Dlouho očekávaná centrální evidence psů (CEP) měla podle data účinnosti zákona fungovat již během roku 2023, ovšem systém stále není hotový. Majitelé psů tak mohli svého čtyřnohého miláčka zapisovat do několika komerčních registrů a spoléhat na to, že se právě do daného registru případný nálezce jejich psa podívá.
V roce 2023 jsme kontaktovali ohledně spuštění centrální evidence psů Komoru veterinárních lékařů ČR (KVL ČR). Prezidentka Petra Šinová tehdy pro redakci Finance.cz sdělila, že prozatím nebylo spuštěné výběrové řízení na zhotovitele centrální evidence psů, takže termín spuštění byl v nedohlednu.
Aktuálně by podle sdělení Ministerstva zemědělství měl být vybrán dodavatel, který centrální evidenci psů zhotoví. Samotné spuštění systému by mělo proběhnout do roka. „Aktuálně bylo dokončeno výběrové řízení na zhotovitele zakázky. Vyhotovení a spuštění samotného systému by mělo být realizováno během následujících 10 až 12 měsíců,” uvedla pro redakci Finance.cz Karla Mráčková, zastupující tisková mluvčí Ministerstva zemědělství.
Tip: Našli jste ztraceného psa? Deset minut počkejte, pak to ohlaste
Proč systém nabral takovou dobu zpoždění?
Podle vyjádření ministerstva může za značnou prodlevu to, že CEP musí být součástí eGovernmentu. "To zvyšuje celkovou náročnost a propojenost s ostatními registry (např. evidence obyvatel, matrika KVL). Došlo i k výraznému navýšení požadavků na bezpečnost systému a CEP musel projít důkladným procesem schvalování ze strany Ministerstva vnitra. To původní záměr CEP neobsahoval," vysvětlila důvody Karla Mráčková.
Centrální evidence psů má být přístupná pro veterinární lékaře a některé veřejné organizace (Státní veterinární správu k výkonu státního veterinárního dozoru, obce, Policii ČR a obecní policii k zajišťování veřejného pořádku).
Pro občany (chovatele psů) má být databáze přístupná pouze z části. Chovatelé tak najdou údaje pouze o svých psech.
Chovatelé mají v současnosti povinnost svého psa označit čipem, registrace v některé z databází je pro ně pouze dobrovolná. Potom, co dojde ke spuštění CEP, budou mít veterináři povinnost zaregistrovat psa nejpozději do 7 pracovních dnů od doby, kdy pes získal elektronický čip. Psi, kteří již byli očipováni před spuštěním CEP, budou registrováni při dalším očkování/přeočkování u veterinárního lékaře. Nejpozději však 3 roky po spuštění CEP.
V centrální evidenci psů by měly být podle původní předlohy dohledatelné tyto údaje:
-
identifikační číslo nebo číslo tetování,
-
pohlaví psa,
-
číslo pasu psa z evidence pasů vedené Komorou, pokud pes takový pas má,
-
jméno, příjmení a adresa trvalého bydliště majitele psa (případně údaje právnické osoby nebo chovatele),
-
údaje o všech podstoupených očkováních proti vzteklině společně s daty, kdy k nim došlo.
Údaje ve CEP by měly být uchovávány po dobu 20 let. Pak by je měli mazat opět veterinární lékaři, aby nedocházelo k evidenci těch psů, kteří již nežijí.
Povolení majitelů ke zpracování osobních údajů v souvislosti s registrací nebudou vyžadována, podle návrhu se totiž jedná o potřebný veřejný zájem, který je nadřazený soukromí chovatele psa.
Čtěte také:
Poplatky za psa jsou pro důchodce mnohem nižší. Za co dalšího vás může obec zkasírovat?
Co vše zajistit domácím mazlíčkům, než s nimi vyjedete na dovolenou do zahraničí?