Občanský zákoník udává v § 2257 povinnost nájemce provádět a hradit pouze běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu. Co se myslí běžnou údržbou a drobnými opravami, pak definuje nařízení vlády č. 308/2015 Sb., které je v účinnosti již od 1. ledna 2016. Od tohoto období, jak uvádí důvodová zpráva, došlo k výrazným změnám ve vývoji cen, a z toho důvodu je nutné, aby se právní úprava aktualizovala.
Vymezení běžné údržby i drobných oprav zůstává i nadále ve své podobě. Změna se tedy dotkne pouze limitních částek, které je při provádění drobných oprav povinen vynaložit nájemce.
Běžnou údržbu hradí nájemce
Běžnou údržbu definuje nařízení jako malování, opravu omítek, tapetování a čištění podlah včetně podlahových krytin, obkladů stěn, čištění zanesených odpadů až ke svislým rozvodům apod. Tyto náklady na běžnou údržbu si hradí nájemce sám.
Tip: Cesta k vlastnímu bydlení? Rodiče berou budoucnost dětí do vlastních rukou
Drobné opravy hradí nájemce do určité částky
Náklady na drobné opravy jsou ovšem limitovány. Za drobné opravy se považují opravy bytu a jeho vnitřního vybavení, pokud je ve vlastnictví pronajímatele. Aby bylo jasně vymezeno, co je a co není drobnou opravou, definuje vládní nařízení jejich konkrétní výčet.
Podle věcného vymezení se za drobné opravy považují:
- opravy jednotlivých vrchních částí podlah, opravy podlahových krytin a výměny prahů a lišt,
- opravy jednotlivých částí dveří a oken a jejich součástí, kování a klik, výměny zámků včetně elektronického otevírání vstupních dveří bytu a opravy kování, klik, rolet a žaluzií u oken zasahujících do vnitřního prostoru bytu,
- opravy a výměny elektrických koncových zařízení a rozvodných zařízení, zejména vypínačů, zásuvek, jističů, zvonků, domácích telefonů, zásuvek rozvodů datových sítí, signálů analogového i digitálního televizního vysílání a výměny zdrojů světla v osvětlovacích tělesech, opravy zařízení pro příjem satelitního televizního vysílání, opravy audiovizuálních zařízení sloužících k otevírání vchodových dveří do domu, opravy řídicích jednotek a spínačů ventilace, klimatizace a centrálního vysavače, opravy elektronických systémů zabezpečení a automatických hlásičů pohybu,
- výměny uzavíracích ventilů u rozvodu plynu s výjimkou hlavního uzávěru pro byt,
- opravy a výměny uzavíracích armatur na rozvodech vody s výjimkou hlavního uzávěru pro byt, výměny sifonů a lapačů tuku,
- opravy a certifikace bytových měřidel podle zákona o metrologii nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění a opravy a certifikace bytových vodoměrů teplé a studené vody, opravy hlásičů požáru a hlásičů kouře, opravy regulátorů prostorové teploty u systémů vytápění umožňujících individuální regulaci teploty,
- opravy vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, bidetů, umyvadel, van, výlevek, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečicích trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek, vestavěných a přistavěných skříní,
- opravy kamen na pevná paliva, plyn a elektřinu, kouřovodů, kotlů etážového topení na elektřinu, kapalná a plynná paliva, kouřovodů a uzavíracích a regulačních armatur a ovládacích termostatů etážového topení; nepovažují se však za ně opravy radiátorů a rozvodů ústředního topení. (Nařízení vlády č. 308/2015 Sb.)
Za drobné opravy lze považovat i další věci, pokud náklady nepřesáhnou limit
Za drobné opravy se považují i ty, které nejsou v seznamu uvedené, ale náklady na opravu nepřesáhnou 1 000 Kč. Při více opravách, které spolu souvisejí, se náklady na opravy sčítají. Do této sumy se však nezapočítávají náklady na dopravu, které s opravou souvisejí. Dopravu hradí vždy nájemce.
Za drobné opravy budou nově považovány ty do 1 500 Kč
Od 1. ledna 2026 se tento limit má zvýšit z 1000 Kč na 1 500 Kč. Tedy za drobné opravy se budou považovat i ty, které svými náklady nepřesáhnou hranici 1 500 Kč.
Tip: Jak správně ocenit nemovitost? Realitní makléř vysvětluje klíčové faktory
Máte nárok na příspěvek na bydlení? Spočítejte si v naší kalkulačce
Pokud náklady na drobné opravy překročí roční limit, hradí je pronajímatel
Pokud by však součet všech nákladů na drobné opravy za rok překročil limit rovnající se 100 Kč/m2 podlahové plochy bytu, bude i tyto náklady na drobné opravy hradit pronajímatel (např. byt 55 m2 - roční limit 5 500 Kč).
Roční limit se od 1. ledna 2026 zvýší
Tato hodnota za metr čtvereční se však od 1. ledna 2026 zvýší s ohledem na vývoj inflace od roku 2015, kdy se tato částka v nařízení stanovila. Nově by měla být o 50 % vyšší, takže celkový roční limit oprav by se stanovil jako 150 Kč/m2. Nově by se tato částka upravovala každoročně podle míry inflace vyhlašované v lednu Českým statistickým úřadem.
Čtěte také:
Superdávka razantně sníží normativy na bydlení. Ministerstvo aktuální ceny nájmů nezajímají
Stavební spoření stále umí porazit inflaci. Tipy, jak toho dosáhnete a kdy naopak ne