Do konce měsíce března uplynul jeden ze dvou zákonných termínů, do kterých šlo provést zákonnou změnu zdravotní pojišťovny. Ti, kteří přestoupili, mají určité povinnosti, které budou muset splnit a to nejen v rámci pojišťoven, ale třeba i lékařů, u kterých jsou registrováni.
Dozvíte se:
- Termíny pro změnu zdravotní pojišťovny
- Jak změnit zdravotní pojišťovnu?
- Přihlásit se budete muset do jedné kategorie
- Změnu nesmíte zapomenout včas nahlásit
- Jak to bude se zálohami na pojistné u OSVČ a OBZP?
Termíny pro změnu zdravotní pojišťovny
Zdravotní pojišťovnu lze změnit jednou za 12 měsíců a to vždy k 1. dni kalendářního pololetí, čili k 1. lednu anebo 1. červenci. Pojištěnec podá přihlášku k nové pojišťovně nejpozději do 3 měsíců před požadovaným dnem změny.
Prvním termínem, který letos již uplynul, byl 31. březen a druhým bude 30. září.
Důležité je vědět, že změna zdravotní pojišťovny nic nestojí. Přeregistrace je zproštěna jakýchkoliv poplatků a vybraná pojišťovna vás navíc nemůže odmítnout, protože být zdravotně pojištěn je povinnost každé osoby, která má na území České republiky trvalý pobyt.
Čtěte také: Podpora v nezaměstnanosti se významně zvýší i pro lidi, kteří nepracovali
Jak změnit zdravotní pojišťovnu?
Změnu provedete vyplněním jednoduchého elektronického tiskopisu, který najdete na webových stránkách vámi vybrané zdravotní pojišťovny. Vždy se vyplňují především identifikační údaje zájemce o přestup jako jméno a příjmení, datum narození, rodné číslo, ale i trvalá nebo korespondenční adresa.
K formuláři nebudete muset nic dokládat. Výjimkou je pouze situace, kdy přehlašujete dítě. Kromě toho, že budete muset identifikovat i jeho zákonného zástupce, bude nutné doložit i jeho rodný list. U novorozence je pak zákonným zástupcem vždy matka. Dále se bude nová zdravotní pojišťovna zajímat i o to, od jaké konkurenční instituce odcházíte.
Čtěte také: Změnili jste zdravotní pojišťovnu? Komu podat přehled za rok 2024
Přihlásit se budete muset do jedné kategorie
Pojištěnec může být u zdravotní pojišťovny veden v jedné ze čtyř kategorií podle toho, kdo je u něj plátcem zdravotního pojištění:
- zaměstnanec,
- osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ),
- osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP)
- a státní pojištěnec.
Počítejte s tím, že pokud jste OSVČ, budete uvádět IČO a adresu místa podnikání. Formulář lze u pojišťoven odeslat rovnou přes web, pokud jej elektronicky podepíšete. Další možností je jej stáhnout a odeslat prostřednictvím datové schránky nebo emailem s uznávaným elektronickým podpisem.
Formulář je samozřejmě možné i vytisknout a doručit poštou, nebo jej osobně odevzdat na kterékoliv pobočce zdravotní pojišťovny.
TIP: Přehled formulářů pro změnu zdravotní pojišťovny
Změnu nesmíte zapomenout včas nahlásit
„Před samotným přechodem k nové pojišťovně zasílá VZP novému klientovi dopis, v němž najde veškeré potřebné informace. Oznámení a doložení příslušných dokladů je třeba provést až k datu samotné přeregistrace – tj. do 8 dnů u 1. ledna nebo u 1. července,“ vysvětluje Viktorie Plívová, tisková mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.
O změně pojišťovny je důležité informovat svého praktického lékaře (pediatra dětí), gynekologa, zubaře a jakéhokoliv dalšího odborníka, u kterého jste vedeni v evidenci.
„V případě dětí je třeba informaci o změně pojišťovny nahlásit také ve škole či školce. Zaměstnanec musí oznámit změnu zdravotní pojišťovny svému zaměstnavateli. Doporučujeme vyžádat si od zaměstnavatele písemné potvrzení, že oznámení o změně převzal,“ dodává Plívová.
Původní zdravotní pojišťovně pak nic nahlašovat nemusíte. Odhlásí vás pojišťovna nová.
Čtěte také: Osvobozené příjmy musíte berňáku nahlásit. Pokuta za nedodržení povinnosti vás může vyjít na statisíce
Jak to bude se zálohami na pojistné u OSVČ a OBZP?
Pokud jste plátci pojistného vy sami (tedy OSVČ nebo OBZP), v obou případech se začnou nové zálohy platit až k datu k samotné přeregistrace, tedy k 1. lednu anebo 1. červenci. Do těchto termínů bude muset OSVČ nové pojišťovně dodat doklad o výši záloh na pojistné, který mu vystaví předchozí zdravotní pojišťovna.
„Pokud s přeregistrací pojištěnec nezmění i kategorii plátce pojistného, příp. nepodá v řádném termínu Přehled OSVČ, tak hradí zálohu ve výši předepsané původní pojišťovnou,“ doplňuje Viktorie Plívová.
U OBZP je výše plateb na pojistné závislá na výši minimální mzdy. Minimální mzda se od 1. ledna 2025 zvýšila na 20 800 Kč. Výše měsíčního pojistného u OBZP je pro rok 2025 stanovena na 2808 Kč.
„Změna výše pojistného u OBZP se tak může projevit u přeregistrace k 1. lednu provedené současně se změnou výše minimální mzdy,“ uzavírá Plívová.
V obou případech jsou zálohy na zdravotní pojištění splatné do 8. dne kalendářního měsíce, který následuje po měsíci, za který má být pojistné uhrazeno. Pokud jste tedy od 1. července oficiálně přeregistrování k nové zdravotní pojišťovně, pojistné jí budete muset uhradit nejpozději do 8. srpna.
Čtěte také: Superdávku poslanci schválili. Současných příjemců dávek se změny začnou týkat až od 1. dubna 2026
Jak na dokončení registrace k VZP
Zdroj: Youtube/VZP