Vypořádávání daní z příjmů fyzických osob je v plném proudu, přestože už je po prvním ze tří zákonných termínů. A i když se o tom moc nemluví, za určitých okolností je v daňovém přiznání nutné uvést i investice. Kdy tomu tak je a jak vysoké dani budou podléhat?
Dozvíte se:
- U prodeje cenných papírů je časový test
- Jak je to se zdaněním investic do kryptoměn?
- U investice do nemovitosti je výhodná uznatelnost nákladů
- Do kdy letos podat daňové přiznání?
- Jaká daň se platí z investic?
U prodeje cenných papírů je časový test
U příjmů z prodeje cenných papírů existuje limit 100 000 Kč ročně, do kterého se nic nedaní. Ten už je několik let stejný a funguje tak, že pokud investor prodá cenné papíry do částky 100 000 Kč, nemusí získaný příjem uvádět v daňovém přiznání a ani nic nahlašovat finančnímu úřadu. Při prodeji akcii nad tuto hranici však už příjem zdanit musí. Důležité je zmínit, že se v tomto případě nebude sledovat pouze samotný zisk, ale celkový objem neboli částka, za kterou byly cenné papíry prodány.
Takto se bude však danit pouze ten příjem, který nesplnil časový test. Ten činí 3 roky neboli 36 měsíců od nákupu. Pokud je lhůta dodržena, prodej je osvobozen od daně. Jestliže však investor prodá cenné papíry dříve, příjem není osvobozen od daně.
Od roku 2025 se však i v tomto případě zavádí omezení a tím je hranice 40 000 000 Kč. Jestliže investor překročí tento limit a prodá akcie za vyšší cenu, příjem z prodeje bude muset zdanit bez ohledu na splnění časového testu.
Jan Bonaventura, zakladatel společnosti BREDFORD Consulting a daňový poradce, upozorňuje, že ne vždy je nákup akcií ve skutečnosti nákupem akcií. „Mnoho lidí investuje do akcií prostřednictvím platforem, kde ve skutečnosti nekupují samotné akcie, ale například deriváty či podíly na zisku. Takové produkty často nesplňují podmínky daňových osvobození,“ vysvětluje.
Čtěte také: Valorizace zvyšují rozdíly mezi důchody. Jak rostly v posledních letech?
Jak je to se zdaněním investic do kryptoměn?
Stále propíranějším tématem posledních let jsou investice do kryptoměn, z nichž nejznámější je asi bitcoin, kterému se věnuje i oblíbený podcastový seriál Bitcoin a blondýna na serveru Měšec.cz.
„Od roku 2025 se na příjmy z kryptoměn vztahují nová pravidla a platí pro ně v podobné podmínky jako pro cenné papíry – tedy do 100.000 Kč úhrnu hrubých příjmů ročně je prodej kryptoměn (s výjimkou elektronického peněžního tokenu) osvobozen od daně z příjmů bez ohledu na zisk nebo ztrátu, kterých bylo dosaženo (při překročení uvedeného limitu však nelze toto osvobození aplikovat),“ vysvětluje Bonaventura.
Tato pravidla se pak vztahují až na příjmy dosažené od 15. února 2025. Pokud někdo prodal kryptoaktiva a příjem obdržel v roce 2024 resp. do 14. února 2025, bude muset zisk zdanit, i když je držel déle než tři roky.
U investice do nemovitostí je výhodná uznatelnost nákladů
Zvláštní kapitolou jsou investice do nemovitostí. Aby mohl být poplatník od daně ze zisku z prodeje nemovité věci osvobozen, musí splnit zákonem stanovené podmínky. Hned tou první je, že daň se nemusí platit, jestliže je fyzická osoba vlastníkem nemovitosti déle než 5 let. U nemovitostí nabytých po 1. lednu 2021 se pak tento časový test prodloužil z 5 na 10 let.
Dále jsou od platby daně osvobozeny také ty osoby, které časový test splnily tím způsobem, že v prodané nemovitosti trvale bydlely minimálně 2 roky, a to bezprostředně před prodejem. Pokud poté nemovitost patří do společného jmění manželů, stačí, aby v ní 2 roky bydlel alespoň jeden z manželů. To jsou tedy případy, kdy si člověk nemovitost kupuje spíš pro vlastní bydlení, než kvůli vidině "rychlého" zisku. I když rychlost je v případě obchodu s nemovitostmi obecně relativní pojem.
Každopádně krátkodobí Investoři do nemovitostí mohou legálně minimalizovat daňové zatížení nejen během pronájmu, ale i při prodeji. „Díky odpisům a dalším uznatelným výdajům lze dosáhnout nulové daňové povinnosti po řadu let,“ uvádí Jan Bonaventura. Například pokud investor uplatní zrychlené odpisy, může si kromě toho snížit daňový základ z podnikání o stovky tisíc korun ročně.
Čtěte také: Osvobozené příjmy musíte berňáku nahlásit. Pokuta za nedodržení povinnosti vás může vyjít na statisíce
Do kdy letos podat daňové přiznání?
První letošní termín pro podání daňového přiznání už uplynul. V listinné formě mělo být odevzdání a daň zaplacena do úterý 1. dubna. Další dva termíny nás ještě čekají a jsou jimi
- pátek 2. května pro daňové přiznání podávané elektronicky,
- a úterý 1. července pro přiznání zpracovávaná daňovým poradcem, advokátem nebo s povinným auditem.
Osoby samostatně výdělečně činné, kterým byla zřízena datová schránka, mají povinnost podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob pouze přes datovou schránku a to pod pohrůžkou pokuty.
Čtěte také: Podpora v nezaměstnanosti se významně zvýší i pro lidi, kteří nepracovali
Jaká daň se platí z investic?
Základní sazba daně z příjmů fyzických osob činí 15 %. Existuje však ještě vyšší sazba daně ve výši 23 %. Ta se uplatní, pokud celková výše příjmů za rok přesáhne 36násobek průměrné mzdy v národním hospodářství, která je každoročně vyhlašována prostřednictvím nařízení vlády právě pro daňové a jiné účely.
Pro rok 2024 se jedná o částku 1 582 812 Kč Kč. Měsíčním rozhodným příjmem je 131 901 Kč. Zde je však důležité vědět, že se vždy sleduje roční příjem. Pokud by např. zaměstnanec měl v loňském roce v jednom měsíci na výplatě více než 131 901 Kč a to třeba kvůli ročním prémiím, bude mu z příjmu sice vyšší sazba daně odvedena, ale pokud limit nepřesáhl za celý rok, bude mu odvedená částka následně vrácena prostřednictvím ročního zúčtování daně nebo daňového přiznání. Vyšší sazba se navíc uplatní pouze na rozdíl mezi limitem a skutečně dosaženým příjmem. Na zbytek se využije klasická 15% sazba daně.
Dodejme ještě, že v daňovém přiznání budou investice v kolonce ostatní příjem. V některých situacích však mohou být i příjmem ze samostatné výdělečné činnosti, která kromě daně z příjmů podléhá i pojistným odvodům.
Čtěte také: Jen začala platit, už ji zdraží. Jak vyřídit registraci ETA pro cestu do Velké Británie
Budete podávat daňové přiznání? Využijte k tomu naše inteligentní daňové formuláře
Zdroj: Youtube/Podnikatel.cz