Právnické osoby zaplatí vyšší daň. U příjmů za rok 2024 se mnoho změnilo

24.04.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Depositphotos

Jeden termín už uplynul, další dva jsou na ráně. Do kdy musí přiznat daně právnické osoby a co se u nich změnilo za rok 2024?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

I právnické osoby před sebou ještě mají dva termíny pro odevzdávání daňového přiznání. Řada věcí se u nich ale změnila a to už pro daně za loňský rok, které se přiznávají právě v těchto týdnech. Jaké novinky firmy čekají a na co si dát pozor?

Dozvíte se:

Kdo je poplatníkem daně?

Poplatníkem daně je v našem případě právnická osoba, která má sídlo na území České republiky. Daně bude muset platit z příjmů, které plynou z ČR, ale i ze zahraničí. Dále mezi poplatníky patří i firmy se statusem právnické osoby, které na našem území sice sídlo společnosti nemají, ale přesto mají příjmy ze zdrojů plynoucích na našem území.

Daňové přiznání nemusí podávat veřejné obchodní společnosti a také veřejně prospěšní poplatníci, jestliže jejich příjmy nejsou předmětem daně, nebo pokud mají pouze příjmy od daně osvobozené, popř. zdaněné srážkovou daní apod.

Čtěte také: Hlavně hodně pracovat před důchodem? Devět nepravd o důchodové průměrné mzdě

Daň z příjmů právnických osob se zvýšila

Letos mnoho poplatníků z příjmů právnických osob zaplatí vyšší daň oproti předchozím rokům a to i za předpokladu, že se jejich příjem nijak nezvýšil. Pro rok 2024 totiž došlo ke zvýšení daňové sazby, která nově činí 21 % namísto dosavadních 19 %.

"Některé právnické osoby mají svou speciální sazbu daně z příjmů. Pokud budete investiční fond, který splní podmínky zákona o daních z příjmů, budete používat sazbu daně 5 %. Jako penzijní společnosti nebo instituce penzijního pojištění budete svůj základ daně násobit sazbou daně ve výši 0 %," upřesňuje vládní portál životních situací. 

Čtěte také: Podpora v nezaměstnanosti se významně zvýší i pro lidi, kteří nepracovali

Co když zdaňovacím obdobím není kalendářní rok 2024?

Pokud má společnost zavedené jiné zdaňovací období než je kalendářní rok, resp. pokud ono zdaňovací období započalo ještě před dnem nabytí účinnosti zákona, který daň zvýšil, použije se sazba daně ve výši 19 %.

Do samotného daňového základu se pak zahrnou veškeré příjmy z podílů na zisku, vypořádacích podílů, ale i podílů na likvidačním zůstatku. Patří sem i obdobná plnění a to včetně daně sražené v zahraničí. Příjmy osvobozené od daně se neuvádějí.

 

Kurzové rozdíly se nemusí zdaňovat a změny u daňové uznatelnosti nákladů

Právnické osoby mohou nově využít možnost nezdaňovat nerealizované kurzové rozdíly. Daňová povinnost se bude týkat pouze těch realizovaných.

Změnou prošla i daňová uznatelnost nákladů vzniklých v souvislosti s podnikáním, resp. u výdajů k dosažení a zajištění příjmů. Výdaje na prezentaci, jako je např. pohoštění, občerstvení, dary a další podle § 25 zákona o daních z příjmů č. 586/1992 Sb. nelze uznat.

I nadále však platí, že za dar se nepovažuje propagační předmět, který je opatřen ochrannou známkou nebo jménem poskytovatele, popř. názvem propagovaného zboží nebo služby, ovšem jen pokud jeho hodnota bez DPH nepřesahuje 500 Kč. Platí také, že ona věc nesmí být předmětem spotřební daně. Dříve firmy rády používaly jako dar tiché víno, na které se spotřební daň nevztahuje. Výjimka pro ně se však od roku 2024 ruší, takže víno už nelze darovat jako daňově uznatelný náklad.

Čtěte také: Osvobozené příjmy musíte berňáku nahlásit. Pokuta za nedodržení povinnosti vás může vyjít na statisíce

Účetnictví se může vést v cizí měně

Dříve bylo nutné, aby bylo povinné účetnictví vedeno v české měně a to i v případě, že měla právnická osoba většinu transakcí v jiné měně, než je česká koruna. Od 1. ledna 2024 je umožněno, aby tyto společnosti vedly účetnictví v některé z funkčních měn, čili v eurech, amerických dolarech nebo v britské libře. Měnu je nutné zvolit k prvnímu dni daňového období, mít v tomto měnovém prostředí většinu transakcí a dostatečně to odůvodnit. Daně pak bude možné zaplatit v české, ale i cizí měně. Logicky pak ve vybrané měně půjde zpracovat i formulář přiznání k dani z příjmů právnických osob.

Čtěte také: Vyšší věk odchodu, nižší zápočty. Které opatření nejvýrazněji sníží budoucí důchody?

Do kdy musí právnické osoby podat daňové přiznání?

Termíny jsou totožné s těmi pro fyzické osoby a ten první tedy již uplynul před několika týdny a to v úterý 1. dubna, týkal se však jen těch právnických osob, které mohou podat přiznání v listinné podobě. Druhým a zásadnějším termínem je pátek 2. května, což je datum, do kterého má být daňové přiznání podáno elektronicky.

Právnické osoby, kterým daňové přiznání zpracovává oprávněný daňový poradce, advokát nebo podléhají povinnému auditu účetní uzávěrky, mohou daňové přiznání podat nejpozději v úterý 1. července.

Čtěte také: Stát chystá pro studující rodiče dvě nové sociální dávky. Životní minimum se má zvýšit

Budete podávat daňové přiznání? Využijte naše inteligentní daňové formuláře

Zdroj: Youtube/Podnikatel.cz

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: DANĚ