Superdávku poslanci schválili. Současných příjemců dávek se změny začnou týkat až od 1. dubna 2026

27.03.2025 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


perex-img Zdroj: Depositphotos

Poslanci ve středu 26. 3. schválili ve třetím čtení návrh zákona o státní sociální pomoci, který slučuje několik dávek do jediné tzv. superdávky. Co všechno se změní?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Návrh zákona o státní sociální pomoci schválili poslanci v závěrečném čtení. Nově se do jedné dávky sloučí příspěvek na bydlení, přídavek na dítě, doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí.

Součástí této velké dávkové reformy bylo hlasování i o několika pozměňovacích návrzích, o kterých jsme již dříve informovali.

Zvýšení maximálních úspor pro osoby bez nemovitostí neprošlo

I přesto, že výbor pro sociální politiku doporučil schválit pozměňovací návrh, který by umožnil navýšit maximální limity úspor na účtech žadatelů o superdávku, kteří nevlastní nemovitost, poslanci tento návrh neschválili.

Z tohoto důvodu bude platit původně navrhovaná verze majetkového testu, která určuje stejnou maximální výši naspořených úspor pro žadatele s nemovitostí i pro žadatele bez nemovitosti. Například jednotlivec by mohl mít celkově na bankovních účtech maximálně 200 000 Kč, aby mu na dávku vznikl nárok. Více se o majetkovém testu dočtete v našem předchozím článku.

 

Normativy již nebudou vycházet z cenových map Ministerstva financí

V současné době vycházejí normativy z cenových map Ministerstva financí. Cenové mapy sestavuje MF na základě dat z inzertních portálů. Tento postup se však se superdávkou změní. MPSV nově při výpočtu normativů vychází z konkrétních smluv uvedených v databázi Úřadu práce. Jedná se tak i o velmi staré smlouvy, u kterých dlouhodobě nedošlo k valorizaci nákladů na bydlení.

Kvůli tomuto postupu se normativní náklady razantně propadnou a mnoho současných příjemců příspěvku na bydlení na superdávku nedosáhne. Normativní náklady na bydlení pro superdávku uvádíme v našem předchozím článku.

Rozšířil se okruh zranitelných osob

Vyšší normativní náklady mají tzv. zranitelné osoby. Do původně navrhovaného seznamu zranitelných osob přibyly ještě osoby, které mají nárok na vdovský nebo vdovecký důchod. Dále také do tohoto seznamu poslanci zařadili pozůstalé manžele a partnery, maximálně však na dobu 1 roku.

Zvýší se životní minimum

Výše životního minima domácnosti bude razantně ovlivňovat konečnou výši superdávky. Současné výše životního minima neodpovídají aktuálním potřebám občanů. Avšak i po mírném navýšení nebude životní minimum odpovídat současným životním nákladům, na což upozorňovalo ve třetím čtení několik poslanců. Částky životního minima by se měly zvýšit od 1. ledna 2026.

Navrhované zvýšení:

Životní minimum pro jednotlivce se má zvýšit ze 4860 Kč na 5500 Kč.

Životní minimum pro osobu, která je posuzovaná jako první v pořadí, má stoupnout z 4470 na 5000 Kč.

Životní minimum pro osobu posuzovanou jako druhou nebo další v pořadí, která od 15 let není nezaopatřeným dítětem, se životní minimum naopak sníží ze 4040 Kč na 3750 Kč.

Životní minimum pro nezaopatřené děti má zůstat i nadále stejné.

Současných příjemců dávek se změny dotknou až příští rok

Ačkoliv se s účinností zákona počítá už od 1. října 2025, současní příjemci dávek získají superdávku až od 1. dubna příštího roku. Od 1. října 2025 se změny začnou týkat pouze nových žadatelů o dávku.

Náhradní výživné začne stát vyplácet delší dobu

V současné době stát vyplácí za dlužníka prostřednictvím Úřadu práce náhradní výživné po dobu maximálně 4 let. Součástí superdávky byl návrh na prodloužení maximální doby vyplácení této dávky na 72 výplat, což vychází na 6 let. Návrh poslanci schválili. Pokud návrh projde rychle celým legislativním procesem, mělo by být náhradní výživné vypláceno již od 1. července tohoto roku.

Poslanci schválili i tzv. hlídačkovné pro studující rodiče

Jedním z pozměňovacích návrhů u superdávky bylo i zavedení tzv. hlídačkovného pro studující rodiče do 26 let. Hlídačkovné by mělo být ve výši jedné třetiny měsíční minimální mzdy. Aktuálně by tedy měsíční podpora činila 6933 Kč. Dále byl podán pozměňovací návrh na příspěvek na vysokoškolské studium. Tento příspěvek by student získal v případě, že rozhodný příjem v rodině v rozhodném období nepřesáhl násobek částky životního minima rodiny a koeficientu 2,5. Poslanci tyto dvě nové dávky schválili. Více informací o těchto úpravách se dozvíte v našem předchozím článku.

MPSV i nadále tají výpočty 

Ani po naléhání poslanců a široké veřejnosti doposud MPSV nezveřejnilo orientační vzoreček pro výpočet dávky. Chybějící kalkulačku tak suplují neziskové organizace (např. PAQ research), které se snaží společnosti alespoň názorně na příkladech znázornit dopady superdávky.

V rozpravě vystoupila například poslankyně Olga Richterová (Piráti), která kritizovala MPSV za nedodání vzorečku pro výpočet superdávky. „Nemáme kalkulačku, která by nám umožnila porovnat tu dnešní situaci s tou situací navrhovanou. Nechce se mi věřit, že by Ministerstvo takovou kalkulačku nemělo. Na mě to spíš působí, že to pan ministr tají, že nám nechce říct, jaké ty skutečné dopady budou, protože na některé typy domácností a rodin ty dopady budou zásadní, dostanou o několik tisíc korun méně než dnes. Pokud si za tou změnou stojí, tak má pan ministr Jurečka ten vzorec v excelové tabulce zveřejnit. Nevěřím tomu, že navrhuje zákon, aniž by ty dopady znal,“ uvedla ve třetím čtení k chybějící kalkulačce poslankyně.

Superdávku nyní dostane ke schválení Senát. Účinnost návrhu zákona je naplánovaná od 1. října 2025.


Čtěte také:

Sousedskou dětskou skupinu zřídíte od května online. Co a jak doložit?

Jak vysoké jsou maximální nemocenské dávky? Dosáhne na ně málokdo

Autor článku

Veronika Němcová

Veronika Němcová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 9 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY