Novelu zákona o silničním provozu, jejíž součástí je také pozměňovací návrh na zvýšení škodního limitu, schválila Poslanecká sněmovna 12. března ve třetím čtení. Nyní návrh putuje do Senátu. Datum účinnost novely je navržené od 1. července 2025.
Škodní limit upravuje zákon č. 361/2000 Sb. v § 47, který blíže specifikuje dopravní nehodu a povinnosti z ní vyplývající.
V jakém případě musíte hlásit nehodu policii
Účastníci nehody jsou povinni oznámit nehodu neprodleně policii, když dojde ke zranění (příp. úmrtí) osoby nebo v případě, že škoda na autě, které se nehody zúčastnilo, přesáhne limit 100 tisíc korun. Dále je povinnost oznámit nehodu policii tehdy když:
-
dojde k hmotné škodě na majetku třetích osob.
-
dojde k poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace.
-
účastníci dopravní nehody nemohou sami bez vynaložení nepřiměřeného úsilí zabezpečit obnovení plynulosti provozu na pozemních komunikacích.
Postup bez účasti policie
Pokud účastníci nehody nesplní podmínky, kdy je nutné nehodu ohlásit policii, musí nehodu nahlásit prostřednictvím tzv. euroformuláře.
"Tento papírový záznam o dopravní nehodě musejí všichni účastníci vyplnit, podepsat a poté fyzicky předat pojišťovně," popisuje aktuální postup pozměňovací návrh poslance Vojtěcha Munzara. Podle něj je současný postup příliš náročný na vyplnění velkého množství údajů a řidiči ve formulářích často chybují nebo je vyplňují nedostatečně. Nezřídka také řidiči volají policii i přesto, že nemusí, zejména kvůli tomu, že si nejsou jistí s vyplněním formuláře nebo povinností policii zavolat.
Nové hlášení nehod pomocí online aplikace
Nově se mají nehody, u kterých nemusí být přítomna policie, nahlašovat prostřednictvím webové aplikace spravované Českou kanceláří pojistitelů. Tato aplikace má provést účastníky nehody při vyplňování formuláře, včetně toho, že je např. výslovně upozorní, ve kterých případech je nezbytné volat policii. „Významně usnadní účastníkům nehod jejich nahlášení, zrychlí procesy likvidace pojistných událostí a umožní efektivnější zpracování dat pro Kancelář, pojišťovny, policii a Hasičský záchranný sbor,” uvádí přednosti nového postupu pozměňovací návrh.
Tip: Už žádná cesta na úřad. Řidičský průkaz vám doručí třeba do výdejního boxu
Zvýšení limitu pro povinné nahlašování nehod policii
Současně by se měl od 1. července 2025 zvýšit limit výše škody pro povinné oznamování nehody policii. Jak výše v článku zmiňujeme, dnes musí řidiči policii volat, pokud škoda při nehodě překročí limit 100 tisíc korun. Tento limit byl stanoven 1. 1. 2009 a již neodpovídá současné hodnotě automobilů. Od poloviny letošního roku by tento limit mohl činit dvojnásobek, tedy nehoda by se oznamovala tehdy, pokud by výše škody přesáhla hranici 200 tisíc korun. Podle návrhu by toto opatření mělo vést ke snížení počtu oznámení na policii a výjezdů v případech, kdy si nyní účastníci nejsou zcela jistí, zda mají povinnost volat policii či nikoliv.
I tak by podle společnosti Vindicia měli řidiči v případě pochybností policii zavolat. „Limit 200 tisíc korun se zdá být vysoký, nicméně dnešní automobily jsou vybaveny tak drahou elektronikou, že v některých případech pro dosažení takové škody stačí, když se poničí přední světla. V případě pochyb tedy vždy policii volejte, jako laik skutečnou výši škody určíte jen těžko,“ radí Tomáš Beck, odborník na odškodnění ze společnosti Vindicia.
Také některé úrazy nejsou hned patrné a mohou se projevit třeba i několik hodin či dní po nehodě. Proto by řidiči měli určitě volat policii v případě, že se jejich tělo v okamžiku nehody dotkne interiéru auta. „Ať už se uhodíte hlavou o palubní desku nebo se vám do těla více zaříznou pásy, určitě je nutné vytočit linku 112, a to i kdyby se vám zdálo, že jsou na samotném autě jen oděrky,“ zdůrazňuje dále Tomáš Beck.
Čtěte také:
Stát značí cestu k provozu autonomních vozidel. Za nehody má nést odpovědnost výrobce