Jen začala platit, už ji zdraží. Jak vyřídit registraci ETA pro cestu do Velké Británie

04.04.2025 | , Finance.cz
Spotřebitel


perex-img Zdroj: Finance.cz

Víte o tom, že od 2. dubna 2025 platí pro krátkodobé cesty do Velké Británie povinnost zaregistrovat se v systému ETA? Tato registrace je zpoplatněná a brzy navíc o 60 % zdraží. Ušetří ten, kdo si o ni požádá nejpozději 8. dubna.  

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Informační kampaň o registrační povinnosti rozjely britské ambasády v zemích EU už začátkem března, od kdy se také bylo možné přihlašovat. Redakce Finance.cz pro vás registraci vyzkoušela v první den platnosti, 2. dubna. A šlo to celkem hladce, i když některé postupy mohou uživatele překvapit. 

Kdo potřebuje ETA? 

Registraci ETA (Electronic Travel Authorisation) potřebuje každý občan EU, který do Spojeného království cestuje na méně než šest měsíců jako turista, obchodník, krátkodobý student, návštěva příbuzných a podobně. A týká se to lidí všeho věku, i novorozenců či školáků.

Nemusejí si ji vyřizovat lidé, kteří mají vízum, povolení k pobytu, práci nebo studiu ve Spojeném království, jsou britskými nebo irskými občany (včetně zámořských území) a tak dále. 

ETA nepotřebujete ani v případě, že jen přestupujete ve Velké Británii na letišti a nemusíte přitom projít pasovou kontrolou. Na druhou stranu - pokud byste přes Velkou Británii projížděli autem nebo třeba s cestovkou autobusem na dovolenou do Irska, povolení potřebovat budete. 

Povolení vás neopravňuje k tomu, abyste se ve Spojeném království zdrželi déle než 6 měsíců, pracovali tam pro místní společnosti, žádali o sociální dávky, uzavřeli tam manželství nebo registrované partnerství a podobně. Podrobné požadavky a omezení jsou na stránkách britské vlády dostupné i v češtině.

Uživatelské prostředí aplikace ETA

Uživatelské prostředí aplikace ETA

Zdroj: Finance.cz

Kolik ETA stojí? 

Do 8. dubna se za vyřízení ETA platí 10 britských liber, tedy něco kolem tří set korun. Pozor, od 9. dubna bude vyřízení stát už 16 liber, tedy v přepočtu na české koruny necelou pětistovku v závislosti na zvolené platební metodě. 

Pokud v aplikaci vyberete, že se hlásíte z ČR, automaticky si vyžádá platbu v eurech. Žádost autora článku tak stála 12,43 eura, při platbě kartou od Revolutu necelých 312 korun. 

Tip: Která karta má nejlepší kurzy? Velký test kurzů na Měšci

 

Kdy povolení dostanu? 

Britská ambasáda v Praze uvádí, že vyřízení ETA se stihne zpravidla do tří pracovních dnů, ovšem může to být dříve i později. Autor článku žádost podal 2. dubna dopoledne přes mobilní aplikaci a po řádném vyplnění a zaplacení přišlo povolení do mailu obratem. 

Pozor - v aplikaci není možné žádat o vydání ETA k určitému datu. Pokud tedy chcete ještě do 8. dubna 2025 zaplatit méně, ale cestovat třeba až o letních prázdninách, ETA začne platit hned. 

O ETA musíte zažádat před cestou do Spojeného království. Pak můžete vyrazit, i když stále čekáte na rozhodnutí.  Vstup na území království se totiž stejně neobejde bez hraniční kontroly, kterou třeba na letišti můžete vyřešit i v ePassport gate.

Jak o ETA zažádat? 

Nejjednodušší je o ETA žádat pomocí aplikace pro mobilní telefony (dostupná v Google Play a Apple Store), budete potřebovat chytrý mobil s funkčním předním fotoaparátem (na selfie) a technologií NFC. Záludností pro někoho může být, že aplikace komunikuje pouze v angličtině, nedává na výběr z dalších jazyků.

Pokud z různých důvodů nemůžete použít aplikaci, můžete o ETA zažádat i online. Pokud žádáte o registraci za jiné osoby v jejich nepřítomnosti, zažádat online musíte. V aplikaci takový požadavek nevyřešíte. Takže pokud řešíte registraci třeba za své děti, mějte je nablízku. 

Jak postupovat aplikací

Po odsouhlasení podmínek budete vyzváni k zadání e-mailové adresy, na kterou vám obratem přijde šestimístný číselný ověřovací kód. V první den platnosti to fungovalo opravdu obratem, dokonce i zaslání dalšího kódu, které si můžete vyžádat, pokud jste ho zadali špatně, nebo jde zadali špatně adresu v předchozím kroku. 

Následuje výzva k zadání telefonního čísla a po jejím úspěšném splnění dotaz, jestli má váš pas biometrický čip, což signalizuje piktogram na jeho obalu.

Získávání biometrických údajů z pasu

Focení žadatele o povolení ETA a získávání biometrických údajů z pasu

Zdroj: Finance.cz

Pokud je odpověď ano, budete vzápětí vyzváni k vyfocení "tvrdé" stránky v pasu s vašimi osobními údaji včetně fotografie a všech kódů. Podobně jako fotíte třeba občanku nebo řidičák při ověřování do půjčovny aut nebo zakládání bankovního účtu přes internet.

Následuje technologické "kouzlo", a sice ověřování biometrických údajů ve vašem pasu pomocí technologie NFC, díky níž běžně například platíte mobilem v obchodě. Musíte pas zavřít a mobil přiložit shora na jeho titulní stránku. Mobil nesmí být v nějakém pouzdře a nemůžete s ním hýbat, zatímco načítá údaje z biometrického čipu. 

Upravte se, následuje fotografování. Nejprve vás aplikace vyzve, abyste ověřili, že jste živá osoba. Čelní kamera vašeho fotoaparátu sejme rysy vašeho obličeje jako perokresbu. 

Následuje doslova focení selfie. Aplikace vypíše požadavky, například že v pozadí kolem vašeho obličeje a ramen, které musíte "nasoukat" do oválu zobrazeného na displeji, nesmí být knihovna nebo květiny (ideální je bílá stěna), musíte se dívat do mobilu přímo a nesmíte mít vlasy přes oči nebo nesnímatelné ozdoby v obličeji. 

Průhledné brýle aplikace akceptovala, ačkoli v pokynech je, že i brýle by měly jít před focením dolů. Na druhou stranu, když máte fotku s brýlemi v pasu... Focení můžete opakovat, dokud nejste spokojeni vy, nebo aplikace. 

Když aplikace vyhodnotí pořízený snímek jako vyhovující, už se blížíte k cíli. Vyplníte adresu pobytu bez diakritiky, zda máte práci a co děláte (obecně povolání). Následuje pár všetečných otázek na vaši občanskou poslušnost, například zda nejste a nebyli jste stíhání za trestné činy, včetně zločinů sexuálních nebo válečných. 

A když na všechno odpovíte záporně, už jste u konce. Poslední obrazovka ukáže vaše referenční číslo žádosti a co se bude dít dál. Vyřízení žádosti netrvalo tři dny, ale asi deset minut. Což se samozřejmě nemusí podařit vždy.

Tip: Jaké jsou kurzy bank a směnáren při převodu korun na libry?

Jak dlouho ETA platí? 

Vaše ETA platí 2 roky a je svázána přímo s pasem, který jste zaregistrovali. Během této doby můžete cestovat do Spojeného království kolikrát chcete. Pokud si pořídíte nový pas, nebo vyprší-li platnost pasu, který je propojený s ETA, budete muset o registraci zažádat znovu.

Jak žádat o registraci ETA pro cestu do Spojeného království

Zdroj: Youtube.com/Home Office

Autor článku

Luboš Kratochvíl

Luboš Kratochvíl  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Články ze sekce: Spotřebitel