Nemocenskou vyplácí místně příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení, přičemž se vyplácí až od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. V prvních dvou týdnech náleží zaměstnanci náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel a OSVČ jsou v prvních dvou týdnech vždy bez finančního plnění. Podívejme se na vybraných deset zajímavostí ohledně nemocenské.
- I ze zkráceného úvazku náleží nemocenská
- Počet odpracovaných let neovlivňuje výpočet nemocenské
- Výchova dětí nemocenskou nezvyšuje
- Maximálně je možné nemocenskou dostávat 380 dní
- Delší nemocnost je finančně zvýhodněna
- Nemocenskou lze dostávat i po skončení zaměstnání
- OSVČ mají na nemocenskou nárok pouze při platbě dobrovolného pojištění
- Předčasní důchodci nemají na nemocenskou nárok
- Omezení nemocenské pro důchodce
- Období čerpání nemocenské je vyloučenou dobou pojištění pro důchod
I ze zkráceného úvazku náleží nemocenská
Zákonnou podmínkou pro nárok na nemocenskou je účast na nemocenském pojištění. Zjednodušeně řečeno musí zaměstnanec ze své hrubé mzdy odvádět sociální pojištění (včetně nemocenského pojištění). Tato podmínka je vždy splněna při práci na zkrácený úvazek. Zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek nemusí být strach, že by neměli na nemocenskou nárok. Práce na zkrácený úvazek tedy přináší více jistot a zajištění než práce na pracovní dohody.
Čtěte také: Dostanete nemocenskou i při zkráceném úvazku? Spočítejte si
Počet odpracovaných let neovlivňuje výpočet nemocenské
Při výpočtu nemocenské nehraje roli, kolik let již nemocný zaměstnanec odváděl sociální pojištění. V praxi to znamená, že při stejně vysoké hrubé mzdě mají shodnou nemocenskou zaměstnanci na začátku své pracovní kariéry i na konci pracovní kariéry. Rozhodnými údaji jsou příjmy zpravidla za předchozích 12 kalendářních měsíců.
Tip: Kalkulačka nemocenské pro rok 2025
Výchova dětí nemocenskou nezvyšuje
Zatímco na dani z příjmu fyzických osob odvádí zaměstnanci uplatňující daňové zvýhodnění na děti poměrně značně méně, tak na výpočet nemocenské nemá rodinná situace vliv. Zaměstnanec s více dětmi tedy nemá nemocenskou vyšší než ostatní zaměstnanci, záleží výlučně na předchozí hrubé mzdě.
Maximálně je možné nemocenskou dostávat 380 dní
Podmínky pro nemocenskou jsou upraveny v zákoně o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb. Podle § 26 činí podpůrčí doba nejdéle 380 kalendářních dní ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti a prodloužit ji lze pouze na základě žádosti a pokud podle vyjádření posudkového lékaře lze očekávat, že pojištěnec v krátké době nabude pracovní schopnost.
Čtěte také: Kdy podává OSVČ pojišťovně dva přehledy za rok 2024 a do kdy zaplatit?
Delší nemocnost je finančně zvýhodněna
Samotný výpočet nemocenské není po celou dobu stejný. Při delší pracovní neschopnosti je průměrná denní nemocenská vyšší, neboť v prvních 16 dnech nároku na nemocenskou činí denní nemocenská 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu, v následujících 30 dnech potom 66 % a poté již 72 % redukovaného denního vyměřovacího základu.
Nemocenskou lze dostávat i po skončení zaměstnání
V případě nástupu na nemocenskou v sedmidenní ochranné lhůtě po skončení zaměstnání náleží nemocenská i po skončení pracovního poměru. Není přitom rozhodující, zdali byla smlouva na dobu určitou nebo na dobu neurčitou ukončena výpovědí nebo vzájemnou dohodou.
OSVČ mají na nemocenskou nárok pouze při platbě dobrovolného pojištění
Hodně OSVČ v praxi nemá na nemocenskou nárok, protože si neplatí dobrovolné nemocenské pojištění. Pro možnost čerpání nemocenské je nutná účast na dobrovolném nemocenském pojištění a nemocenská náleží od patnáctého dne pracovní neschopnosti.
Předčasní důchodci nemají na nemocenskou nárok
Až do dosažení řádného důchodového věku mohou mít předčasní důchodci pouze příjem, ze kterého nevzniká povinnost platby sociálního pojištění. To mimo jiné znamená, že předčasní důchodci nemohou pobírat nemocenskou. V praxi si nejčastěji předčasní důchodci přivydělávají na pracovní dohody s hrubou odměnou do limitu pro neplacení sociálního pojištění.
Čtěte také: Příplatky u lékaře. Způsob, jak pomoci českému zdravotnictví?
Omezení nemocenské pro důchodce
Starobní důchodci mají nárok na nemocenskou omezen. Nejdéle mohou nemocenskou podle § 28 zákona o nemocenském pojištění pobírat 70 kalendářních dní a nejdéle do dne, kdy skončila doba zaměstnání.
Období čerpání nemocenské je vyloučenou dobou pojištění pro důchod
Doba pobírání nemocenské se pro důchodové účely považuje za vyloučenou dobu pojištění. Toto legislativní opatření znamená, že pobírání nemocenské nesnižuje průměrnou důchodovou mzdu, ze které se následně vypočítává starobní důchod.
Tip: Jak ovlivňuje výši důchodu častá nemocnost? Hlídejte si evidenci dnů