeněk hrubý zisk za rok 2025 ve výši třeba 115 000 Kč, potom by sice stále neplatil daň z příjmu, ale zdravotní pojištění by činilo 7 763 Kč a sociální pojištění by bylo 18 469 Kč. Překročení limitu pro neplacení sociálního pojištění o necelé čtyři tisíce by bylo pro pana Zdeňka finančně nevýhodné. S ohledem na čistý příjem je nutné limit pro neplacení sociálního pojištění překročit výrazněji, alespoň o zhruba 24 000 Kč.
Mzdová kalkulačka 2025
Příjem manželky na rodičovské dovolené
Manželka pana Libora bude po celý rok 2025 na rodičovské dovolené s jejich dvouletých synem. Paní Eva bude kromě rodičovského příspěvku mít ještě příjem z brigády na dohodu o provedení práce. Když bude mít paní Eva roční rozhodný příjem do 68 tisíc korun, tak bude moci pan Libor v ročním zúčtování daně, které za něj bude provádět jeho zaměstnavatel, uplatnit slevu na manželku ve výši 24 840 Kč. Sleva na manželku přitom snižuje přímo vypočtenou daň z příjmu, takže se promítne v rodinném hospodaření v plném rozsahu, neboť o částku slevy na manželku bude roční daň z příjmu nižší a roční disponibilní příjem vyšší.
Kdyby si paní Eva přivydělala na dohody o provedení práce více třeba o 5 000 Kč (místo 67 000 Kč částku 72 000 Kč), tak by si rodina finančně pohoršila o necelých 20 tisíc korun. Paní Eva by sice vydělala více, ale manžel by nemohl uplatnit poměrně vysokou slevu na manželku a rodina by na tom byla finančně hůře.
Tip: První dítě oslavilo 3. narozeniny a narodilo se druhé. Jaké uplatníte daňové slevy za rok 2024?
Nárok na přídavky na děti
Slečna Simona je samoživitelka a má osmiletou dceru. Průměrný čistý příjem má paní Simona 25 500 Kč a má proto nárok na přídavky na dceru ve výši 1 470 Kč. Nárok na přídavky na děti vzniká, pokud rozhodný příjem žadatele o přídavky na děti je do 3,4násobku životního minima. Životní minimum pro paní Simonu a její dceru činí 7 520 Kč, takže limit pro nárok na přídavky na děti je do 25 568 Kč.
Kdyby paní Simona měla rozhodný příjem 26 000 Kč, tak by si sice finančně polepšila o pětistovku, ale neměla by nárok na přídavky na děti ve výši 1 470 Kč. Z finančního hlediska je pro paní Simonu lepší mít rozhodný příjem těsně pod limitem pro nárok na přídavky na děti než těsně nad limitem.
Čtěte také: Stát chystá pro studující rodiče dvě nové sociální dávky. Životní minimum se má zvýšit
Příjem z nájmu bez daňového přiznání
Penzista Miroslav bude mít za rok 2025 roční příjem z nájmu ve výši 49 500 Kč. Pan Miroslav z nájmu nebude platit žádnou daň z příjmu a dokonce nebude mít povinnost podávat daňové přiznání. Kdyby měl Miroslav roční příjem z nájmu 50 500 Kč, tak by již daňové přiznání podat musel, přestože by daň z příjmu neplatil z důvodu nízkého daňového základu a uplatnění slevy na poplatníka. Pan Miroslav nechce mít žádné daňové starosti, proto se mu zvýšení nájmu o tisícikorunu nevyplatí.