Výhra pro samoživitele? Výpočet výživného se má odvíjet od průměrné mzdy v regionu

02.04.2025 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


perex-img Zdroj: Pixabay

Výpočet výživného na děti projde výraznými změnami. Samoživitelé si mají polepšit, zatímco neplatiči to budou mít náročnější. Co přesně se bude měnit?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Podmínky pro výpočet výživného, včetně toho náhradního, které vyplácí Úřad práce, se mají měnit. A to ve prospěch všech samoživitelek i samoživitelů. Mají se dočkat změny ve výpočtu, úpravy ve vymáhání alimentů, ale i prodloužení délky pobírání náhradní dávky.

Dozvíte se:

Výživné by se mělo začít valorizovat

Pro stanovení výše výživného soudem existuje doporučující tabulka, kde se orientační sazba procent z příjmů druhého z rodičů stanovuje podle věku dítěte, ale i toho, zda se nachází v předškolním, školním nebo středoškolském zařízení. Mj. se pak kromě majetkových poměrů přihlíží ještě k tomu, jak druhý z rodičů celkově o dítě pečuje, byť jej v péči nemá, a zda má přidělené jakékoliv další vyživovací povinnosti. V potaz se samozřejmě berou také potřeby dítěte, kromě vzdělání třeba i zájmy nebo jeho zdravotní stav.

Podle Ivety Novotné, ředitelky Asociace neúplných rodin a asistenčního programu VašeVýživné.cz, však v praxi bohužel často dochází k situacím, kdy rodičovská odpovědnost není rovnocenná a veškerá starost o dítě spočívá na rodiči, kterému bylo svěřeno do péče.

Často je pak druhý z rodičů tím, který skutečnou výši příjmů zatajuje, pracuje načerno nebo se zaměstnání dokonce vyhýbá. To by se však mělo změnit, protože návrh zákona počítá s tím, že by se alimenty měly nově začít stanovovat podle průměrných příjmů v jednotlivých regionech. Podle Novotné má toto opatření za cíl zabraňovat případům, kdy se rodič různým obcházením zákona nebo nulovou snahou o vyšší příjem záměrně snaží o co nejnižší možnou vyživovací povinnost.

Dále je ve hře i pravidlo pro automatickou valorizaci alimentů. "Valorizace by měla probíhat obdobně, jako je tomu u důchodů. Předpokládáme navyšování o inflaci s přihlédnutím k průměrným mzdám," doplňuje Novotná. 

Čtěte také: Osvobozené příjmy musíte berňáku nahlásit. Pokuta za nedodržení povinnosti vás může vyjít na statisíce

 

Dlužné výživné bude možné „odkoupit“

Aktuálně se před třetím čtením v Poslanecké sněmovně nachází novela občanského zákoníku, která by měla nově umožnit postoupení pohledávky na výživné, tedy převedení práva na pohledávku na třetí osobu neboli postupníka. Tato změna má však svá pro a proti.

Pozitivní je, že by takovým krokem mohl pečující rodič dříve získat dlužné finance. Důležité však je, aby došlo k postoupení celé jistiny. V jiném případě by o tom musel rozhodnout soud.

“Obáváme se, že vzhledem k administrativní náročnosti a malému zájmu o jednotlivé nezajištěné pohledávky může docházet k jejich podhodnocování. V takovém případě by odkupující strana mohla tlačit na rodiče, aby souhlasil s nízkou částkou. Navíc vymahačské agentury mají jiné zkušenosti a budou schopny na dlužníka vyvíjet větší tlak než rodič, kterému má být i nadále hrazeno běžné výživné,“ vysvětluje Novotná.

Tento krok by tedy mohl vést k opětovnému nehrazení alimentů. Novotná proto samoživitelům doporučuje, aby se i v případě schválení nové možnosti prvně obraceli na soud nebo exekutora. Možnost postoupení pohledávky by rodiče měli začít brát do úvahy, až když jakékoliv jiné způsoby vymáhání selžou.

Novela občanského zákoníku pak u dlužného výživného zavede také úrok z prodlení a nový přístup k péči o dítě, aby se i po rozvodu nebo rozchodu zamezilo k nerovnocenné výchově, starosti i vyživovací povinnosti.

Podle sněmovního tisku by měl výši úroku z prodlení upravovat vládní návrh a měl by být vyšší než je zákonný. Zákonný úrok z prodlení je přitom aktuální repo sazba České národní banky navýšená o 8 procentních bodů. K 1. lednu 2025 činil 12 %.

"Novela počítá s tím, že by nový úrok pro výživné měl nabíhat, tak jak je běžné u všech pohledávek, tedy od následujícího dne, kdy je splátka běžného výživného splatná. Vyšší sazba, než je zákonný úrok z prodlení, by měla oprávněné osobě poskytnout odpovídající kompenzaci spojenou s obtíži s včasným neobdržením běžného výživného. Předpokládá se denní sazba ve výši jednotek promile," uzavírá Novotná.

Čtěte také: Vyšší věk odchodu, nižší zápočty. Které opatření nejvýrazněji sníží budoucí důchody?

Znovu se prodlouží výplata náhradního výživného

Komu se nedaří dostat ze druhého z rodičů alimenty, může za splnění podmínek požádat Úřad práce ČR o vyplacení tzv. náhradního výživného. Doba jeho pobírání je však omezená.

Nejdříve činila 24 výplat čili 2 roky. Následně došlo k jejímu prodloužení na 48 výplat, tedy na 4 roky. Nově se pak plánuje další prodloužení a to na 72 výplat, což bude 6 let. I nadále však platí, že nejdéle půjde dávku pobírat do 26 let věku dítěte.

Výbor pro sociální politiku doporučil vládě tuto změnu a návrh získal podporu všech přítomných poslanců. Pokud bude schválen, mohl by vstoupit v platnost od 1. července 2025. Novela se bude vztahovat nejen na nově podané žádosti, ale i na již přiznané výživné. U těch tedy dojde k automatickému prodloužení.

Připomeňme pak, že maximální měsíční částka náhradního výživného činí 3000 Kč. Ta by se nijak zvyšovat neměla.

Čtěte také: Sleva na dani na studenta byla zrušena, nyní poslanci schválili 2 nové dávky pro některé studenty

Úřad práce radí, jak je to s žádosti o náhradní výživné a jaké musíte splnit podmínky

Zdroj: Youtube/Úřad práce

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 3 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY